Google Algoritma Güncellemeleri

google algoritma guncellemeleri
İçindekiler

SEO ile daha önce ilgilendiyseniz, mutlaka google ve algoritma güncellemeleri hakkında birşey duymuşsunuzdur. Bildiğiniz üzere google kendini neredeyse 3 ayda bir şeklinde güncellemektedir. Yapılan güncellemeler birçok şey hakkında olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, panda algoritma güncellemesi ile içerik kalitesi hiç olmadığı kadar artmıştır.

Google her zaman kullanıcı odaklı güncellemeleri ile ön plana çıkmaktadır. Özellikle son yaptığı güncellemeler bunun habercisidir. Google algoritmalarından etkilenmemek istiyorsanız öncelikle algoritmaları iyi şekilde anlamanız gerekmektedir. Yapılan güncellemeler, site sıralamanızı direkt olarak etkileyebilecek durumdadır. 

Yapılan bu algoritmalar hakkında detaylı bilgi almak için, google programcılarının veya direkt olarak google sosyal medya hesaplarını takip etmenizi önerebilirim. Bunun dışında webmaster blog adlı bloglarına girerek, yeni gelecek güncellemeleri takip edebilirsiniz. 

Yani kısacası google algoritmalarını takip edebilmeniz için birçok kaynak vardır, bunları göz ardı etmeniz durumunda sitenizi kötü durumlara sokabilirsiniz. Bu yazımızda site sıralamalarınıza direk olarak etki edebilecek bazı google algoritmalarını sizlerle paylaştık. 

Panda Algoritması

Panda algoritması belki de algoritmalar arasında en çok tanınmakta olan algoritmadır. Panda algoritmasının amacı tamamıyla kaliteli içerik üreticilerini üst sıralara taşımak, zayıf içerikli siteleri ise arama sonuçlarından çıkartmak olduğu söylenebilir.

Panda algoritması öncesinde internet siteler, içeriklerini anahtar kelimelerle dolduruyor, spam içerikler üretiyor ve bu üretilen içerikler kullanıcıya hiçbir fayda sağlamıyordu. Bu tür internet sitelere giren insanlar abartı olmamakla beraber, hiçbir bilgi alamıyordu.

Başlangıçta google bu tür siteler için sadece bilgi vermek amacıyla güncelleme yayınlıyordu. Ancak panda algoritmasının gelişmesi ve 2016 yılında yayımlanması ile beraber spam içerik üreten siteler arama sonuçlarından bir bir silinmişti. İnternet sitelerin sıralamalardan düşüşü o kadar hızlı gerçekleşmesi otoriter siteleri yakından sarsmıştı.

 • Panda algoritmasından etkilenmemek için, bulunan içeriklerinizi kontrol etmelisiniz. 
 • Sitenizde kopya veya yinelenen içerikleri eğer varsa tespit etmeli ve hepsini silmelisiniz.
 • Anahtar kelime ile içeriklerinizi doldurmamalısınız, eğer böyle içerikleriniz varsa mutlaka güncellemelesiniz.
 • Yazacağınız her yeni içerik, özgün, kaliteli ve kullanıcıya fayda sağlar şekilde yazılmalıdır.

Penguin Algoritması

Google Penguin algoritması, internet sitelerin aldığı backlinkler için geliştirilen bir algoritma güncellemesidir. Günümüzde backlink veya link alımının seyrini değiştiren en önemli algoritma güncellemelerinden birisidir. Penguin algoritması genel olarak, sadece backlink alımı yapan, spam teknikleri kullanan ve çok fazla düşük kaliteli backlink alımı yapan siteleri etkilemiştir.

Penguin algoritmasından önce üst sıralarda yer alabilmeniz için, çok fazla link almalı, spam yollara başvurmalı ve on page SEO kriterlerine önem vermenize gerek bile yoktu. Ancak google bu durumun önüne geçebilmek için, penguin algoritmasını geliştirdi.

 • Karşılıklı link alımı yapmayın, google bunu direkt olarak anlıyor ve ilgili sitelere ceza veriyor.
 • Programla binlerce backlink almayın, siteniz ilk başlarda istediğiniz sıralamalara çıksa da zamanla o sıralamalardan düşecektir.
 • Üst sıralarda yer almak için, düşük profilli sitelerden bağlantı almamalısınız.
 • Sitenize gelen bağlantıları her zaman düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu sayede sitene gelen kötü bağlantıları tespit edebilirsiniz.
mobilegeddon

Mobilegeddon

Mobilegeddon algoritması, mobil cihaz kullanımının ciddi oranda artması sonucu orataya çıkmış bir algoritma güncellemesidir. mobilegeddon internet sitelerin mobil uyumlu bir şekilde çalışmasını istemektedir. Bilindiği üzere mobil cihaz kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple mobil dostu siteler yaratmamak, mobil trafiği yoksaymak olacaktır. Bu sitenize ciddi oranda zarar verebilecektir.

Mobilegeddon, algoritması burada internet sitelerin, hangi cihazdan girilirse girilsin doğru bir şekilde çalışmasını istemektedir. Mobil dostu site olmak, artık siteler için sıralama kriteri olarak alınmaktadır. Sitenizi mobil dostu siteye çevirmemeniz durumunda mobil sıralamalarda asla gözükmeyeceksinizdir. 

 • Sitenizi mobil uyumlu bir hale getirmelisiniz. kullanıcılar sitenize girdiğinde hiçbir zorluk çekmeden istediği gibi gezinmelidir. Mobil cihaz üzerinden sitenize gelen kullanıcılar istediği bilgiyi rahatça alabilmelidir.
 • Sitenizi belli aralıklarla test etmelisiniz, bazı durumlarda siteniz mobil uyumlu olmuyor. Bunu anlamak ve ona göre aksiyon almak sizi bir adım öne geçirecektir.

RankBrain Algoritması

RankBrain algoritması makine öğrenim, yapay zeka sistemidir. Google algoritması olarak geliştirilmiş bir güncellemedir. Bu algoritmanın temel sebebi insanlardan yardım almadan kendi kendine bilgi alabilmesidir.

Rankbrain ayrıca google arama motoru üzerinde arama yapan kullanıcıları ilgili sonuçlara yönlendirmektedir. Ve bu işlemleri yaparken asla ve asla insan yardımı almamaktadır. Bunların dışında rankbrain eğer anlamadığı kelimeler ile karşılaşırsa, ilgili kelimeyi ona yakın kelimeye yönlendirmektedir. RankBrain sayesinde google arama sonuçları hiçbir karışıklıkla karşılaşmamaktadır.

 • Kullanıcı deneyimini en yüksek seviyede tutmalısınız. Kullanıcılar hangi zihazdan girerse girsin, rahatça sitenizde gezinebilmeli ve istediği bilgiyi alabilmelidir.
 • Ürettiğiniz içerikleri, anahtar kelimeniz tam olarak hizmet etmelidir. Anahtar kelimenizle ilgili tüm sorulara cevap vermelisiniz. Özgün ve faydalı içerik üretmeniz durumunda anahtar kelimeyle ilgili sorgularda mutlaka çıkacaksınızdır.
 • İçeriklerinizi rankbrain algoritmasından dolayı anahtar kelime ile doldurmamalısınız. Google sadece tek algoritma üzerinden gitmemektedir. Bu sebeple özgün içerikler üretmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.