Google Araçları

google araclari
İçindekiler

Google araçları, SEO çalışmalarınıza yön verebilecek nadir ücretsiz araçlardan bazılarıdır. Günümüzde SEO araçları denince akla gelen aktif araçlardır. Google’ın sunduğu bu araçlar sayesinde sitenizi analiz edebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

İnternet sitenizi, anahtar kelimelerinizde üst sıralamalara taşımak için gerekli bütün analiz raporlarına bu araçlar sayesinde ulaşabilirsiniz. Bu araçlar arasında reklam çalışmalarınızı, sitenizi takip edebileceğiniz ve site hatalarınızı görebileceğiniz araçlar bulunmaktadır.

AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı

Adwords anahtar kelime planyacı google tarafından geliştirilen bir araçtır. Adwords aracının içerisinde bulunan anahtar kelime planlayıcı, kullanıcıların google üzerinden yaptıkları aramalar hakkında bilgi vermektedir. Sitenize içerik yazmak veya adwords üzerinden reklam vermek için kullanabileceğiniz araçlardan birisidir.

Keyword planner, sizlere sorgu yaptığınız anahtar kelimeler ile ilgili aranma hacmini, rekabeti ve önerilen teklif bilgilerini vermektedir. Verilen bu bilgiler doğrultusunda içeriklerinizin rekabet ortamını ve aranma hacmini öğrenebilir ve ona göre aksiyon alabilirsiniz.

Google AdWords

Google Adwords, google tarafından geliştirilen ücretli kampanya oluşturmanızı sağlayan araçtır. Google adwords üzerinden reklam oluşturarak, potansiyel hedef kitlenize hızlıca ulaşabilir, trafiğinizi veya satışlarınızı yükseltebilirsiniz. Adwords aracı kullanılırken, doğru analiz yapmak çok önemlidir. 

Hedef kitlenizi belirlemede ve organik trafiğinizi yükseltmede bu analizler önem arz etmektedir. Adwords aracı üzerinden yayınlanan reklamlar, SEO’ya nazaran siteleri daha hızlı bir şekilde üst sıralara getirmektedir. 

Google Analytics

Google analytics internet siteler için geliştirilmiş ücretsiz bir araçtır. Kullanıcıların, internet sitelerinde nereleri gezdiğini, ne kadar kaldığını ve ne yaptığını site sahiplerine söylemektedir. SEO çalışmalarınızı ciddi anlamda kolaylaştıracak araçlardan birisidir.

Google Analytics üzerinden sitenize gelen trafikler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Sitenize gelen ziyaretçilerin hangi kanalı kullandığını, hangi tarayıcıyı tercih ettiğini ve bunun gibi birçok ayrıntıyı Google Analytics aracında bulabilirsiniz. Google Analytics, Gerçek zamanlı verilere ulaşabileceğiniz nadir araçlardan birisidir.

Bunların dışında SEO çalışmaları için, rapor hazırlama hakkında size çok yardımı dokunacaktır. Özellikle aylık performans göstergeleri rapor hazırlama konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

google pagespeed insights

Google Pagespeed Insights

Google Pagespeed Insights, site hızınızı test edebileceğiniz araçlardan birisidir. Bu araç ile sitenizin hem mobil versiyonunu hemde masaüstü sürümü hızlarına ilişkin hız testlerini görebilirsiniz. Pagespeed Insights aracı sizlere sadece hız göstergelerini sunmamaktadır. Araç sunduğu hız göstergelerinin yanında, sitenizin neden yavaş olduğunu ve nasıl düzeltebileceğinizi söylemektedir.

Sadece sitenizin veya sayfalarınızın URL’ini koyarak çalıştırabileceğiniz Pagespeed Insights aracı sayesinde sitenizin eksik yönlerini görebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz. Araç analiz sonrasında sitenize 100 üzerinden bir puanlama yapacaktır. Analiz sonrası yaptığı puanlar  “0-49 çok yavaş, 50-89 ortalama, 90-100 hızlı” gibi olacaktır. Bu puanlama sonrasında sitenizin eksiklikleri için, çalışma başlatabilirsiniz.

Google Trends

Google Trends, google üzerinde aratılan sorgular arasında popüler olanları gösteren bir google aracıdır. son 24 saat içerisinde arama yapılan anahtar kelimeleri ve ülkeleri sizlere göstermektedir.

Özellikle haber siteleri tarafından kullanılan Google Trends aracı sizlere gün içerisinde gündem olan bütün anahtar kelimeleri göstermektedir. Bunun yanında hangi ülkede popüler olduğunu ve ne kadar aranma yaptığını göstermektedir.

Bunun dışında, anahtar kelimelerinizi Google Trends üzerinden aratarak hangi şehirde daha çok aratıldığını, günlük ne kadar aranma hacmine sahip olduğunu, ilgili sorular ve konuları görebilirsiniz. İçerik yazma, anahtar kelime belirleme konusunda sizlere yardımcı olabilecek en iyi araçlardan birisidir.

Google Search Console

Google Search Console, siteniz hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz araçlardan bir diğeridir. Google Search Console, sitenizin google botları tarafından taranması sonrasında ortaya çıkan bilgileri sizlere yansıtmaktadır. Sitenize aldığınız backlinkleri, site trafiğini, kapsam sorunlarını, schema standartları gibi birçok bilgiyi görebilirsiniz.

Sitenizde oluşan hataları bu bilgiler sayesinde seo uyumlu hale getirebilirsiniz. Ayrıca sitenizi google’a kaydetme konusunda ilk başvuracağınız araç, Google Search Console aracıdır. Araç içerisine eklediğiniz robots.txt ve sitemap dosyaları ile google botlarının sitenizi taramasına olanak sağlayabilirsiniz.

Google Search Console, genel anlamda site sahiplerine sunulmuş webmaster aracıdır. SEO uzmanlarının raporlama site hatalarını görme konusunda kullandığı ücretsiz araçlardandır. 

Google Blogger

Google Blogger, ücretsiz hiçbir karşılık olmadan hizmetlerinizi ve blogunuzu tanıtmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz bir araçtır. Site kurma konusunda bilgisi olmayan kişiler, kolaylıkla ücretsiz şablonlar aracılığı ile istedikleri siteyi kurabilmektedirler.

Google Blogger, internet sitesi açmak isteyenler için, kullanılabilecek ücretsiz en iyi araçtır. Google tarafından geliştirilmesinin yanında sunduğu ücretsiz özellikler sayesinde adından söz ettiriyor. Kendinizi site kurma ve SEO konusunda geliştirmek istiyorsanız, Google Blogger aracını kullanabilirsiniz.

Ayrıca diğer ücretsiz blog araçlarına göre arama sonuçlarında daha güçlü sıralamalar almaktadır. Bunun yanı sıra internet sitelerde bulunan yorum, sosyal paylaşım butonları, yönetim paneli gibi özellikleri araç içerisinde bulabilirsiniz. Son olarak kullandığını blogger alan adını ileride normal bir siteye çevirebilirsiniz.

Google AdSense

Google AdSense, internet siteler için geliştirilmiş, tıklanma ve görüntülenme gibi bileşenler aracılığı ile para kazandıran reklam aracıdır. İnternet siteler için kazanç elde etmek için kullanılabilecek araçlar arasında bilinen en iyi araçtır.

Özellikle organik trafiği yüksek sitelerin büyük kazanç elde edebileceği bir algoritması vardır. Ancak araç sadece yüksek trafikli sitelerde çalışmamaktadır. Adsense aracının belirlediği kriterleri yerine getiren bütün siteler aracı kullanarak gelir kaynağı elde etmektedirler.

İnternet siteniz üzerinden gelir kaynağı elde etmek istiyorsanız, Google AdSense reklam kodlarını sitenizin belirli bölgelerine ekleyerek aracı aktif edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.