Anchor Text Nedir? Nasıl Kullanılır?

anchor text nedir
İçindekiler

İç ve dış linkler SEO çalışmalarının başarılı olmasını sağlayan etkili sıralama faktörleri arasında yer alır. Siteler arası referans görevi gören backlinkler Google başta olmak üzere pek çok arama motorunun önem verdiği kritik kalite gösterge metrikleri olarak kabul edilir. Yalnızca link kazanımının sağlanması; arama motorlarına web sitesinin kalitesini ve oluşturulan içeriği onayladıklarını belli etmek amacıyla diğer sitelerden ilgili web sitesine verilen linklerden maksimum verimliliğin elde edilmesi ya da pagerank aktarımı konularında maksimum faydanın elde edilmesi konusunda yeterli değildir. İç ve dış linklemelerde linklerin etkinliğinin artırılması, linkin kullanım amacıyla ilgili sinyallerin arama motorlarına iletilmesi ve linkleri görüntüleyen kullanıcıların linkle ilgili maksimum faydayı elde edebilmesi için çapa metinlerin doğru kullanımı kritik öneme sahiptir.

Anchor text ya da çapa metin en basit şekliyle tıklanabilen metin demektir. Tıklanabilen metnin içerikte nasıl kullanıldığı okuyucular açısından da arama motorları açısından da ciddi fark yaratan bir unsur haline gelebilir. 

Çapa metin internet kullanıcılarının karşısına çoğunlukla, arama motorlarında alttan çizilmiş ve mavi renkle belirtilmiş şekilde çıkar. SEO çalışmalarının en önemli ayrıntıları arasında yer alan çapa metin; herhangi bir web sitesinde veya dokümanda paylaşılan linkin eklendiği, görünür ve tıklanabilir metindir. Çapa metin aynı zamanda bağlantı metni olarak da bilinir.

Bağlantı metni, bir bağlantının takip edilmesi için tıklanılan kelimelerdir. Bu kelimelere tıklamak, bağlantılı sayfayı ya da belgeyi açar. Bağlantı metni, bağlantılı olduğu içerik hakkında ipuçları içerdiğinden arama motorları ve kullanıcılar açısından önemlidir. Arama motorları, bağlantı verilen sayfanın ne hakkında olduğu konusunda ipucu vermek, o sayfayı dizine eklemelerine ve sıralamalarına yardımcı olmak için metni sabitlemeye çalışırlar. Bu kapsamda artık içeriği, yalnızca tamamen bağlantı metnine güvenmek yerine bağlantının bağlamına göre değerlendirirler.

Bağlantı metninin doğru bir şekilde kullanılması, içeriğin daha okuyucu dostu haline gelmesini sağlar. Aynı zamanda arama motoru sıralamalarını da olumlu yönde etkileyebilir. Bağlantı metni, kullanıcıların tıkladıklarında ne bekleyeceklerini bilmesine yardımcı olur. Böylece kullanıcılar sayfaya gidip gitmeme kararı verebilirler. 

Çapa Metinler, Bağlantı Metinleri Olarak da Bilinir

Bağlantı metinleri; iki web sayfasını birbirine bağlar. İdeal olarak hedef URL, kaynak sayfada tartışılan konuyla ilgili bilgileri referans alır. Bağlantı metni hem kullanıcılara hem arama motorlarına bağlam sağlar. Kullanıcının tıklamaya karar vermesi durumunda bağlantılı sayfada ne göreceğini belirtir. Diğer yandan arama motorları da web sayfalarını indekslemek ve sıralamak için bağlantı metinlerini kullanırlar.

Başvurulan içerik mevcut konuyla alakalı değilse bu kötü kullanıcı deneyimine neden olduğundan web sitesinin ziyaretçilerini kaybetmesine mal olabilir. Arama motorları söz konusu olduğunda, bağlantılı içerik kullanıcı için değer katmadığından web sitesi arama motoru sıralamalarında aşağı sıralara iner. Bağlantı metninin dikkatli bir şekilde kullanılması web sitesinde paylaşılan içeriğin yanı sıra okuyucuların markaya olan güvenini de artırabilir. Ayrıca arama motoru botlarına doğru sinyalleri ileterek SEO çalışmalarını olumlu yönde etkiler. 

Çapa Metin (Anchor Text) Türleri Nelerdir?

Tam eşleşme bağlantı metni; çapa metinde kullanılmakta olan ifade, linkin verilmiş olduğu sayfanın başlığını (anahtar kelime öbeğini) net olarak içeren bağlantı metni türüdür.

Sıralı (ifade) bağlantı metninde; link verilen bağlantı çapa metinde linkin verildiği ilgili sayfanın hedef sorgusu ifadeyi içerecek şekilde bulunmalıdır.

Kısmi eşleşme bağlantı metninde bağlantının eklendiği çapa metin, linkin verildiği sayfanın hedeflenen arama sorgusundaki tüm kelimeleri içermez. 

Markalı bağlantı metninde çapa metin marka adlarını ya da marka sorgularını içerir. Çapa metinlerin marka ve hedef sorgusu şeklinde kullanılması markaya yönelik sinyalin kuvvetlendirilmesinde olumlu etki yaratır.

Çapa metin açık diğer bir deyişle herhangi bir anahtar kelime kullanılmadan eklenmiş link varsa yalın bağlantı metni olarak isimlendirilir.

Bağlamsal olmayan bağlantı metni; linkin eklendiği çapa metinle link verilen sayfanın sorgusu arasında doğrudan bağlantının olmadığı metinlerdir.

Sayfa içinde paylaşılan görsellerin altına eklenen linklerde görselin alt etiketleriyle sarmalayıcı metinlerinin eklenen URL’ler için çapa metin görevi görmesi resim linkleri olarak adlandırılır.

Çapa Metin Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Google algoritması bir sayfadan aynı sayfaya çok sayıda farklı kelime kullanımıyla link verilmesi durumunda özellikle ilk verilen link olan en üstteki linkten değerlendirmeye başlar. Diğer linkleri de bağlam ve tutarlılık sinyali olarak kabul eder. Bu nedenle spam sitelerde sıklıkla karşılaşıldığı gibi bir sayfadan aynı sayfaya birden fazla link çıkışı yapmanın sıralamayı olumlu etkilemediği unutulmamalıdır.

Bir sayfadan çok sayıda iç ve dış linkleme yapıldığı durumlarda pagerank dağıtım etkinliği negatif olarak etkilenir. İç linkleme yoluyla site içi mimarisi ve taranabilirliği geliştirilmeye çalışırken tek sayfa üzerinden aşırı link çıkışının yapılması ilgili sayfanın link aktarım etkinliğinin azalmasına neden olur. Sayfalar için link eklemeye yönelik net bir limit olmasa da kullanıcı deneyimi ve sayfa temel mantığı değerlendirilmeksizin spam formatta her kelimeden ve kelime öbeğinden sayfalara dink dağıtılması sayfa otoritesinin negatif etkilenmesine neden olur.

Sayfada kullanılan çapa metinlerin sayfa içindeki pozisyonu ve tıklanabilirliği, ilgili linklerin pagerank etkinliğinin artmasında ve azalmasında rol oynar. Bu nedenle sayfa içinde kullanılan bağlantı metinlerin etkinliğinin artırılması için linklerin tıklanabilirliği ve sayfa içindeki pozisyonu optimize edilmelidir.

Sayfa içindeki çapa metinlerin pozisyonlaması sırasında kullanıcı ihtiyaçları ve doğal okuma alışkanlıkları baz alınması bu doğrultuda kullanıcının tıklama alışkanlıklarını tetikleyici pozisyonlamalar yapılmalıdır. Böylece pagerank aktarımı sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilir.

Herhangi bir sayfaya yönelik olarak bir ya da birden fazla anahtar kelimenin tekrar tekrar ve aşırı düzeyde kullanılarak link çıkışı yapılmasını Google spam olarak kabul eder. Ve bu işlemi gerçekleştiren web siteleri cezalandırılır. Aşırı düzeyde kullanım çok agresif seviyede tekrarlı kullanım anlamına gelir. 

Sık karşılaşılan durumlardan bir diğeri de link verilen sayfayla ilgisi olmayan metinler kullanılarak sayfaya link çıkışının yapılmasıdır. Sayfayla içerik bağlamında doğrudan ilgisi olmayan çapa metinler kullanılarak ilgili sayfalarında sıralamalarda yükselmesi beklense de günümüz algoritması, algoritmayı yanıltmaya yönelik link çıkışını ve çapa metin kullanımını Google’ın spam olarak işaretlemesine neden olur. Ve bu durum sayfanın belirli sorgulardaki ilgi skorlarının negatif olarak etkilenmesine yol açar. 

Çapa Metin Nasıl Optimize Edilir

Farklı bağlantı metni türlerine aşina olmak daha yüksek SERP sıralamalarına sahip olmayı garantilemez. Birçok platform, çeşitli web sayfası özelleştirmeleri sunar. Bunlar kullanılarak kullanıcıların, bağlantının açıkça işaretlendiğini ve tıklanabilir olduğunu bilmesi sağlanmalıdır.

Diğer web sayfalarına bağlanılırken üzerinde anlaşılan içerik sağlanmalı ve okuyucu yanıltılmamalıdır. Yazının doğal akışının ve bağlantıların ilgi düzeyinin korunması çok önemlidir. Okuyucunun arama amacının göz önünde bulundurulması ve içeriğin bağlamıyla eşleştiğinin doğrulanması unutulmamalıdır. Anahtar kelime doldurmak aşırı optimize edilmiş bağlantı metinlerini ve düşük kaliteli köprülerin cezalandırılmasına neden olabilir. Doğal bağlantı profil çeşitliliğine sahiptir. Aşırı bağlantı etiketi manipülasyonu, web sayfasının cezalandırılmasına neden olabilir. Bağlantı metni kısa ve öz olmalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.