Dofollow Nofollow Nedir?

dofollow nofollow nedir
İçindekiler

Web sayfalarında backlink kullanılması web sayfalarının sıralamasını ve kalitesini yükseltmeyi sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Ancak backlink kullanılırken bazı konularda dikkatli olunması bir zorunluluktur. Bu unsurlara dikkat edilmemesi durumunda web sayfasının backlink çalışmalarından zarar görmesi olasıdır.

Nofollow Nedir?

Nofollow bir bakıma web sayfalarında kullanılan bağlantılar için kefil olunmadığını göstermek amacıyla kullanılan bir etikettir. Genellikle blog yorumlarındaki spam linklerinin engellenmesi için kullanılır. Böylece link web sayfasının paylaşılmış güvenilir linkleri arasından kalkar. Nofollow etiketi özellikle web sayfasının rankını ve kalitesini düşürebilecek olan linkler için kullanılmalıdır.

Dofollow Nedir?

Dofollow ise aksine web sitesinin rankını artırabilecek olan linkler için kullanılan bir etikettir. Doğru kullanılması durumunda SEO çalışmaları açısından son derece etkili bir yöntem haline gelebilir. Nofollow etiketinin tam tersi bir içeriğe sahip olduğundan Google arama motoru botları bu linkleri kabul eder ve kullanılan linkin kalitesine bağlı olarak web sayfasının kalitesi de artar.

Nofollow ve Dofollow Link Arasında Ne Fark Vardır?

Hem nofollow hem dofollow web sitelerinin backlinklerinin yönetilmesi amacıyla kullanılan etiketlerdir. Çoğunlukla web sayfası için kurtarıcı niteliktedirler. Çünkü web sayfalarının özellikle yorumlar kısmında kullanıcılar tarafından oluşturulan yorumlardaki linklerin Google tarafından spam olarak algılanması söz konusu olabilmektedir. 

Nofollow ve dofollow backlinklere yönelik bir uygulama alanına sahip olsa da kullanım amaçları oldukça farklıdır. Nofollow web sitesi içerisinde yer alan linklerin engellenmesinde kullanılır. Nofollow etiketi kullanıldıktan sonra arama motoru botları ilgili linkleri görmez. Dofollow etiketi kullanıldığında ise arama botoru ilgili linkleri web sitesi için backlink olarak değerlendirmektedir.

Nofollow ve Dofollow Link Nasıl Verilir?

Web sayfalarında bulunan ve web sayfasının kalitesi açısından değerlendirilmesi istenilmeyen linkler için Nofollow etiketi kullanılmalıdır. Bunun için link içerisine “rel=nofollow” etiketinin eklenmesi yeterlidir. Engellenmek istenilen her link için her defasında yeniden bu işlemin gerçekleştirilmesindense eklenti kurulması yoluyla süreç kolaylaştırılabilir.

Dofollow etiketinin kullanılması için de aynı şekilde link içerisine “rel=dofollow” etiketi yerleştirilmelidir. Herhangi bir işlem ya da komut gerçekleştirilmemesi durumunda arama motoru botları ilgili linkleri dofollow olarak algılayacağından dolayı herhangi bir işlem yapılması gerekmez.

Nofollow ve Dofollow Etiketlerinin Kullanılmasının Avantajları

Web sayfalarında nofollow ve dofollow etiketlerinin kullanılması oldukça avantajlı bir durumdur. Nofollow etiketi kullanılarak güvenilir olmayan linklerin Google tarafından web sitesine aitmiş gibi algılanması engellenebilir. Böylece spam gibi durumlara düşülmemiş olur ve web sitesinin alabileceği zararlar ortadan kaldırılır.

Dofollow sayesinde kullanılmak istenilen kaliteli linklerin web sayfasına ait değerlendirmeye dahil edilmesi mümkün olur. Böylece ilgili web sayfasının kalitesi artar. 

Backlinklerin doğru ve etkili bir şekilde yönetilmemesi olumsuz SEO sonuçları ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Web sayfasının sıralaması düşebilir. Bu nedenle kötü amaçlı linkler tespit edildiği takdirde web sayfasının olumsuz bir şekilde etkilenmesinin engellenmesi için nofollow linki kullanılmalıdır. Google nofollow linki kullanan web sayfalarını daha güvenilir olarak değerlendirmektedir. Bu yüzden birkaç adet nofollow etiketi kullanılması web sayfasının arama motoru sonuçları sıralamasında daha üst sıralara taşınmasını sağlayabilir.

Google, algoritmaları gereğinde web sayfalarını backlinklerine ve backlinklerin kalitesine göre değerlendirir. Böylece spam ya da bot kullanan sayfalar tespit edilir ve gerekli şekilde cezalandırılır. Nofollow ve dofollow etiketleri Google tarafından web sayfası backlink açısından denetlenirken kullanılır. Nofollow linki Google tarafından oluşan karışıklıkların giderilmesi amacıyla üretilmiştir.

Nofollow ve Dofollow HTML Kodu Nedir?

Nofollow ve dofollow temelde HTML üzerine yerleştirilmekte olan rel=nofollow ya da rel=dofollow etiketleri olarak gösterilebilir. Web sayfasının kötü linklerden korunmasını sağlayan bu linkler SEO çalışmalarının önemli bir adımıdır. HTML içerisine dofollow etiketi ile eklenen iyi kodlar Google tarafından olumlu şekilde değerlendirilir. Kötü olarak görünen güvenilmez kodların Google’dan saklanması da nofollow etiketi ile sağlanır. Böylece web sayfasının Google tarafından cezalandırılması engellenmiş olur.

Nofollow ve Dofollow Link Verilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle linkin güvenilirliğine karar verilmelidir. Güvenilir linklerin Google tarafından iyi olarak algılanacağı ve sayfanın kalitesinin artmasını sağlayacağı unutulmamalıdır.

Linklerin PageRank’i titizlikle değerlendirilmelidir. PageRank değeri yüksek olan web sayfalarının dofollow yapılmasına özen gösterilmelidir.

Güvenilmez görünen linkler mutlaka ayırt edilmelidir. Özellikle ziyaretçiler tarafından yerleştirilmiş olan güvenilmez linklerin nofollow yapılması çok önemlidir. Google’ın nofollow link kullanan sayfaları deyim yerindeyse sevdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle web sayfalarında mümkün olduğunda nofollow etiketine yer verilmelidir.

Nofollow ve Dofollow Linkler Nasıl Anlaşılır?

Hangi linklerin nofollow hangilerinin dofollow yapılacağının anlaşılamadığı durumlarda bazı adımlar uygulanarak etkili bir sonuç alınması mümkündür.

İlk olarak linkin güvenilirliği kontrol edilmelidir. Bunun için yeni açılan bir sekmede link aratılır. Linkin yanında çıkan güvenilirlik sembolüne dikkat edilmesi çok önemlidir. Web sayfası güvenilir olarak tanımlanmıyorsa o sayfadan uzak durulmalıdır. Web sitesi arama motorunda aratılıp sonuçlar incelenmelidir. ”https” yapısının “http” yapısına göre daha güvenli olduğu unutulmamalı ve mümkün olduğunca “http” ile başlayan linkler tercih edilmelidir.

Dofollow ve nofollow web siteleri için en önemli etiketlerdendir. Bu yüzden sayfada yer alan linklerin hangilerinin yararlı hangilerinin zararlı olduğu doğru bir şekilde tespit edilmelidir.

Backlink Nedir?

Başka sitelerden web sitesine yönlendirilen bağlantılara backlink denilir. Inbound link olarak da bilinen backlinklerin sayısı web sitesinin popülaritesinin ve öneminin bir göstergesi olarak kabul edilir. Backlinkler SEO açısından çok önemlidir. Bunun nedeni bazı arama motorlarının çok sayıda kaliteli geri dönüşü bulunan web sitelerini ön plana çıkarması ve arama sorguları için kendi sonuç sayfalarında diğerlerinden daha ilgili olarak değerlendirmesidir.

Arama motorları herhangi bir web sitesinin bir anahtar kelime ya da anahtar kelime grubuyla ilgisini hesaplarken ilgili web sitesine gelen kaliteli bağlantıların sayısını göz önünde bulundururlar. 

Dofollow link bir başka web sitesinden alındığında web siteniz için, kendi sitenizden bir başka siteye verdiğinizde de backlink verilen site için fayda sağlayan linkler olarak tanımlanabilir. Dofollow linkler için rel=”” etiketi oluşturmanıza gerek bulunmayıp verdiğiniz linkler arama motoru robotları tarafından otomatikman dofollow olarak algılanırlar.

Google bir bağlantının kalitesini belirlerken web sitesindeki içerikleri dikkate almaktadır. Web sitesine gelen bağlantılar diğer sitelerden dofollow link olarak gelirse ve bu sitelerin sizin web sitenizle ilgili içeriği varsa gelen linkler sitenizle daha ilgili olarak değerlendirilir. Gelen bağlantıların ilgisiz içeriği olan sitelerde bulunması durumunda daha az ilgili olarak kabul edilirler. Bu nedenle gelen bağlantıların ilgili düzeyinin artması kalitenin artması ile eş anlamlı olarak kabul edilir.

Nofollow backlink bir web sitesinin bir başka web sitesine rel=”nofollow” etiketiyle bağlanması durumunda oluşur. Arama motorları tarafından takip edilmeyen backlinkler, bağlanan sitelere herhangi bir katkıda bulunmadıklarından dolayı sayfanın sıralamasına doğrudan bir fayda sağlamazlar. Nofollow etiketi Google başta olmak üzere arama motoru botlarının web sitesindeki bağlantıları takip etmemesi amacına yönelik olarak eklenir. Web sitelerinde nofollow etiketi eklenen backlinkler arama motoru botları tarafından takip edilmediğinden dolayı backlink verilen siteye herhangi bir değer sağlamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.