Google Alerts Nedir?

google alerts nedir
İçindekiler

Google Alerts en basit ifadesiyle Google tarafından sunulan bir bildirim sistemidir. Google arama sayfasında haber, ürün ya da kullanıcı hakkındaki yazılarla oluşabilecek yeni sonuçların görüntülendiği durumlarda kullanıcıya e-mail ile bilgi verir. Arama motoru üzerinde yapılması gereken araştırmaları kullanıcı yerine yaparak büyük ölçüde zaman avantajı sunar. Kriterlerin  kullanıcı tarafından ayarlanabilmesi mümkündür. Bu nedenle Google Alerts’tan kişiselleştirilmiş bir haber alma ajansı olarak bahsedilebilmektedir.

Google Alerts günümüzde tez araştırmalarından dijital pazarlama analizine kadar birçok farklı konuda kullanılabilen bir sistemdir. Son derece kolay ve pratik bir kullanımı vardır. Google Alerts kullanılarak bloglarda ve haber sitelerinde rakipler hakkında neler paylaşıldığı kolayca takip edilebilir. Sektör ile ilgili olarak belirlenen konulardaki haberler kullanıcıya ulaştırılarak kullanıcının güncel kalması da sağlanabilir.

Google Alerts, Google’ın en çok takdiri hak eden hizmetlerinden biridir ve bu hizmetlerin farkına varıp etkin bir şekilde kullanmaya başlayan web site sahipleri kolaylıkla rakiplerinden bir adım öne çıkabilecektir. Kullanıcı ve geliştirici dostu bir hizmet olan Google Alerts, arama terimleri etrafında arama etkinliğini özetler ve kullanıcılara ücretsiz bir şekilde e-mail gönderir. Kullanıcılar Google Alerts’tan kendilerine gelecek olan bildirimleri günlük, haftalık ya da aylık olarak ayarlayabilirler.

Google Alerts aslında kullanıcılar için bir arama motoru mantığında çalışan bir hizmettir. Kullanıcılar araştırmak istedikleri konuyu buraya yazarlar. Böylece dünya genelimdeki tüm haber sitelerine, bloglara diğer bir deyişle tüm web sayfalarına ulaşma imkanı elde ederler. Bu sayede web sitelerinde kullanıcıların aradığı konuları içeren yazılar e-mail olarak atılır. 

Yine Google Alerts sayesinde taranan tüm sitelerde ilgili anahtar kelimelerin takip edilmesi de mümkündür. Aynı zamanda Google Alerts internet sitesinden anlık sorguların sonucu izlenebilmekte ve stratejiye uygun seçimler yapılabilmektedir.

Google Alerts kullanımına başlanmadan önce mutlaka hedef belirlenmelidir. Marka adının yazılacağı birkaç kelimelik anahtar kelimeler stratejiler açısından yeterli olmayabileceğinden dolayı;

  • Web sitesi ya da marka ile ilgili olumsuz yorumların takip edilmesi,
  • Haber sitelerinde ya da bloglarda rakipler hakkında neler yazdığının ya da rakiplerle ilgili gelişmelerin öğrenilmesi,
  • Hedeflenen sektörde meydana gelen önemli değişikliklerin ve trendlerin izlenmesi,
  • Üretilmiş olunan içeriklere katkıda bulunacak yeni kanallar bulunmaya çalışılması gibi hedeflerin belirlenmesi doğru olabilir.

Google Alerts Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Google Alerts kullanabilmek için ilk olarak Google Alerts kurulumu yapılmalıdır. Bunun için;

  • Öncelikle google.com/alerts adresine girilir. İzlenmesi istenilen arama terimi Google Alerts’a girilir. Bu yazılırken Google Alerts uyarı ön izlemesi sonuçlarını görüntülemeye başlar. Ve herhangi yeni bir içerik yayınlandığında bu durum hakkında kullanıcıya e-mail ile bilgi verip uyarıda bulunur.
  • Google Alerts kişiselleştirilebilecek bir hizmettir. Bu nedenle “Seçenekleri Göster” seçeneğine tıklandıktan sonra Google Alerts birçok farklı alanda fayda sağlamaya başlar. Hangi zaman aralığında bildirim alınmak istenildiği, hangi kaynaklardan uyarı alınmak istenildiği, dil, bölge ve kaç adet sonuç görülmek istenildiği belirlendikten sonra analizler yapılmaya başlanır.
  • Teslimat için e-posta adresi seçilir ve “Uyarı Oluştur”a basılır. Bundan sonra Google Alerts, uyarılarını girilen e-mail adresine yönlendirmeye başlar.

Google Alerts En Etkili Şekilde Nasıl Kullanılır?

İnternet çok geniş bir dünya olup markanızla ilgili olarak internette yeni olumsuz içerikler çıkması söz konusu olabilir. Yapılacak olan incelemeler sırasında bu içeriklerin sayıca fazlalığından dolayı bazıları gözden kaçabilir. Google Alerts markalara bu noktada çok büyük kolaylık sağlar. Bunun için tek yapılması gereken incelemeler için bir Google uyarısı oluşturmaktır. 

Bazı kaynaklarda markanızdan bahsedilirken bu bağlantı verilmeksizin yapılabilmektedir. Google Alerts bu gibi sözlü bahisleri sizin yerinize bulmaktadır. Bu sayede SEO çalışmalarına katkı sağlanması ve Google arama motoru sonuçlarında web sitesinin üst sıralara taşınması mümkün olmaktadır. İşletme adının herkese açık bir forumda, blogda ya da herhangi bir yerde kullanılması backlink oluşturma noktasında oldukça büyük bir avantaj sağlar.

Yalnızca markadan bahsedildiği durumlarda değil marka ile ilgili terimler hakkında da uyarı oluşturulabilir. Bu uyarılar da Google Alerts tarafından e-mail yoluyla kullanıcıya ulaştırılır. Kullanıcı yapılan iyi ya da kötü tüm yorumlara Google Alerts yardımıyla ulaşabilir. 

Her marka için sektördeki rakiplerinden haberdar olmak önemli bir noktadır. Bu bilgi birikimi, atılacak her adımın daha sağlam temellerden oluşmasına imkan verir. Bu durumda Google Alerts kullanıcıların en önemli yardımcılarından biridir. Markalar oluşturdukları uyarılar sayesinde rakiplerinin de stratejilerinden haberdar olabildikleri gibi gözlerinden kaçan gelişmeleri de yakalayabilirler. Rakiplerin yakından izlenmesi etkili dijital pazarlama stratejileri belirlenmesi noktasında da etkilidir.

Rakiplerinizin Neler Yayınladığını Takip Edebilirsiniz

Çoğu işletme blog yazısı yayınlamakta olup rakiplerinizin yayınladığı blog içeriklerini takip etmek yeni konular bulma konusunda bir avantaj haline gelebilir. Bunun için siteadı.com/blog şeklinde bir uyarı oluşturulması yeterlidir. 

Google Alerts diğer kullanıcıların anahtar kelimeleri nasıl kullandığını görme fırsatı verir. Böylece markalar kendileri ile ilgili diğer anahtar kelimeleri kolayca bulabilir ve bunlardan faydalanabilirler. 

Yapılan yorumların yanıtlanması markalara uzmanlık alanında katkı sağlayan etkenlerden biridir. Uzmanlık seviyesinin artmasına bağlı olarak potansiyel müşterilerle etkileşime geçme olasılığı da aynı şekilde artacaktır. Bu durumda markalar cevaplayabilecekleri soruları bulabilmek için Google Alerts üzerinden uyarı oluşturabilirler ve kişisel asistanlarının kendileri için çalışmasının keyfini sürmeye başlayabilirler.

Google Alerts markalar açısından zaman tasarrufu sağlayan, marka yerine analizler yaparak daha iyi olmalarını ve rakipleri ile olan rekabetlerinde daha başarılı bir hale gelmelerini mümkün hale getiren kişisel bir asistan olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte bundan sonrası tamamen markanın stratejik adımları ne kadar başarılı bir şekilde yerine getirebileceğine bağlı olarak ilerleyecektir.

Google Alerts Uyarısı Nasıl Silinir?

Takip edilen bir Google Alerts uyarısının kaldırılması son derece kolay bir işlemdir. Bunun için;

  • Google Alerts sayfası açılır ve uyarılar kısmına gidilir.
  • Silinmek istenilen uyarının yanında yer alan “SİL” butonuna tıklanır.
  • Bunun yanısıra uyarı alınan e-mail adresi üzerinden bildirim aboneliği de iptal edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.