Chrome SEO Eklentileri

ucretsiz chrome seo eklentileri
İçindekiler

Dijital pazarlama son derece hızlı gelişen bir ekosistem olduğundan bu güncellemelere ayak uydurmak her zaman için çok kolay olmamaktadır. Bununla birlikte yalnızca tarayıcıya eklenerek verimliliği artırabilecek ücretsiz bazı Chrome SEO eklentileri bulunmaktadır. Bu sayede kullanıcıların yalnızca kendi web sitelerinin değil rakiplerine ait web sitelerinin bazı istatistiklerine erişmesi de mümkün olmaktadır.

Kullanılan Chrome SEO eklentileri aracılığıyla yalnızca anahtar kelime araştırması yapılmamakta; aynı zamanda içerik yazma, backlink, SEO optimizasyonu, sayfa ve domain otoritesi ile Google sıralama faktörleri dahi kolayca kontrol edilebilmektedir.

SEOInfo

Web sayfasında SEO sorunlarını arayan eğer varsa sayısını belirten ve daha fazla araştırma yapılmasını sağlayan bir eklentidir. Meta etiketleri, kontrol, indekslenebilirlik, canonical, açık grafik etiketleri, sayfa hızı, yapılandırılmış veri, hreflang etiketleri ve daha fazlasını içerir. Bunlara ek olarak Google’ın Pagespeed Insights API’sini kullanmakta olan yerleşik bir denetim modülü de vardır. Hreflang etiketi web sitelerinde yer alan benzer ancak farklı dil ve bölge hedeflemesi olan içeriklerin ayrıştırılmasını ve bu durumun arama motorlarına bildirilmesini sağlayan etiketlerdir. Pagespeed Insights API ise mobil ve masaüstü cihazlarda herhangi bir web sayfasının performansı ile ilgili olarak rapor oluşturup ilgili sayfanın daha iyi bir noktaya nasıl taşınabileceği konusunda öneriler sunar.

SEO META in 1 CLICK

Bu eklenti web sayfasına ilişkin description, title, hreflang, canonical, heading etiketleri gibi önemli bütün meta etiketleri hakkında kolayca bilgi edinme ve SEO uygunluklarını kontrol etme imkanı verir.

SEOStack Keyword Tool

Google, Bing, Youtube, Yahoo, eBay ve Amazon’dan otomatik tamamlama önerilerini toplar. Bu sayede temel bir anahtar kelimeden binlerce anahtar kelime fikri üreterek tüm verileri CSV’ye aktarır. CSV dosyası virgüller ayrılmış değer olup dosyanın içeriğinde aralarına virgül koyulmak suretiyle birbirinden ayrılmış metinler ve rakamlar yer alır. 

Detailed SEO Extension

Web sayfasına ilişkin meta etiketleri ve pek çok on-page detay hakkında bilgi edinme imkanı veren Detailed SEO Extension, SEO META in 1 CLICK eklentisine oldukça benzer bir yapıdadır.

Oncrawl SEO Page Audit

Meta etiketleri ve on-page faktörlere ek olarak sayfa içinde bulunan internal ve external linkler, sayfanın indeksleme durumu ve daha birçok detay hakkında bilgi sahibi olmayı sağlayan bir eklentidir. Genellikle sayfaların indekslenme durumunun kontrol edilmesi için kullanılır.

Mangools

Genel site dışı metrikleri hakkında bilgi edinmeyi sağlayan Mangools aynı zamanda ilgili web sayfasına ilişkin meta etiketlerini ve önemli on-page detayları kolayca inceleme imkanı sunar. Bununla birlikte backlinks, keywords gibi bazı alanlardaki verilerin incelenebilmesi için kayıt olunması gerekliliği vardır.

SEO Minion

Web sayfası içindeki on-page detayların, internal ve external bağlantıların, hreflang etiketlerinin ve kırık linklerin incelenmesini ve bunlar hakkında detaylı bilgi edinilmesini sağlayan bir eklentidir. Aynı zamanda SEO Minion ile SERP incelemesi de yapılabilmektedir. Pek çok önemli detaya tek bir eklenti üzerinden ulaşma imkanı verdiğinden dolayı oldukça verimli olduğu kabul edilir.

SEOquake

Bazı site içi ve site dışı SEO metriklerini görme imkanı veren SEOquake eklentisinin “Page Info” bölümüne tıklandığında yeni bir sekme açılır. Bu sekmeden on-page unsurlar ile meta etiketlerinin SEO uyumluluğu, sayfa içeriği, internal ve external bağlantılar, içerikte kullanılan anahtar kelimeler gibi konular hakkında detaylı bilgiler edinilebilir. SEOquake eklentisi kullanılarak arama motoru sonuç sayfalarında listelenen sonuçlar hakkında bilgi edinmek de mümkündür.

similar-web

SimilarWeb

 

Web sitelerinin organik trafiği, paid trafiği, sosyal medya trafiği, rakipleri ve genel SEO metrikleri hakkında birçok detaya ulaşılmasını sağlayan bir eklentidir. Herhangi bir web sitesi ziyaret edilip sağ üst bölümdeki eklentiye tıklanıldığında birçok veriye erişilmekte, “More Insıghts” bölümüne tıklanarak açılan yeni sekmeden detaylı verilere ulaşılabilmektedir.

Keyword Surfer

Herhangi bir anahtar kelimenin aranma hacmini, ilgili diğer anahtar kelimeleri, ilgili anahtar kelimede listelenen web sitelerinin trafik miktarını ve listelenen sayfalardaki kelime sayılarını kolayca görmeyi sağlayan bir eklentidir. Anahtar kelime araştırması ve SERP analiz aracı olan Keyword Surfer sayesinde arama sonuçlarında alan düzeyinde trafik tahminlerine, yerel ve küresel anahtar kelime hacimlerine, anahtar kelime önerilerine ve alan düzeyinde geri bağlantı sayılarına ulaşılabilir.

SEO Keyword Volume TR

Herhangi bir kelimenin üzerine sağ tıklayıp aranma hacmi ve ilgili anahtar kelimeye ilişkin birçok bilgi bu eklenti sayesinde görüntülenebilir. 

SEO Search Simulator by Nightwatch

Bu eklenti sayesinde herhangi bir web sayfasının seçilen ülkeye ve dile göre belirlenen anahtar kelimedeki konumu öğrenilebilir. Ülke ve dil ayrıntısı dolayısıyla özellikle web sayfasının diğer dillerdeki performansının öğrenilmesi açısından oldukça yararlı bir eklentidir. 

SERPTrends SEO Extension

SERPTrends SEO Extension eklentisi kullanılarak aranılan anahtar kelimede yakın zaman içinde yaşanan pozisyon değişiklikleri görüntülenebilir. Hedeflenen anahtar kelimede sayfanın ya da rakiplerin hangi yönde pozisyon değişikliği yaşadığı da görüntülenebilir.

Page Load Time

Page Load Time eklentisi sayesinde web sayfasının yükleme hızı ve detayları hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Bunun yanı sıra ziyaret edilen web sayfalarının yüklenme hızları da eklentiye tıklanmasa dahi sağ üst bölümde eklenti üzerinde gösterilir.

Check My Links

Sayfa içindeki internal ve external bağlantıların görüntülenmesini, kırık ya da sorunlu bağlantıların belirlenmesini sağlayan bir eklentidir.

Free Backlink Checker by LRT

Sayfa içerisinde bulunan internal ve external bağlantılar ile bunların detayları hakkındaki bilgilere Free Backlink Checker by LRT eklentisi sayesinde ulaşılabilir. Web sayfasındaki giden bağlantıları analiz eden eklenti kırık bağlantıları kırmızı, canlı bağlantıları ise yeşil olarak gösterir. Daha fazla analiz yapılabilmesi için bağlantı metinleri, HTTP durumları ve “rel” öznitelikleri ile birlikte bir sayfada bulunan tüm bağlantıları CSV ya da XLSX dosyasına aktarma imkanı sunar. Daha yavaş sayfa analizi için bağlantı istekleri arasındaki zaman gecikmesini artırma olanağı vererek sunucu korumasından kaynaklanan pek çok yanlışın önlenmesini sağlar.

Greenlane SEO Sitemap Tools

Site haritası hakkında detaylı bilgi sahibi olmayı sağlayan bir eklentidir. 

MozBar

Herhangi bir web sayfası için Page Authority ya da Domain Authority gibi metriklerin kontrol edilmesini sağlayan bir eklentidir. Aynı zamanda sayfa içinde bulunan problemlerin kontrol edilmesinde de kullanılabilir. Sağladığı diğer bir avantaj arama sonuçlarının analiz edilmesine imkan vermesidir.

Ahrefs Toolbar

Web sayfasonon Ahrefs sıralamasını, URL derecelendirmesini, etki alanı derecelendirmesini, backlink sayısını, backlink kaynaklarını ve yönlendiren alan adını gösteren ücretsiz bir eklentidir. 

Link Redirect Trace

Link Redirect Trace eklentisi kayıp linklerin bulunması, 301 ve 302 gibi yönlendirmelerde bulunan link zincirindeki linklerin tespit edilmesi için kullanılabilen ücretsiz bir eklentidir. Yapılan yönlendirmenin SEO kriterlerine uyup uymadığı ve web sitesi için zararlı olup olmadığı konusunda da bilgi edinme imkanı verir. Java Script yönlendirmesi, 301-302-303-307-308 ve fake 307 yönlendirmesi, yenileme yönlendirmesi, rel-canonical yönlendirmesi, LRT power ve her bir yönlendirme için Robots.txt dosyasının analiz edilmesi gibi birçok farklı özelliğe sahip bulunmaktadır.

Impactana Content Marketing Toolbar

Başta Twitter ve Facebook olmak üzere sosyal medya paylaşım sayılarını gösteren ve sosyal medya analizi hizmeti sunan bir eklentidir. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan içerik ve etkileşim sayısını gösterir, içerik pazarlamasında rakip analizi yapma imkanı verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.