Google Gibi Getir Nasıl Yapılır?

google gibi getir nasıl yapılır
İçindekiler

Google Gibi Getir ya da Google dizine ekleme talebi, en çok kullanılan Google Search Console araçlarından biridir. Bu araç sayesinde web sitesinin yapısına ve kalitesine ilişkin bilgilerin Google tarafından gözlemlenmesi sağlanabilir. Ayrıca Google Gibi Getir aracı, web sitesinde bulunan URL’lerin dizine eklenmesine ve Google tarafından tekrar taranmasına yardımcı olur. Siz de web sayfanızda yer alan içeriklerinizin dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmek ve ilgili sayfada herhangi bir hata olup olmadığını kontrol etmek için Google Gibi Getir arasını kullanabilirsiniz.

Google Gibi Getir aracı Google Search Console üzerinde yer almakta olup web sitesindeki problemlerin taranmasını ve analiz edilmesini sağlar. Ayrıca dizine eklenmesi gereken sayfaların index alması için Google Gibi Getir aracından faydalanılabilir. Web sitesi sahipleri ya da yöneticileri Google Gibi Getir aracı ile web sitesinde bulunan sorunları tespit edebilir, web sayfasının Google algoritmasına uyumlu hale gelmesini sağlayabilir.

Google Gibi Getir aracını kullanmak ve Google dizine ekleme talebi oluşturmak için izlenmesi gereken bazı işlem adımları vardır:

– İlk yapmanız gereken Google Search Console adresine gitmektir. Adrese giriş yaptıktan sonra “Şimdi Başla” butonuna tıklayın.
– Google Search Console hesabınız yoksa bir hesap oluşturun ve web sitenizi doğruladıktan sonra “Şimdi Başla” butonuna tıklayın.
– Hangi web sitesi üzerinde işlem yapacaksanız, o web sitesinin URL’sini sayfanın üst kısmındaki tarama çubuğuna yazarak “Enter” tuşuna basın.
– “Dizine Eklenmesini İste” butonuna basarak dizine eklemek istediğiniz URL için talepte bulunabilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken, talepte bulunduğunuz URL’nin dizine eklenmesini beklemek.

Google Gibi Getir Nedir?

Bir Google Search Console aracı olan Google Gibi Getir, web sitesinde yer alan bir URL’nin dizine eklenmesini ya da tekrar taranmasını sağlama amacıyla kullanılır. Ayrıca içeriklerin dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmek, eklenmemiş sayfanın dizine eklenmesini talep etmek ve ilgili sayfada herhangi bir sorun olup olmadığını görmek amacıyla Google Gibi Getir aracı kullanılabilir.

Web sitesindeki içeriklerin keşfedilmesi, taranması ancak Google dizini üzerine eklenmemesi halinde indexleme sürecini hızlandırmak için dizine ekleme talebinde bulunmak mümkündür. Google Gibi Getir aracı indexlenmeyen sayfaların dizine eklenmesi için talepte bulunmak ya da sayfa üzerinde yapılan herhangi bir değişiklik varsa bu değişikliği bildirmek amacıyla kullanılabilir.

Diğer yandan bu işlem sonucunda, dizine ekleme talebinde bulunulan sayfaların index alacağı kesin değildir. İçeriğin yeterli olmaması, kopya içerik olması ya da başka problemlerin bulunması halinde arama motoru botları ilgili sayfayı indexlemeyebilir. Bu nedenle Google Gibi Getir aracı kullanıldıktan 1 hafta sonra ilgili sayfa hala Google üzerinde yer almıyorsa, içeriğin geliştirilmesi için bazı çalışmalar ve Google inden hatalarıyla ilgili detaylı araştırmalar yapmak fayda sağlayabilir.

Google dizine ekleme talebi SEO çalışmaları açısından son derece önemlidir. Hızlı bir şekilde indekslenen web siteleri daha doğal ve organik görünmekte olup bu durum web sitesinin kalitesini artırmayı sağlayan bir unsur olarak öne çıkar. Kullanımı son derece kolay olan Google Gibi Getir aracı sayesinde web sitelerinin çok daha kullanışlı bir hale getirilmesi ve içerikler için fayda sağlanması söz konusu olabilir.

Google Gibi Getir Ne İşe Yarar?

google gibi getir nasıl yapılır

Google Search Console içindeki Google Gibi Getir özelliği doğru bir şekilde kullanıldığında pek çok fayda sağlar. Bunlardan biri web sitesinin ya da web sitesi içinde bulunan web sayfalarının arama motoru botlarının gözünden görme imkanıdır. Bu sayede gerekli değişiklikler kolay bir şekilde yapılabilir.

SEO çalışmaları Google tarafından kullanılan botların dikkat ettiği noktalara göre gerçekleştirilir. Bu nedenle botların web sitesini nasıl gördüğün bilmek mevcut hataların anlaşılmasına ve sorunlara dışarıdan bakılmasına imkan sağlar. Böylece gerekli işlemler kısa süre içerisinde tamamlanabilir.

Bunun yanı sıra yeni bir web sayfası oluşturulduğu durumlarda uzun süre indekslenmesini beklemeden işlem yapmayı mümkün hale getirebilir. Buna benzer bir şekilde web sitesi güncellemesi yapıldığı durumlarda tarama işlemi daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilir. 

Aynı zamanda web sitesinde bulunan herhangi bir web sayfasının robots.txt ile engellenip engellenmediğini görme imkanı elde edilir. Yanlış bir durum olması halinde gerekli düzeltme gerçekleştirilebilir.sayfaların mobil sürümde nasıl olduğunu ve nasıl çalıştığını incelemek gibi noktalarda Google Gibi Getir’in doğru bir şekilde kullanılması çok önemli bir avantaj haline gelebilir.

Google Gibi Getir web sitesine ait Site Yöneticisi Araçları bölümünde yer alan Google ve web sitesi arasındaki bağlantıyı kuran bir sistem olma özelliğine sahiptir. Bu araçla Google web sitenizi takip eder, değerlendirir ve sağlıklı bir işleyişi olup olmadığını kontrol eder. Herhangi bir sorun olması ya da web sitesinin sağlıksız ilerleyen bir sürecinin bulunması halinde Google uyarıda bulunur. Bu gözden kaçan detaylar konusunda Google’ın yol göstermesi anlamına gelir. 

Google Gibi Getir yalnızca bu konuda etkili olan bir araç olarak düşünülmemelidir. Google Gibi Getir aracı web sitesine ait pek çok alandaki bilgilendirmeleriyle web sitesi sahibinin analiz yapmasına imkan verir. Böylece web sitesi sahibi web sitesinde hangi alanda düzenlemeler yapması gerektiği hakkında bilgi edinir.

Google Gibi Getir arası SEO optimizasyonu açısından da etkilidir. Web sitesinin içinde görünmeyen, içerik optimizasyonu konusunda da Google botlarının gözünden değerlendirilen kodların bulunduğu kısımla hızlı indeks yapılması için daha çok kullanılır. Bu sayede SEO kriterleri açısından organik bir işlem olarak görülür ve web sitesi süreçlerinin çok daha sağlıklı bir hal almasını sağlar.

Google Gibi Getir aracında web sitesinin ana adresi yer alır. Ana sayfa adresinin yanında ufak boşluğa ana sayfa haricinde bir sayfanın çağrılacağı durumlarda “/“ işaretinden sonraki alan için kullanılır.  “Getir” komutu uygulandıktan sonra Google botları web sitesini manuel olarak ziyaret eder, web sitesinin söz konusu sayfasının tamamını kopyalar ve kendi sunucusuna getirir.

Getirme durumu başarılı olarak işaretlenen sayfa olumlu olarak algılanır ve siteye ulaşılabilir mesajını verir. İşlemlerin bitmesinin ardından web sitesi sahipleri web sitesinin içeriğini Google botları üzerinden inceleyebildikleri gibi istedikleri takdirde indekslenme hızının artması için manuel olarak Google Spider içeriğini dizine de gönderebilirler.

Google Gibi Getir aracının kullanımı gün içinde ya da aylık olarak aşırıya kaçmayacak şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte Google Gibi Getir aracında Google Gibi Getir Erişilemeyen Sayfa Hatası ile karşılaşılabilir. Bu tür bir hata mesajıyla karşılaşılması halinde Google botlarının web sitesine gelmesi için en az bir gün beklenmelidir.

Google Gibi Getir Erişilemeyen Sayfa Hatası için robots.txt engeli de örnek olarak verilebilr. Sayfa yapılarının robots.txt dosyası tarafından engellenmesi ya da meta etiketleri arasında noindex etiketinin bulunması gibi durumlarda Google botlarının engellenmeleri nedeniyle sayfalara ulaşması söz konusu olmaz. 

Diğer bir hata durumu ise htaccess engelidir. Google Spider sistem dosyası tarafından engelleniyor ya da sayfa 301 – 302 gibi farklı sayfalara yönlendiriliyorsa htaccess engeli olduğu düşünülebilir.

Yanlış bağlantı da bir sorun olarak ortaya çıkabildiği gibi bağlantı URL adresinin yanlış olduğu durumlarda bu hata görülebilir. Bu durumda gönderilen adres yeniden kontrol edilmelidir. Buna rağmen hata görülmesi durumunda bahsi geçen diğer hatalarla karşı karşıya kalınabilir. 

Google Gibi Getir Aracı Zararlı mıdır?

Google Gibi Getir aracı kullanımı suistimal edilmediği sürece zararlı değildir. Ancak Google Gibi Getir aşırı ya da yanlış şekilde kullanılırsa, web sitesi performansının olumsuz yönde etkilenmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Çünkü Google Gibi Getir aracını çok sık kullanmak, sunucunun yükünü gereğinden fazla artırarak gereksiz kaynak tüketimine neden olabilir.

Normal şartlar altında Google web sitelerini tararken belirli sıklıkta güncelleme yapar. Google Gibi Getir aracı çok sık ya da gereksiz yere kullanıldığında ise Google botlarının diğer sayfalarını taramasını önleme ya da sunucu performansını olumsuz yönde etkileme riski olduğu unutulmamalıdır.

Diğer yandan, Google Search Console’un en önemli özelliklerinden biri olan Google Gibi Getir doğru kullanıldığında web siteleri açısından pek çok faydayı beraberinde getirir. Bunların başında web sitesinin ya da web sitesi içinde bulunan sayfaların arama motoru botlarının gözünden görülebilmesidir.

Web sitelerinin SEO çalışmaları Google botlarının göz önünde bulundurduğu kriterlere göre gerçekleştirilir. Bu nedenle, arama motoru botlarının web sitesini ya da web sayfalarını nasıl gördüğünü bilmek, web sitesindeki mevcut sorunları dışarıdan görme ve hataları anlama fırsatı sunar. Bunun sonucunda gerekli optimizasyon işleri daha kısa süre içinde gerçekleştirilebilir.

Buna ek olarak, web sitesinde yeni bir sayfa oluşturulduysa, bu sayfanın indexlenmesi için uzun bir süre beklemeden işlem yapmak Google Gibi Getir özelliği sayesinde mümkündür. Ayrıca herhangi bir web sitesi güncellemesi yapıldığında taramanın daha kısa süre içerisinde gerçekleşmesi için de Google Gibi Getir özelliğinden faydalanılması tercih edilebilir.

Tüm bunlara ek olarak web sitesinde bulunan herhangi bir sayfanın robot.txt özelliğiyle engellenip engellenmediği görülebilir. Bu sayede olası bir yanlış durumun tespiti ve düzeltilmesi mümkün olur. Web sayfalarının mobil sürümde nasıl çalıştığı incelenebilir. Bu unsurların her birini göz önünde bulundurduğumuzda, doğru bir şekilde kullanılması halinde Google Gibi Getir’in son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Google Gibi Getir Özelliği Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Google Gibi Getir, Google arama botlarının bir web sayfasını nasıl taradığını ve işlediğini görüntüleme imkanı vererek ilgili sayfanın Google tarafından nasıl algılandığını görmeyi sağlar. Bu kapsamda web sayfasının arama motoru dostu olup olmadığı anlaşılabilir. Bu özelliği sayesinde Google Gibi Getir, web sitelerindeki ve sayfalarındaki hataları tespit etmek ve gerekli düzeltmeleri yapmak konusunda fayda sağlayan bir araç olarak öne çıkar.

Google Gibi Getir web sitelerinin doğru bir şekilde indekslenip indekslenmediğini ve web sayfalarının Google arama motoru sonuçlarında nasıl göründüğünü kontrol etmek için kullanılabilir. Bunun sonucunda, Google’ın web sitesini düzgün taramadığı durumlar tespit edilebilir ve gerekli çözümler uygulanabilir. Bu aynı zamanda, kullanıcı deneyiminin ve web sitesinin arama motorundaki sıralamaların iyileştirilmesi anlamına gelir.

Yeni bir içerik, ürün ya da hizmet sayfası yayınlandığında Google Gibi Getir aracı kullanılarak sayfanın Google tarafından düzgün bir şekilde indekslendiğinden emin olmak sıklıkla tercih edilir. Google Gibi Getir aracının kullanılması yeni içeriklerin arama motoru sonuçlarında daha hızlı bir şekilde görünmesine ve web sitesinin daha geniş kitlelere erişmesine yardımcı olabilir.

Web sitesinde büyük ölçekli değişiklikler yapıldığında ya da sayfa yapısında önemli düzenlemeler gerçekleştirildiğinde Google Gibi Getir aracı kullanılabilir. Bu sayede söz konusu değişikliklerin Google arama motoru botları tarafından tespit edilip edilmediği kontrol edilebilir. Böylece web sitesinin arama motoru sıralamalarının yapılan değişikliklerden olumsuz bir şekilde etkilenmesi önlenebilir.

Google Gibi Getir aynı zamanda web sayfalarının herhangi bir hata içerip içermediğini kontrol etmek için kullanılabilir. Google arama motoru botlarının web sitesini tararken karşılaştığı hatalar, Google Gibi Getir raporunda görülebilir. Bunun sonucunda 404 hataları, sunucu hataları ya da erişilemeyen içerik gibi durumlar kolayca tespit edilebilir. Ayrıca Google Gibi Getir web sitesinde herhangi bir yükleme problemi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olarak web sitesi performansının optimize edilmesine katkıda bulunur.

Google Gibi Getir Nasıl Yapılır? Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google Search Console’da bulunan bir araç olan Google Gibi Getir, Google’ın web sitelerinin belirli URL’lerini nasıl taradığını ve indekslediğini görmek için kulanılır. Yeni sayfalar ya da içerikler yayınlandığında Google Gibi Getir özelliği kullanılarak Google’ın bu içeriğine zaman tarayacağı ve indeksleyeceği görülebilir. Sayfa değişiklikleri ya da güncellemeleri yapıldığında da Google Gibi Getir kullanılabilir. Web sitesinde indeksleme ya da erişim sorunları olan sayfaları tespit edip bu sorunları düzeltmek, aynı zamanda yönlendirme ya da sayfa taşıma işlemleri yaparken bu değişikliklerin Google tarafından nasıl algılandığını görmek için Google Gibi Getir özelliği kullanılabilir.

Google Gibi Getir özelliğini kullanmak normal şartlar altında zararlı olmamakla birlikte aşırı ya da yanlış kullanım halinde web sitesi performansı olumsuz şekilde etkilenebilir. Aşırı sık kullanım ya da gereksiz yere sayfa alımı, sunucu yükünün artmasına ve gereksiz kaynak tüketimine yol açabilir. Google web sitelerini tararken belirli bir sıklıkta güncellenme gereksinim duyar. Sürekli ya da gereksiz olarak Google Gibi Getir kullanıldığında, Google botlarının diğer sayfaları taraması engellenebilir ya da web sitesinin sunucu performansı etkilenebilir. Bu nedenle Google Gibi Getir gerekli olan zamanlarda ve doğru şekilde kullanılmalıdır.

Google Gibi Getir aracını kullanmak, seçilen belirli bir URL ya da sayfa için Google tarayıcısının o sayfayı yeniden ziyaret etmesini isteyerek Google’ın o sayfayı listelemesi için istekte bulunmak anlamına gelir. Bununla birlikte Google Gibi Getir kullanmak, ilgili sayfanın Google’ın indeksine otomatik olarak indexlenmesini garantilemez. Google web sitelerini farklı sıklıklarda tarayıp indexlemekte olup bu durum içeriğin türüne, sayfanın önemine ve web sitesinin genel performansına bağlı olarak değişebilir. Her sayfanın Google indexine alınması için farklı zamanlara ihtiyaç duyulabilir ve bu süre Google’ın algoritmasına bağlıdır.

Google Dizine Ekleme Talebi (Indexing Request) genellikle web sitesinde yeni bir içerik yayınlandığında ya da mevcut içerik güncellendiğinde, Google’ın bu değişiklikleri daha hızlı bir şekilde taramasını ve indekslemesini sağlamak için kullanılır. Özellikle acil olan ya da hızlı bir şekilde indekslenmesi gereken değişiklikler için Google Dizine Ekleme Talebi kullanılması fayda sağlayabilir. Bunun yanı sıra bazı sayfalar indekslenmediğinde ya da erişim sorunları yaşandığında bu hataları gidermek için Google Dizine Ekleme Talebi gönderilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.