Blog Nasıl Açılır?

blog nasıl açılır
İçindekiler

İşletme ya da proje sahipleri ürün, hizmet ve işletme hedefleri hakkında bloglar açmayı tercih edebilirler. Böylece blogun ilgili olduğu konuya alaka gösteren kişileri bloga çekmek mümkün olur. Kişisel blog açmak isteyenlerin niş seçenekleri ise daha fazladır. Hatta bu seçeneklerin sonsuz olduğu söylenebilir. Seyahatten müziğe, teknolojiden modaya seçilebilecek pek çok farklı blog türü vardır.

Blog nişini bulmak aslında sürecin en önemli adımı olduğundan aceleye getirilmemelidir. Sevilen ve ilgi duyulan bir konuda her zaman için daha iyi sonuçlar alınacağı ve bu durumun hedef kitlenin de ilgisini çekeceği unutulmamalıdır.

blog nasıl açılır

Niş Seçtikten Sonra Sıra Web Hosting Sağlayıcısı Bulmakta

İçerikleri yayınlamak için kullanılacak hizmetin ya da yazılımın seçilmesi çok önemlidir. Yeni bloggerlar ilk aşamada genellikle ücretsiz blog platformlarını tercih ederler. Bu noktada göz önünde bulundurulması gereken ücretsiz blog platformlarında çeşitli sınırlamaların ve kuralların olabileceğidir.

Ücretsiz blog platformlarını kullanan bloggerların hem web sitesinin adını URL’lerinde bulundurmaları hem de nişleriyle ya da blog stilleriyle uyumsuz olabilecek ve üzerinden para kazanamayacakları reklamları göstermeleri gerekir.

Bloggerların kendi barındırdığı platformlar blogda kendi domain adının kullanılmasına izin verir. URL’in sonunda farklı bir web sitesi adı olmaz. İçerik Yönetim Sistemi’ni seçmek de mümkündür. Bunun için domainin ve web alanının kullanıldığı bir web hosting şirketine aylık olarak ödeme yapılması gerekir.

Her web sitesi URL olarak bilinen bir domaine sahiptir. Domain adı seçilirken titizlikle davranılmalı ve pek çok farklı etkene dikkat edilmelidir. Domain seçilip domain adı kaydettirildikten sonra blog platformu seçilmelidir. Bloglar genellikle içeriklerden oluştuğu için İçerik Yönetim Sistemi seçilmesi son derece önemli bir adımdır.

Seçilen İçerik Yönetim Sistemi kodlama deneyimi olmadan blog oluşturma, kolayca yeni içerik oluşturma ve yayınlama gibi konularda avantajlar sağlamalıdır. Ayrıca eklentiler ve modüller yoluyla yeni özellikle eklem imkanı vermelidir. Bunun için ücretsiz tema kütüphanelerinden faydalanılabilir. WordPress, Joomla ve Drupal en iyi  blog platformları arasında yer alır.

blog nasıl açılır

Blog Açtıktan Sonra İçerik Odaklı Çalışmak Önemli

Blog açtıktan sonra zengin metin düzenleyici ve videoyla ses eklentilerini kullanarak benzersiz içerikler paylaşmaya başlayabilirsiniz. Blogunuzun arama motorlarından gelen organik trafiği artırmak ve küresel kitleyi büyütmek için gelişmiş SEO stratejilerinden faydalanılmalıdır. Daha geniş kitlelere ulaşmak için blogunuzu sosyal medyada tanıtmanız ve içeriklerinizi farklı dillere çevirmeniz çok önemlidir. Yni içerikleri okuyucularla paylaşmak için otomatik e-postalar ayarlamak, bültenler göndermek ve sosyal medya paylaşımları oluşturmak etkili bir yöntem olabilir. Ayrıca takipçilerinizi üye olmaya davet etmeli, blogunuzla ilgili etkileşimleri artırmak için tartışmalar başlatmayı ihmal etmemelisiniz.

Blogunuzu Açtınız Şimdi Sıra Büyütmekte!

Blogunuzu açtıktan sonra daha fazla kişiye ulaşmak için doğru tanıtım çalışmalarını düzenli olarak gerçekleştirmeniz çok önemlidir. Blog yazmak ana uğraşınız da hobiniz de olsa belirli bir alandaki uzmanlık sahibi olmak, SEO stratejileriyle  daha fazla trafik çekmek ve diğer pek çok olumlu etkenin yanı sıra kitlenizle etkileşim kurmak için de son derece etkili bir araç olma özelliğine sahiptir.

 • Popüler Sosyal Medya Platformlarından Faydalanın

İçinde bulunduğumuz çağda blogunuzun fark edilmesini istiyorsanız bunun için atmanız gereken ilk adım yazılarınızı sosyal medya platformlarında paylaşmanızdır. Önceliği en popüler platformlara vermek her zaman için daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Blog yazınıza bir bağlantı ve okuyucuların dikkatini çekebilecek ilgi çekici aynı zamanda bağlantıya tıklamaya teşvik edici kısa bir açıklama içeren sosyal medya paylaşımı oluşturabilirsiniz.

 • Benzer İlgi Alanlarına Sahip Topluluklarda Paylaşım Yapmayı İhmal Etmeyin

LinkedIn grupları, Facebook grupları ve forumlar belirli konularla ilgilenen kitlelere ulaşmak için ideal platformlar olarak kabul edilir. Blogunuzla ilgili topluluklara ulaşıldığında, içerik için kaliteli okuyucular hedeflemek ve kimsenin spam olarak görmeyeceğini garantilemek mümkündür.

Bu yöntem kullanıldığında çok sık aralıklarla paylaşım yapılmamalıdır. Aynı zamanda diğer kişilerin paylaşımlarıyla etkileşimde bulunmak ve paylaşılan içeriği kişisel şekilde yazıları tanıtarak görenlere değer kazandırdığından emin olmak son derece önemlidir.

 • Farklı Blog Kaynaklarından Faydalanın

Hitap etmek istediğiniz kitleye doğru bir şekilde erişebilmek ve blogunuza organik trafik çekebilmek için Reddit ve Quora gibi içerik ve bilgi odaklı sitelerden faydalanmayı deneyebilirsiniz. Bu tür platformlarda blog yazılarınızı paylaşırken tanıtım gibi durmayan, doğal ve konuyla ilgili görünen paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Kendi blog yazılarınıza ek olarak güvenilir medya kaynaklarından yazılar paylaşmak da etkili bir çözümdür.

 • Influencerlar ile İletişim Kurun

Influencerlar sosyal medya platformlarında yüksek takipçi sayıları olan ve fenomen olarak da adlandırılan isimlerdir. Influencer marketing ise kendini takip eden kitleleri etkileme gücüne sahip kişiler aracılığıyla gerçekleştirilen pazarlama faaliyetidir. Sosyal medyada önemli bir etkisi olan bu kişiler aracılığıyla ulaşılabilecek büyük pazardan faydalanarak erişilebilecek kitleyi genişletmek mümkündür. Çünkü Instagram, Facebook, YouTube ve benzeri platformlarda geniş bir takipçi kitlesi olan influencerlar, sektörlerinde güvenilir trend belirleyiciler olarak kabul edilirler.

Blog Kategorisi Nasıl Açılır? WordPress ile Blog Kategorisi Açmak

Web sitesi kurulumu sırasında blog kategorisi açmak hem kullanıcılar hem de ziyaretçiler açısından oldukça avantajlı bir çalışma olmaktadır. Çünkü blogların, kişilerin kendi fikir ve görüşlerini de dahil ederek içerik hazırlamaları prensibine dayanmaktadır. Bu sayede kullanıcılar ve ziyaretçiler arasında daha etkin bir iletişim kurulması mümkün olmaktadır. Blog kategorisi açma sebepleri ise kısaca şu şekilde açıklanabilmektedir:

 • Kişisel Paylaşımlar Yapabilmek: Kişilerin şahsi duyguları, düşünceleri, tecrübeleri ve zevkleri hakkında geniş kitlelere ulaşabilecekleri en etkili kanalların başında blog sayfaları gelmektedir. Bu nedenle web sitelerine blog kategorisi eklemek, ziyaretçilere daha net ve etkili mesajlar sunmak adına oldukça önemli bir adımdır. Blog kategorisi, kişiler ve işletmelerin dijital ortamlardaki yüzü olarak kabul edilmektedir.
 • Referans Oluşturmak: Hazırlanan blog sayfaları, CV başta olmak üzere birçok iş kanalında etkili bir imaj çizmek için kullanılabilmektedir. Kişilerin kendilerini ve sahip oldukları tecrübeleri aktarabilecekleri serbest ortamlar olan bloglar, işletmelerin tanınması açısından da önem taşımaktadır. Tercih edilen malzeme seçimleri, firmaların özen gösterdiği kurallar, duyarlı oldukları alanlar ve benzeri bilgileri aktarabilecekleri en sağlıklı kanallar blog kategorileridir.  
 • Mesleki Destek Sağlamak: Blog kategorileri üzerinden SEO uyumlu içeriklerin yayınlanması, arama motorları üzerinde üst sıralara çıkma şansını sunmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılara işletme ve yapılan işlemler hakkında bilgilendirici içerikler sunarak daha geniş kitlelere ulaşmak da mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle blog kategorisi açmak, mesleki destek ve gelişimin sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.
 • Maddi Gelir Sağlamak: Bloglarda yayımlanan içeriklerin bilgilendirici olması halinde çeşitli tanıtımların yapılması gerekmektedir. Bu tanıtımlar herhangi bir ürün, marka, kişi, işletme ya da hizmeti kapsayabilmektedir. Blog sayfasının ziyaret sayısı artış gösterdikçe çeşitli işletmeler sponsorluk ve reklam çalışmaları için başvuru yapmaktadır. Bu durum sonucunda ise blog kategorisi üzerinden banner yayınlayarak ya da uygun reklam çalışmaları yürüterek maddi gelir sağlamak mümkün bir hal almaktadır.

Web sitelerinde blog kategorisi kullanılacaksa en sık tercih edilen içerik yönetim sistemlerinin başında WordPress yer almaktadır. Bu nedenle kullanıcılar, WordPress ile blog kategorisinin nasıl açılacağını sıklıkla merak etmektedir.

WordPress ile Blog Kategorisi Açma Adımları

WordPress üzerinden blog kategorisi açabilmek için öncelikle site kurulumunun tamamlanmış olması gerekmektedir. Alan adı alındıktan ve hosting kurulumu tamamlandıktan sonrasında kullanıcı girişi yaparak kontrol paneline ulaşılmalıdır. Kontrol paneline erişim sağlandıktan sonrasında ise sırası ile şu adımlar izlenmelidir:

 • Giriş yapıldıktan sonrasında içerik yönetim sistemi tarafından istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması,
 • Blog Adresi yazan alana site adresinin doğru şekilde yazılması,
 • Sayfanın alt kısmında bulunan Blog Oluştur seçeneğinin tıklanması,
 • Otomatik olarak ekrana gelen Blogunuzu Kurun panelinde istenen bilgilerin doldurulması,
 • Hitap edilecek kesime ve içerik türüne bağlı olarak uygun dil seçiminin yapılması,
 • Ardından otomatik olarak yönlendirilen sayfa üzerinden konsepte uygun temanın seçilmesi,
 • Tercihe bağlı olarak seçilen temanın kişiselleştirilmesi,
 • Kişilerin seçimine bağlı olarak sosyal medya adreslerinin blog ile entegre edilmesi,
 • İlk Yazını Oluştur seçeneği üzerinden blog içeriğinin hazırlanması,
 • Paylaşım esnasında mail adresine gönderilen linkin aktive edilmesi ve blog hesabının doğrulanması,
 • Tüm adımlardan sonrasında düzenli içerik girişinin sağlanmasıdır.

İlk blog yazısı paylaşıldıktan sonrasında kullanıcı panelinde yer alan sol menüyü kullanmak ve Sayfalar sekmesi üzerinden Yeni Ekle seçeneğini tıklamak gerekmektedir. Metne eklenmesi istenen dosyalar için Ortam Ekle seçeneğinin, renk ve font seçimlerinin yapılabilmesi içinse araç çubuğunun kullanılması gerekmektedir. İçerikler üzerinden link vermek, grafikler ve ikonlar paylaşmak da mümkündür. Tüm bu çalışmalar, tek sayfa üzerinden kolay ve pratik şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle WordPress, tüm Dünya çapında en sık tercih edilen blog desteğini sunmaktadır. 

blog nasıl açılır

Blog Nasıl Öne Çıkarılır?

Blog kategorisi açma adımları, bu alandaki en kolay kısım olarak değerlendirilmektedir. İçerik girişleri yapılmaya başladıktan sonrasında ise asıl önemli nokta olan öne çıkma çalışmaları gündeme gelecektir. Bunun için dikkat edilmesi gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Blog içeriklerinin sürekli ve düzenli olarak paylaşılması gerekmektedir. Bu durum, günün her anında paylaşım yapılması anlamına gelmemektedir. Ancak her gün aynı saatlerde ve aynı sayıda içeriğin kullanıcılara sunulması, düzenli bir ziyaretçi kitlesinin kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda arama motoru entegrasyonu için de dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır.
 • Blog içeriklerinin tamamen özgün olması en önemli kriterlerin başında yer almaktadır. Günümüzde popüler olarak kullanılan arama motorları, kopya içerikleri tespit eden algoritmalara sahiptir. Aynı zamanda bu içerikler, mevcut algoritmada tanımlandığı için tekrar paylaşımı desteklenmemektedir. Bu durum sonucunda ise sitenin en son sayfalarda yer alması, spam olarak belirlenmesi ya da erişime kapatılması gibi istenmeyen sonuçlar meydana gelmektedir.
 • Site trafiğini izleyerek ziyaretçilerin en sık tıkladığı yazıları tespit etmek ve bu yazıların devam serilerini oluşturmak oldukça etkili bir adımdır. Aynı zamanda bu konular üzerinden çeşitli kampanyalar düzenleyerek daha fazla ziyaretçiye ulaşmak da avantaj sağlayan bir başka strateji olarak kabul edilmektedir.
 • Düzenli bir ziyaretçi kitlesine ulaşıldıktan sonrasında e-mail aboneliği içinn özel bir alan eklemek ve yeni içerik girişi sağlandığında bu kullanıcılara otomatik olarak e-mail göndermek akılda kalıcılık açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu adım ile kullanıcıların blog sayfasını unutmaları engellenmiş olacaktır.

Blog sayfalarının ön plana çıkarılması için ideal uzunluk tavsiyelerine uyulması, SEO uyumlu yazıların hazırlanması ve sosyal medya hesaplarının aktif bir şekilde kullanılması da hayli önemlidir. Tüm bu detaylar ile başarılı bir blog sayfası oluşturmak mümkün olmaktadır. 

Bloglar İçin SEO: 8 Temel Bilgi

Blog açarak, sanal dünyaya adım atan site sahipleri yanlış çalışmalar ile başarısız olmaktadır. Günümüzde neredeyse her insan site açabiliyor ve bu açılan site üzerinden bir takım işlemler yapmaktadır. Site açan kişiler başta da söylediğimiz gibi yanlış çalışmaları izleyerek başarısızlığa uğramaktadır.

Blog sitenizin herhangi bir konuda başarılı olabilmesi için öncelikle SEO’yu anlamamız gerekmektedir. Eğer SEO’yu bilmiyorsanız, internet siteleri belli kriterlere göre optimize ederek arama motoru uyumlu olmasını sağlamaktadır. Arama motoru uyumlu olmasını sağlayan kişiler ise SEO uzmanı olarak adlandırılmaktadır.

Sizler için oluşturduğumuz rehberimizde temel bilgilerden bahsedeceğiz. Bu temel bilgiler her site açan kişi tarafından uygulanması gereken bilgilerdir. Bir sitenin başarılı olabilmesi için burada verdiğimiz bilgileri kullanması gerekir. Daha fazla sıkmadan gelin hep beraber bloglar için SEO nasıl yapılır görelim;

Bloglar İçin SEO Çalışmaları

Blog için SEO çalışmalarını anlatmadan önce SEO’nun ne işe yaradığını anlamanız gerekiyor. SEO yani arama motoru optimizasyonu Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için yapılan optimize çalışmalarıdır.

SEO çalışmaları e-ticaret, blog, haber vb gibi siteler için farklı olmaktadır. Bu sebeple sizlere herkesin yapmak zorunda olduğu temel seo bilgilerini vereceğiz.

Alan Adı Ve Sunucu

Eğer blog sitenizi hala açmadıysanız, ilk iş olarak alan adı ve sunucu satın almanız gerekmektedir.  Mutlaka sitenizi belli bir ücret karşılığında kurmalısınız, ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz birçok site mevcut. Ancak Google ve diğer arama motorları ücretli olarak satın alınan alan adı ve sunuculara daha fazla önem vermektedir. Bir blog açacaksanız mutlaka ilk olarak sunucu(hosting) ve alan adı almalısınız.

İçerik Üretmelisiniz.

İçerik günümüz SEO kriterleri arasında en önemli sıralama faktörü olarak bilinmektedir. Google kullanıcıların sorunlarına cevap vermeyen ve kalitesiz olarak üretilen içerikleri geri planda tutmaktadır. Google özelinde sitenizin görünür olmasını istiyorsanız üreteceğiniz içerikler hedef kitlenize fayda sağlamalıdır.

 • Yazdığınız içerikler kullanıcıların herhangi bir sorununa çözüm bulmalıdır.
 • İçerikleriniz kapsamlı olmalıdır, kullanıcılar içeriğinizle ilgili bir bilgi ararken sitenizden çıkmamalıdır.
 • İçeriklerinizde fotoğraf ve video kullanmaya özen göstermelisiniz. Kullandığınız multimedya öğelerin içeriklerinizle alakalı olduğuna dikkat edin.

Backlink

Daha önce backlink konusunda bir bilginiz yoksa iyice araştırmanız gerekiyor. Backlink internet sitelerin sıralama almasına direkt olarak etki edebilecek bir diğer kriterdir. Ancak doğru kullanıldığı zamanlarda siteleri ilgili sıralamalarda yukarı taşımaktadır.

 • Sitenizin kategorisiyle alakalı yerlerden link alımı yapın.
 • Alacağınız linkler otoriter sitelerden olmasına dikkat edin.
 • Programla veya siteler üzerinden yüzlerce backlink alımı kesinlikle yapmayın. Sitenizi spama sokabilirsiniz.

Tema

Tema bir internet sitesinin reklam yüzüdür. İyi bir şekilde optimize edilmediği takdirlerde kullanıcıların sitenizden kaçmasına yol açabilmektedir. Tema yapısı responsive bir şekilde tasarlanmalı veya satın alınmalıdır.

Sitenize gelen kullanıcılar, sitenizde rahatça gezebilmeli, içeriklerinizi okuyabilmelidir. Özellikle mobil cihazlardan sitenize gelen kişiler eğer sitenizde rahatça gezemiyorsa büyük bir sorun var demektir. Temiz kodlaması olan temalara yönelerek, sitenizi SEO uyumlu bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

Meta Başlık Ve Açıklama

Yeni açılan sitelerde SEO eklentileri pek kullanılmamaktadır. Bu nedenle yeni sitelerde meta başlık ve açıklamaya rastlayamazsınız. Öncelikle meta başlık ve açıklama internet sitelerin sıralamalarda yukarı çıkması ve hedef kitlesiyle iletişime geçebilmesi için kullanılması gerekmektedir.

Meta başlık ve açıklamalarınız kullanıcıların ilgisini çekebilecek şekilde oluşturulmalıdır. İnsanlar sitenize giriş yapmadan önce meta başlığınızı ve açıklamanızı okumaktadır. Eğer ilgi çekici özgün bir açıklama ve başlık oluşturursanız organik trafiğiniz yükselebilir.

Search Console’a Sitenizi Eklemelisiniz.

Search console Google tarafından geliştirilen bir SEO aracıdır. İnternet sitelerin buraya kayıt olması durumunda Google botları tarafından taranarak hatalarını ve doğru yaptığı işlemleri görebilmektedir. Alınan backlinkler, schema standartları, kapsam sorunları gibi birçok veriyi search console aracı içerisinde bulabilirsiniz. Bunun dışında sitenizin Google arama motorunda görünmesini yani sitenizi google’a kayıt etmek istiyorsanız, search console aracına sitenizi eklemelisiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medya kullanımı büyük veya küçük internet siteler hatta markalar için çok önemli bir araçtır. Sosyal medya kullanarak, internet sitenize belli düzeyde trafik çekebilir ve hedef kitle oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunu hedef kitlenizi sosyal medya üzerinden rahatça yönetebilirsiniz.

 • Özgün ve ilgi çekici gönderiler paylaşarak, kullanıcıların sitenize gelmesini sağlayın.
 • Sosyal medya hesabınızı yeni açtıysanız, yeni insanlara ulaşmalı ve onlara sitenizi tanıtmalısınız.
 • Her içeriğinizi sosyal medya üzerinden paylaşmayın, sadece kullanıcıların ilgisini çekebilecek içerikleriniz paylaşmaya özen gösterin.

SEO Eklentileri

SEO eklentileri meta başlık ve açıklama bölümümüzde de söylediğimiz gibi siteler için kullanılması gereken araçlardır. Sitenizde daha önce hiç seo eklentisi kullanmadıysanız, kendinize göre bir eklenti bulmalısınız. SEO eklentilerini kullanarak, robots.txt, htaccess, meta başlık ve açıklama gibi verileri düzenleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.