Cloudflare Nedir?

cloudflare nedir
İçindekiler

CloudFlare; 2010 senesinden itibaren internet güvenliği, içerik dağıtım ağı, domain sunucusu hizmetleri ve dağıtılmış hizmet engelleme koruması gibi alanlarda öne çıkmayı başarmış bir şirkettir. Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan şirketin CEO koltuğunda ise kurulduğu günden beri Matthew Prince oturmaktadır.

CloudFlare, özellikle yüksek performans ve hız gibi site sahipleri için öncelikli ihtiyaç olan alanlarda başarılı hizmetler sunmaktadır. Aynı zamanda ziyaretçi kontrol etme sistemi ile site güvenliğini en üst düzeylerde sağlayabilmektedir. Bu nedenle günümüzde en sık tercih edilen şirketler arasında yer almaktadır.

CloudFlare, cache adını verdikleri özelliği sayesinde siber saldırılar karşısında oldukça etkili bir savunma sunmaktadır. Bu nedenle e-ticaret siteleri tarafından en uygun seçenekler arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda bu özellikle ile site hız performansını %30 oranında yükseltmeyi de başarmaktadır. Dünya çapından birçok kullanıcı, hızlı ve güvenli bir siteye sahip olmak için CloudFlare ürünlerini tercih etmektedir.

CloudFlare tarafından sunulan hizmetleri satın almak isteyen kullanıcıların öncelikle sistem üzerinden üyelik oluşturmaları gerekmektedir. Ardından tercih edilen ürünler belirlenmelidir. Bu adım sonrasında şirket tarafından otomatik olarak DNS verileri paylaşılacaktır. Paylaşılan bu verileri, siteye ait domain DNS verileri ile değiştirdikten sonrasında aktivasyon işlemleri tamamlanacaktır.

CloudFlare Avantajları Nelerdir?

CloudFlare, sağladığı hizmetler ile kullanıcılara çok sayıda özellik ve avantaj sunmaktadır. Bu avantajları ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • CloudFlare hizmetleri; haber siteleri, kişisel web siteleri, kurumsal siteler, e-ticaret siteleri, tanıtım siteleri ve medya siteleri gibi birçok farklı konsepte uygunluk göstermektedir.
 • Özellikle SEO çalışmalarının desteklenmesi ve sitelerde sık sık yaşanan yoğun trafiğe bağlı çökme sorunlarının önlenmesini sağlamaktadır.
 • CloudFlare hizmetleri, birçok farklı siber saldırı türüne karşı güçlü bir savunma sağlamaktadır. Bu sayede hem ziyaretçi bilgileri hem de site verilerinin korunması mümkün hale gelmektedir.
 • Site güvenliğinde önemli bir adım olan bypass işlemleri, CloudFlare uygulamaları sayesinde kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Bu özellik ile ziyaretçilerin IP adreslerine ve DNS haritalarına erişmek mümkün hale gelmektedir. Bu bilgiler ise düzenlenen saldırıların sonlanması açısından büyük bir önem taşımaktadır.
 • CloudFlare tarafından sunulan resolver özelliği sayesinde kolayca DNS çözümlemesi yapılabilmektedir. Aynı zamanda site alan etkinliğini en yüksek seviyeye taşımaya yardımcı olan DNS ayarlarının IP adresine dönüştürülmesi işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir.
 • DNS ayarlarının kolay bir şekilde uygulanması ve etkili çözüm önerilerinin sunulması, CloudFlare hizmetlerinin en sık tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Bu özellik sayesinde web sitelerinin koruma altına alınması hayli pratik şekilde gerçekleştirilebilmektedir.
 • İçerik dağıtma hızı (CDN) hizmetleri ile kısa süre içerisinde web sitelerinin en yüksek hız seviyesine ulaşmaları mümkün olmaktadır. Bu sayede kullanıcılar, sitede yaptıkları arama sonuçlarına ve diğer verilere çok daha kısa sürede erişim sağlayabilmektedir. Bu durum, kullanıcıların diğer platformlara yönelmesini engellemek açısından büyük bir önem taşımaktadır.
 • CloudFlare hizmetleri ile profesyonel şekilde web sitesi denetimlerini yapmak ve site hızını artırmak gibi işlemler kolayca sağlanabildiği için, uzmanlardan yardım almaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu sayede işlemler için bekleme süresine gerek duyulmamakta ve kısa süre içerisinde tamamlamak mümkün olmaktadır. Aynı zamanda tarayıcı üzerine basit bir eklentinin kurulması sonucunda kullanıcı dostu arayüzlere ve diğer pratik hizmetlere erişmek de mümkün hale gelmektedir.
 • CloudFlare hizmetleri, ücretsiz versiyonlar da sunmaktadır. Bu durum özellikle küçük işletmeler için kullanıcı dostu bir uygulamadır. Ancak daha profesyonel işletmeler için uygun olan ücretli hizmetler tercih edilmelidir.

CloudFlare ürünleri ile web sitelerinin güvenliklerini sağlayarak hack saldırılarının önüne geçmek mümkün olmaktadır. Bu nedenle özellikle e-ticaret siteleri ve kişisel web siteleri tarafından sıkça tercih edilmektedir.

cloudflare nedir

CloudFlare Paket Seçenekleri Nelerdir?

CloudFlare hizmetleri, ülkemizde 4 farklı paket seçeneği ile satışa sunulmaktadır. Paketlerin tümü birkaç dakika içerisinde ve kolayca kurulum yapılmasına imkan tanıyacak şekilde tasarlanmaktadır. Bu paketler ve kapsamları ise kısaca şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • Ücretsiz Paket Seçeneği: Trafik limiti kısıtlamasının yapılmadığı bu paket, site hızı ve performansını yükseltmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda SSL sertifikası kullanarak kullanıcı bilgilerinin saklanması ve siber saldırıların engellenmesi gibi hizmetleri de kapsamaktadır.
 • Pro Paket Seçeneği: Ücretsiz paket özelliklerine ilave olarak Firewall uygulamasını da kapsamaktadır. Bu sayede site güvenliği güçlendirilmiş olmaktadır. Pro paket seçeneği ile anlık site analizi yapmak da mümkün hale gelmektedir.
 • Business Paket Seçeneği: Geniş hacimli web siteleri için en uygun seçenek olan bu paket, ziyaretçi trafiğinin yoğun olduğu durumlarda satın alınmalıdır. Diğer iki paket seçeneklerinde bulunan hizmetlere ek olarak %100 uptime garantisi de sunulmaktadır. Bu sayede web siteleri, her an en yüksek performans seviyesinde hizmet vermeyi sürdürmektedir. Ayrıca DDoS güvenlik tedbirlerinin uygulanması ve hata sayfalarının incelenmesi de mümkün hale gelmektedir.
 • Enterprise Paket Seçeneği: Tüm paketleri kapsayan ve ilave özellikler sunan seçenektir. Bu paket seçeneği ile kişilerin kendi SSL sertifikalarını kullanma ve çözüm mühendisi desteği alma fırsatları da bulunmaktadır. Aynı zamanda web sitelerinin tüm cihazlar üzerinden uyumlu şekilde erişime açılması da sağlanmaktadır.

CloudFlare paket seçimi yaparken web sitelerinin kapsamı ve kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede en doğru seçimin yapılması mümkün olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.