Derin Linkleme (Deep Linking) Nedir?

derin linkleme deep linking nedir
İçindekiler

Derin linkleme diğer bir deyişle deep linkini son zamanlarda çok sık karşılaşılan kavramlardan biridir. Derin link en basit şekliyle kullanıcıları bir web sitesinde yer alan içeriğe götüren link olarak tanımlanabilir. Sonundaki uzantı dolayısıyla kullanıcıları bir web sitesinin ana sayfası yerine doğruda site içerisindeki herhangi bir içeriğe ulaştıran linklerin tümü derin link olarak adlandırılır. Ve derin link aslında kullanıcıları web sitesinin ana sayfasına yönlendiren basit linkin bir parçası olma özelliği taşır.

Web sayfalarında anlamlı URL’ler farklı içerik yönetim sistemleri tarafından geçerli bir şekilde sağlanabilse de web uygulamaları ya da mobil uygulamalar konusunda süreç daha farklıdır. Mobil cihazlar günlük hayatımızın değişmez parçalarında biri olduğundan pek çok servise mobil öncelikli erişilebilmektedir. Bu nedenle uygulama erişimlerinin arama motorları ve kullanıcı deneyimi açısından daha planlı bir şekilde organize edilmesi ihtiyacı oluşmaktadır. Bu organizasyonun temelinde de deep linking yer alır.

App Indexing Nedir?

Mobil uygulamalar ile web sayfalarının işleyişi farklıdır. İçeriklere dışarıdan kolayca ulaşılamaması kullanıcıları ve arama motorlarını sınırlandırabilen bir durumdur. Bu durumun çözümlenmesinde deep linking ve App Indexing gibi çözümler kullanılmaktadır.

App Indexing uygulama içeriğinin Google tarafından indexlenerek arama motoru sonuçlarında yer almasını sağlayan bir sistemdir. Kullanıcı yaptığı arama sonucu uygulama içeriği Google arama sonuçlarında yer alır ve kullanıcı bu bağlantıyı aklarsa uygulama arama yapılan cihazda aranır. Uygulama yüklü olduğu durumlarda kendisi yanıt verir ve ilgili içerik görüntülenir. Eğer uygulama arama yapılan cihazda yüklü değilse kullanıcı uygulamaya ait App Store ya da Google Play Store’da bulunan uygulama sayfasına yönlendirilir. Mobil uygulama içeriğinin  dizine doğru eklendiği durumlarda mobil uygulama indirme ve ilgili içeriğin görüntülenme oranında artış elde edilmesi mümkündür.

Web Sayfası ve Uygulamalarında Deep Linking

Kullanıcıların hedeflenen içeriklere doğrudan yönlendirilmesini sağlayan deep linking işleminde çoğunlukla URL’lerden yararlanılsa da ilgili URL’nin doğrudan belirtilen içeriği hedef alması konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bir alan adı altındaki sayfayı spesifik detaylarla kolayca işaretleyebilir, arama motorlarının erişebileceği ve kullanıcıların paylaşabileceği hale getirebilir. Bunun için internet tarayıcısının adres barında yer alan URL yeterlidir. Web uygulamalarında, içerikler URL eşleştirme/yönlendirme ile görüntülendiği durumlarda benzer şekilde web sayfalarına erişmek mümkündür. Ancak mobil uygulamaların işleyişi farklıdır.

Mobil Uygulamalarda Deep Linking

Deep linking mobil uygulamalarda uygulama başlatmak yerine mobil uygulama içerisinde yer almakta olan bir screen’i işaret eden Uniform Resource Identifier (URI) ile ifade edilebilmektedir. Uygulamayı tetiklemek için gereken URL mobil cihaz platformuna göre farklılık gösterebilir. Uygulama içerisindeki bir içeriğin başka bir kullanıcıyla paylaşılması istendiğinde ilgili içeriğe ait derin linke ihtiyaç vardır. Aksi durumda kullanıcının ilgili uygulamayı uygulama marketinde aratması, bulup indirmesi ve ilgili içeriklere uygulama içerisinden ulaşmaya çalışması gerekir. Bu kullanıcı deneyimi açısından sorunlu bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.

derin link turleri nelerdir

Derin Link Türleri Nelerdir?

Derin linkler için standart bir çalışmadan bahsedilmesi mümkün değildir. Ancak sahip oldukları özelliklere göre derin linke üç ayrı başlık altında incelenebilirler.

  • Geleneksel Derin Linkler

Geleneksel derin linkler uygulamanın URL adresine göre oluşturulurlar. Site uzantılı linkler yerine Application üzerinden kategori linkleri alınır. Bu sahip olunan URL şemaları ile oluşturulabilir. Eğer sahip olunan uygulamanın URL şeması yoksa bu hızlı bir şekilde oluşturulabilir. Ancak derin linkin paylaşıldığı kişi içeriğin bulunduğu application’a sahip olmadığında link hata vermekte ve paylaşılan içeriğe ulaşmak mümkün olmamaktadır. Cihazda ilgili application’ın olmadığı durumlarda öncelikle kişiyi uygulamayı edinmesi için yönlendirir. Kullanıcıların buna pek yanaşmaması nedeniyle trafiğin düşmesi söz konusu olabilir.

  • Gecikmeli Derin Linkler

Web linkleri ile benzer özellikleri olan gecikmeli derin linkler uygulamanın yüklü olup olmamasına bağlıdır. Uygulama cihazda yüklüyse link doğrudan tıklanan içeriğe yönlenir. Uygulama mobil cihazda yüklü değilse link içerik yerine uygulamanın ilgili mağazadaki indirme sayfasına yönlendirir. Uygulamanın cihaza yüklenmesiyle kullanıcı içeriğe ulaşabilir. Uygulamanın yüklenmemesi durumunda ise herhangi bir sonuç görüntülenememektedir.

  • Bağlamsal Derin Linkler

Bağlamsal derin linkler hem geleneksel hem gecikmeli derin linklerin taşıdığı özelliklere sahip bulunurlar. Bağlamsal derin linkler gecikmeli derin link olarak kullanıldığında kullanıcıya birçok yararlı ve farklı bilgi sağlar. Kullanıcının linkle gideceği uygulama, linki esasen kimin oluşturduğu ve linkin nerelerde tıklandığı gibi bilgiler bağlamsal derin linklerde bulunur. Bağlamsal derin linkler web sitelerine ait olan linklerden çok daha etkili ve güçlü bir şekilde çalışırlar. Bağlamsal linkler uygulama geliştirici açısından da kullanıcı açısından da son derece kullanışlı linkler olarak kabul edilirler. Uygulama geliştiriciler linklemenin ilerisinde kişiselleştirilmiş mesajlar gibi birtakım ek özellikler de oluşturabilmektedirler. Uygulama kullanıcılarına çok daha iyi bir deneyim ve ilgili öğelerde bağlantılı çok daha fazla bilgi sunma imkanına sahip olması nedeniyle bu tür özellikler uygulama kullanıcıları açısından çok faydalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.