Evergreen İçerik Nedir? Nasıl Hazırlanır?

evergreen içerik nedir nasıl hazırlanır
İçindekiler

Evergreen içerik, okuyucuların her zaman okuyabileceği, güncel kalan ve SEO uyumlu olarak hazırlanan içeriklere verilen isimdir. Genelde evergreen içerikler en temel konularda kaleme alınır; nedir ve nasıl yapılır gibi sorulara cevap verirler. Giriş seviyesi bu içeriklerin sürekliliği vardır. Genellikle trend konulardan oluşmayan evergreen içeriklerin aranma hacimleri yüksek olup kullanıcıların çok temel bilgi ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlarlar.

Evergreen içerik üzerinden zaman geçmesine karşın önemini kaybetmeyecek konularda yazılan ve kullanıcıların her zaman ulaşıp okumak isteyeceği bilgileri barındırır. Eskimeyen ve sürekli okunan konularda yazılan evergreen içeriklerin üretiminin üzerinden çok zaman geçse de güncelliği kaybolmaz.

Uzun ömürlü evergreen içerikler bulundukları web siteleri açısından birçok avantaj sağlarlar. Arama motoru sıralamalarında üst sıralarda listelenmek, düzenli bir trafiğe sahip olmak, web sitesi ziyaretçilerine kaliteli ve yararlı içerikler sunmak için evergreen içeriklerden yararlanabilir. Aynı zamanda sürekli yeni içerikler hazırlanması gereksinimi duyulmadan yüksek trafik çekme imkanı sağlar.

Güncelliğini yitirmeyen konulardan meydana gelen evergreen içeriklerin web sitesinde bulunması içeriklerin yayınlanma tarihinden bağımsız bir şekilde sürekli güncel kalan bir trafik akışı anlamına gelir. Temel bilgileri içeren ve genellikle cevapları zaman içinde değişmeyen konular oldukları için markaya uygun formatta evergreen içerik fikirleri kolayca bulunabilmektedir.

Bunun yanı sıra SEO uyumlu hale getirmeye yatkın konular oldukları için site trafiğinin artırılması ve arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alınması açısından çok uygundurlar. Çünkü SEO çerçevesinde oluşturulmuş, geniş kitlelere hitap edebilen ve kullanıcıların merakının yoğun olduğu konularda oluşturulan içerikler hızlıca fark edilmektedir.

Evergreen içeriklere dahil olabilecek konular ve formatlar oldukça fazla sayıdadır. Bu nedenle web sitesi içerik açısından zengin olur ve marka kimliğinin yansıtılabileceği içerikleri kolayca oluşturulabilir. Bunun için web sitesinde yayınlanacak içerik ihtiyaçları kalıcı olan içerik konularıyla ve formatlarıyla oluşturulmalı ve web sitesine uygun olanlar seçilmelidir.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Etkili bir evergreen içerik hazırlamak için her zaman kalıcı olabilecek bir konunun uygun formatta sunulması yeterli değildir. Aynı zamanda hedef kitle çok iyi bir şekilde tanınmalı ve markanın sektördeki konumu değerlendirilmelidir.

Evergreen içeriğin yapısı konu hakkında fikir sahibi olmak isteyen kişilerin en iyi şekilde anlayabileceği ve herkese hitap edecek biçimde oluşturulmalıdır. Bu nedenle evergreen içerikler sade, örneklerle zenginleştirilmiş, tanımlara yer verilen ve kaliteli içerikler olmalıdır. Anlaşılır ve sade olmasının yanı sıra içerik özgün olmalı ve güncel kalabilmelidir. Evergreen içeriğin genel konular hakkında oluşturulmasının ve zamansız olmasının içeriği sıradanlaştırmasının engellenebilmesi için markayla ilgili detaylar verilerek, daha önce kullanılmamış örneklerle konu yaratıcı formatlarla aktarılarak içeriğin ilgi çekici bir hale gelmesi sağlanmalıdır.

Bununla birlikte içerik hazırlanıp yayınlandıktan sonra hiç değişmemesi gerektiği yanıltıcı bir düşünce olabilir. İçerik çok temel bir konu hakkında hazırlanmış olsa dahi o konuya ilişkin gelişen ve değişen durumlar söz konusu olabilmektedir.

İçeriğin yapısı evergreen olacak şekilde hazırlanırken hedef kitle ve marka arasındaki ilişki göz önünde bulundurulmalıdır. Evergreen içeriklerin bir amacının olduğu ve karşılığında getirisi olabileceği dikkate alınması gereken konulardan biridir. İçeriklerin etkili ve daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşabilir olması, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların hangi amaçla orada olduğunu ve en çok merak ettikleri konuları bilerek içerikleri bu doğrultuda hazırlamaktan geçer. Bu sayede web sitesi ziyaretçilerinin profillerine hitap edecek özellikteki içeriklerle aradıkları soruların yanıtları verilmiş, organik trafik artırılırken doğru içerik stratejilerle markanın tanınabilirliği sağlanmış olur.

Hangi İçerikler Evergreen İçeriktir?

Herhangi bir içeriğin evergreen içerik olarak kabul edilebilmesi için temel düzeyde bilgi aktarması, söz konusu bilgilerin zamansız olması ve aktarılan konuyla ilgili tüm soruları yanıtlaması gerekir. Bu nedenle içerik hitap edilen kitlenin ilgili konu hakkında hiç bilgi sahibi olmadığı ya da giriş seviyesinde bilgi sahibi olup daha fazlasını öğrenmek istediği düşüncesiyle hazırlanmalıdır.

Evergreen içeriklerde web sitesinde sıklıkla aratılan konulara ve temel bilgilere yer verilmesi yeterli değildir. Bunun yerine içerik diğer kaynaklar arasında fark edilir ve ilgi çekici bir hale getirilmelidir. 

Evergreen içeriklerle özdeşleşmiş içeriklerden biri “Nedir?” Sorusuna yanıt veren içeriklerdir. Hedef kitlenin aklındaki soruların giderilmesini sağlayan bu format aranma oranı yüksek olan konular hakkında kaleme alınır. Basit ancak etkili içerikler üretilerek web sitesinin trafiğinde süreklilik hedeflenebilir.

İçerik formatları arasında okunma potansiyeli en fazla ve zaman içerisinde değişmeyecek bilgileri aktarmanın en kolay yollarından olanlardan biri liste içerikleridir. Konu hakkında yeni yeni fikir sahibi olmaya başlayan kullanıcılar için kolay anlaşılabilir bir dilde ve maddeler halinde içerik sunmak evergreen amacı ile son derece uyumlu bir yöntemdir. Liste içeriklerle ele alınan konuya ilişkin kapsamlı ve ilgi çekici içerikler üretilebilir.

Bir diğer evergreen içerik biçimi; web sitesine, markaya, ürün ve hizmetlere dair birçok konu hakkında web sitesi ziyaretçilerinin bilgilendirilebileceği ve açıklayıcı içerikler sunmaya imkan veren rehber içerik formatıdır. Yol gösterici içerik karakteri olması nedeniyle kalıcı içerik türlerinden biri olarak kabul edilir. Sektöre ilişkin önemli konularda rehber içerikler oluşturularak web sitesine sürekli trafik sağlanabilir.

Öneri ve ipuçları ile ilgili içerikler akla gelen birçok konu hakkında paylaşımda bulunmayı sağlar. Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin her an ulaşıp okuyabileceği bu içerikler bilgi verirken aynı zamanda farklı öneriler ve ipuçlarıyla akılda kalıcı olmayı başarabilmelidir.

“Nasıl?” sorusu “Ne?” sorusundan sonra en sık sorulardan biridir. Bu soruya cevap veren içerikler evergreen içerikler ile ilgili olarak yararlanılabilecek en faydalı örneklerdendir. “Nasıl?” sorusuna çözüm üreten içerikler sayesinde sorularına spesifik yanıtlar arayan internet kullanıcılarını web sitesine düzenli bir şekilde çekmek mümkün olabilmektedir.

Herhangi bir ürünlerinin ya da hizmetlerinin tanıtımını yaparak evergreen içeriğe sahip olan işletmeler bu şekilde marka bilinirliklerini artırmalarının yanı sıra kullanıcıların aradıkları bilgilere de kolayca ulaşmasını sağlarlar. Web sitesi ziyaretçilerinin sorularına birebir yanıt olabilecek ürünleri ve hizmetleri tanıtarak insanların markayla her an etkileşime girmesini sağlayacak potansiyelde içerikler üretilebilir. Tanıtıcı içerik modeli sayesinde yeni yayına alınan ürünlere ve hizmetlere dair duyurular yapılarak o konuyla ilgilenen insanlara ulaşılabilir, markaya ilişkin fikir sahibi olmaları sağlanabilir.

Hangi İçerikler Evergreen İçerik Olamaz?

Web sitesinde yayınlandığı tarihten çok sonra yüksek trafik çekemeyecek, zamansız konular yerine popüler ve sezonsuz konular hakkında kaleme alınan ve öznel görüşlere yer veren içerikler evergreen içeriklerin amacına ve yapısına uymaz. 

Dijital platformlarda çok sayıda evergreen içerik bulunur. Belli zamanlarda özel günler hakkında yayınlanan içerikler, haberler, dönemin popüler konuları ile ilgili içerikler ile öznel yorum ve düşüncelerden oluşan içerikler gibi hızlı bir şekilde tüketilecek ancak bir süre sonra etkisini kaybedecek ya da düzenli bir şekilde okunmayacak olan içerikler evergreen içerik olamaz. Bu içeriklerin amacı çoğunlukla anlık ve dönemsel olarak ziyaretçi trafiğini artırmaktır. Buna bağlı olarak çok daha sık içerik üretimine ve güncelleme gerektiren bir duruma yol açarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.