Alan Adı (Domain) Seçimi Nasıl Yapılır?

alan adi domain secimi nasil yapilir
İçindekiler

Alan adı seçimi internet siteler ve markaların devamlılığı için çok önemlidir. Alan adı seçimi kulağa çok basit gelse de oldukça önemli bir basamak olarak bilinir. Alan adı seçimi yapılırken birçok faktöre dikkat edilmesi gerekmektedir. Yanlış alan adı seçimi sitenizin aşağı çekebileceği gibi markanıza uygun alan adları da sitenizi ve markanızı yukarı çekecektir.

Markanıza uygun bir alan adı, sizlere birçok yönden katkı sağlamaktadır. Öncelikle kısa ve özgün olması kullanıcıların aklında kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede markanızın tanınması daha kolay olacaktır. Bunların dışında verdiğimiz kriterlere göre alacağınız alan adı ile SEO çalışmalarınızda başarı yakalamanız diğer alan adlarınıza göre daha yüksek olacaktır. Eğer hazırsanız alan adı seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenlere bir bakalım;

Markanız İle Uyumlu Mu?

Alacağınız alan adı ile markanız arasında mutlaka uyum olması gerekmektedir. Yeni bir site açsanız da bu uyum mutlaka olmalıdır. Marka ile alan adının uyumlu olması kullanıcıların sitenizi daha rahat tanımasını olanak sağlayacaktır. Örnek olarak ayakkabı satan bir firma olduğumuzu düşünelim, sitemizin adı şahin ayakkabı veya pabuç tarzı bir isim olması gerekir. Markanız için kullanacağınız alan adı alakasız olması durumunda kullanıcıların kafasında markanız ile alakalı bir görüntü oluşmayacak ve sitenize ulaşmasını zorlaştıracaktır.

Okunuşu Kolay Mı?

İnternet üzerinden bir marka oluşturmak istiyorsanız, sitenize gelen insanların markanızın adını hatırlayabilmesi gerekmektedir. Marka isminizin, hedef kitleniz tarafından hatırlanabilmesi için kolay bir şekilde okunması önemlidir. İnsanlar akıllarında en basit şeyleri tutabildiğini unutmayın. Ülkemiz genelinde bir markaysanız, daha çok Türkçe alan adlarına yönelebilirsiniz.

alan adi akilda kalici mi

Alan Adı Akılda Kalıcı Mı?

Sitenize gelecek kullanıcıların alan adınızı veya marka adınızı hatırlaması çok önemlidir. Markanız akılda kalıcı olması için, teleffuzu ve okunuşu akılda kalıcı bir şekilde olmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi marka isminizin akıldı kalıcı olması, insanların sitenize tekrar gelmesini sağlamaktadır. Alan adı seçimi yapmadan önce; eşsiz, dikkat çekici, anlamlı ve kısa olmasına dikkat edebilirsiniz.

Alan Adınız İle Sosyal Medya Hesabı Var Mı?

Bilindiği üzere sosyal medya kullanımı markalar için çok önemlidir. Markaların sosyal medya üzerinden hedef kitleleri ile etkileşime geçtiği ve bu sayede satışlarını arttırdığını bilmekteyiz. Alan adı seçiminizi yapmadan önce sosyal medya platformlarını kontrol etmelisiniz. Seçtiğiniz alan adına ait sosyal medya hesapları varsa başka alan adlarına yönelebilirsiniz. Tabii, sosyal medya hesabı alırken, illa marka isminize ait URL almanız gerek yoktur, ancak marka isminizin görünmesi sizin için daha iyi olacaktır.

Alan Adı Uzantısı

Alan Adı uzantısı, alan adı seçiminde karşılaştığımız üst alan adlarıdır. Günümüzde birçok alan adı uzantısı bulunmaktadır. Markalar ve internet site açmak isteyen kişiler bu uzantıları kullanarak, kendilerine site açmaktadırlar.

Alan adı uzantısı tercihi için birkaç faktörü göz önünde bulundurmalısınız. Bütün dünyayı hedefleyen bir internet site açmak istiyorsanız, .com uzantısı markanızın işini görecektir. Eğer sadece Türkiye genelinde bir şey yapmak istiyorsanız da .com.tr alan adı uzantısını tercih edebilirsiniz.

Alan Adında Anahtar Kelime Geçmeli Mi?

Markanızın hedeflediği bir anahtar kelimeyi geçirmek sitenizi ilgili kelimede eskiden üst sıralara çıkamaktaydı. Bu sebeple birçok site, marka alan adı almak yerine anahtar kelimeli alan adları seçmekteydi. Ancak Google ve diğer arama motorlarına gelen güncellemeler sonrasında anahtar kelimeli alan adlarının hiçbir önemi kalmamıştır.

Günümüzde alan adının içerisinde anahtar kelimenin geçmesi artık sitenizi üst sıralara taşımamaktadır. İnternet sitelerin ilgili kelimelerde yukarı çıkabilmesi için SEO kurallarını yerine getirmesi ve kullanıcıya fayda sağlaması gerekmektedir.

benzer alan adi var mi

Benzer Alan Adı Var Mı?

Seçtiğiniz alan adını bir başka marka kullanıp kullanılmadığını araştırmalısınız. Markanız için seçtiğiniz alan adını başka bir internet site kullanmaktaysa diğer alternatif alan adlarını tercih edebilirsiniz. Eğer markanızın ismi başkaları tarafından kullanılıyorsa sizde net, com.tr, org uzantılı alan adlarını tercih edebilirsiniz.

Kısa Mı? Uzun Mu?

Kısa alan adı uzun alan adlarına göre her zaman daha iyidir. Kısa alan adları insanlar tarafından hatırlanması ve yazılması kolay alan adıdır. İnsanlar sitenizin ismini yazmak istediğinde kısa olması size avantaj sağlayacaktır. Kısa alan adları uzuna göre daha akılda kalıcı olduğu için tercihiniz kısa alan adlarından olmalıdır.

Gereksiz bir şekilde uzun yazılarak kullanılan alan adları markanızı net bir şekilde yansıtmayacaktır. Alan adlarınızın kısa olması, siteni URL’lerinizin kısa olmasını sağlayacaktır.

Engelleri Kontrol Edin

Alan adı seçimi yapmadan önce alan adının herhangi bir yerde telif, spam veya engel yediğini kontrol etmelisiniz. İleride herhangi bir telif problemi yaşamak istemiyorsanız mutlaka kontrollerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Son Olarak

Günümüzde her kişi internet site açabilmektedir. Bu durum insanları alan adı seçiminde epey zorlamaktadır. Özellikle markanızın alan adını kullanan sitelerin olması, markanızı zora sokabilmektedir. Alan adı almak için farklı düşünmeli ve uzun süre kullanabileceğiniz alan adlarınızı seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.