Facebook Pixel Nedir?

facebook pixel nedir
İçindekiler

Facebook Pixel en basit şekliyle Facebook reklam etkinliğinin optimizasyonunda kullanılan bir web analiz aracı olarak tanımlanabilir. Kullanıcıların ilgili web sitesindeki hareketliliğinin ve hangi işlemleri yaptığının anlaşılmasında önemli bir rol üstlenir. 

Piksel, web sitesi koduna eklenen bir komut dosyası olduğu gibi ilgili komut dosyası Facebook Business Manager ya da Ad Manager içindeki Etkinlik Yöneticisi’nde yer alır. Karlı bir Facebook kampanyası büyütme şansını büyük ölçüde artıran Facebook Pixel kullanılarak reklam kampanyalarını oluşturmak ve web sitesindeki her eylemden veri toplamak mümkündür. Piksel kullanılarak reklam kampanyalarına yeniden pazarlama, dönüşüm ve kapsamlı kitleler gibi güçlü özellikler ekleme imkanı da vardır.

Piksel kurulumuyla çevrim içi pazarlama etkinliklerine ilişkin doğru ve etkili kararlar alınması için gereken verilerin elde edilmesini sağlayacak Facebook analizlerine erişilebilir. Pixel  analizlerin daha basit bir şekilde elde edilmesini ve Facebook profiliyle eşleştirilmesini sağlamak için web sitesi kullanıcılarının verilerini ve eylemlerini birleştirme görevini üstlenir. Veriler reklam sonuçlarını iyileştirme, yeniden hedefleme reklamlarını kullanma ve dönüşüm optimizasyonu sayesinde web sitesini geliştirme amacıyla kullanmak mümkündür. Hedef kitlenin daha iyi anlaşılması için verileri kullanmak sosyal medya pazarlama analitiğinin temel unsurlarından biri olarak büyüyen çevrim içi etkinlikler açısından son derece önemli bir araçtır.

Facebook Pixel kurulumu yapıldıktan sonra izlenen verilerin daha fazla özelleştirilmesi istenilmiyorsa web sitesinin arka planında çalışarak kendi kendisine herhangi bir işlem yapmadan kullanıcı eylemlerini izler. Facebook Pixel sosyal medya pazarlama çalışmalarının web sitesi üzerindeki etkilerini gerçek anlamda gösterme özelliğine sahiptir.

Eğer web sitesinin kitlesi birkaç değişkenle farklılaşıyorsa Pixel sayesinde çeşitli hedefler belirlenerek farklı kitlelere verilen reklamlarla istenilen kişilere ulaşmak mümkündür. Facebook’ta reklam kampanyası sürdürülmüyor olsa da Pixel ile toplanan veriler web sitesinin kullanıcı analizine önemli katkı sağlar.

Daha sonra Facebook’a reklam verilmesi düşünüldüğü takdirde Pixel’in kurulumu hali hazırda sağlanmış olduğundan reklam kampanyaları daha iyi bir hale getirilerek web verilerinin sağladığı fırsatlardan yararlanılabilir. Pixel’in topladığı verileri 180 gün boyunca kullanmak mümkün olduğundan kampanya yeni başlasa bile farklı fikirler edinmek için bunlardan faydalanılabilir.

Facebook Pixel’in Faydaları Nelerdir?

Veriye dayalı kararlarla belirli eylemleri gösteren doğru kişilere reklam gösterimi yapma imkanı sağlayan Facebook Pixel ücretsizdir. Belirli bir eylemi gerçekleştirme imkanı en yüksek olan kişilere reklamların optimize edilmesi yoluyla daha fazla dönüşüm ve gelir sağlama avantajı sağlar. 

Facebook reklamlarının etkinliğini ölçme imkanı sağlayan Facebook Pixel sayesinde web sitelerinin hedef kitlelerini çok daha iyi anlaması mümkündür. Gelir raporlama ve web sitesi analitiği için alternatif görünüm sağlamasının yanı sıra Facebook reklamlarının benzer hedef kitlelerle karlı şekilde ölçeklendirmesi yapılabilir.

Facebook Pixel ile Facebook Analytics’e Erişebilirsiniz

Facebook Pixel yalnızca reklam kampanyalarında kullanıma yönelik değildir. Facebook Pixel kurulunca piksel tabanlı Facebook Analytics’e de erişim sağlanır. Sayfa analiziyle son derece benzer olan piksel analizi web siesi ziyaretçileriyle ve eylemleriyle ilgili olarak toplanan verileri, web sitesi ve performansı için daha fazla bilgi edinme imkanı veren yararlı bir gösterge panosu şeklinde sunmaktadır.

Facebook pixel web sitesi ziyaretçilerinin pek çok davranışsal ölçümünü izlemeyi sağlar. Böylece kitle çok daha kolay bir şekilde anlaşılabilir. Kullanıcıların uygulanan değişikliklere nasıl tepki verdiğini bilmek ve yenilikleri etkili bir şekilde test etmek bu sayede mümkün olur.

Daha fazla büyüme sağlanması amacıyla çevrim içi işin optimize edilmesinde ve iyileştirilmesinde Facebook analizleri, iyileştirilmiş Pixel verileriyle özelleştirilebilir. Ancak Facebook Analytics diğer analiz araçlarının yerini almaması gerektiği unutulmamalıdır. Yalnızca diğer analiz araçlarının yanı sıra ziyaretçilerin derinlemesine analizini farklı bir bakış açısıyla elde etme imkanı veren ücretsiz ve iyi bir araç olarak değerlendirilmelidir.

Facebook Reklam Sonuçları Optimizasyonu 

Facebook reklam yatırımlarında Pixel olmadan kayıplar yaşanabilir. Pixel sayesinde kampanyalar daha karlı hedeflere optimize edilebilir. Bu nedenle Facebook reklamlarından maksimum verimin alınabilmesi için Pixel çok önemli bir yere sahiptir. Genelde dönüşümler için optimizasyon yapılmaması kampanyalardan sağlanacak karın yüksek oranda düşmesine neden olabilir. Facebook reklamlarında dönüşüm sağlamayan kampanyalar kullanılıyor olsa dahi piksel kullanımı faydalıdır. Sonuç olarak iyileştirilmiş veri toplama, herhangi bir zamanda kullanılabilecek önemli fırsatlar anlamına gelir.

Facebook Pixel Yeniden Hedefleme

Pixel kodu web sitesine yüklenmeden web sitesini ziyaret eden ya da Facebook reklamlarıyla etkileşime giren kişiler yeniden hedeflenemez. Çevrim içi reklamlarda pazarlama ilişkisini artırmanın faydalarından çevrim içi reklam stratejisinde yararlanmak son derece etkilidir. 

Eylemlerin ve özel dönüşümlerin kullanılmasıyla web sitesi kitlesinin istenilen şekilde yeniden hedeflenmesi için basit ya da karmaşık kombinasyonlar gerçekleştirilebilir. Pixel, sonuçların ve karlılığının iyileştirilmesi amacıyla Facebook reklamlarının daha verimli bir şekilde kullanılmasına imkan sağlar.

facebook pixel nedir

Kitle Optimizasyonu ve Özel Kitleler Oluşturma

Facebook reklamlarının en temel unsurlarından biri Pixel ile toplanan web sitesi verilerine dayalı olarak özel hedef kitlelerin nasıl kullanıldığıdır. Pixel verilerinin kullanılmasıyla özel bir hedef kitle oluşturulması için reklam hesabındaki “Kitleler” kısmına gidilmelidir. Bu aşamada veri kaynağı olarak “Web sitesi” seçilir. Doğru reklam hesabı ve piksel görüldükten sonra özel hedef kitlesi oluşturulabilir. Facebook varsayılan olarak seçim yapılabilecek birtakım temel faktörler sunar. Bunlar arasında; tüm web sitesi ziyaretçileri, harcanan zamana göre ziyaretçiler, sayfa görünümü, belirli sayfaları ziyaret etmiş kişiler, web sitesindeki etkinlikler, içerik görüntüleme, daha önce kurulan standart ya da özel olaylar sayılabilir.

Kitleye dahil olan kişilerin hedef kitlede kaç gün kalmasının istendiği seçilir. Kitlenin özelleştirilmesi için URL ya da para birimi gibi parametreler eklenir. Ziyaret edilen sayfalara göre farklı kitleler oluşturulması yoluyla reklamlar için özelleştirilmiş ve güçlü satış hunilerinden faydalanılabilir.

Benzer kitleler: Pixel’in sağladığı en önemli özelliklerin başında Facebook reklamlarında benzer hedef kitlelerin kullanılması gelir. Benzer hedef kitleler sayesinde web sitesinde hali hazırda eylemleri gerçekleştiren kişilerle aynı ya da benzer özelliklere sahip kişilere hızlı bir şekilde ulaşma imkanı vardır.

Benzerlikler reklamların yalnızca ilgi alanına dayalı kampanyalara ya da yeniden hedef kitleye güvenmeye oranla daha karlı bir şekilde ölçeklendirilmesini sağlar. Ziyaretçilerden yeterli dönüşüm elde edildiği sürece web sitesindeki herhangi bir etkinlikten ya da sayfadan benzer bir şekilde hedef kitle oluşturulabilir. 

Dönüşümler

Dönüşümlerin ölçülmesi ve optimize edilmesi, çevrim içi reklamlar verilirken göz ardı edilmemesi gereken önemli bir unsurdur. Web sitesinde yüklü bir Pixel olmadan Facebook reklam sonuçları doğrudan ölçülemez. Tüm kampanyalardan elde edilen dönüşümlerin tek bir yerde ölçülmesi için Google Analytics hedefleri kullanılabilir. Ancak Pixel olmadan Facebook’un reklam kampanyaları dönüşümünü iyileştirmek için optimize etmesi söz konusu değildir. Bu yüzden ilgili alanda reklam verilirken Pixel kullanılması gerekir.

Pixel aracılığıyla otomatik olarak izlenen standart olayların özelleştirilmesi yoluyla özel dönüşümler olarak ayarlanması mümkündür. 

Facebook Pixel Nasıl Alınır?

Pixel kodu almak için;

  • Facebook işletme yöneticisi hesabı
  • Komut dosyasının ekleneceği bir web sitesi
  • İsteğe bağlı ancak önerilen web sitesinde dönüşüm olarak ölçülen önemli işlemlere gereksinim vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.