Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

affiliate marketing nedir nasıl yapılır
İçindekiler

Affiliate marketing diğer bir deyişle satış ya da gelir ortaklığı anlamına gelir. İnternet üzerinden satışa sunulmakta olan ürünlerin ve hizmetlerin internet üzerinde tanıtıldığı, satışına aracı olunup satış bedeli üzerinden komisyon elde edilip para kazanılmasını sağlayan bir yöntemdir. Satılmak için internet ortamına sunulan ürünlerin satışına aracılık eden kişilerin para kazandığı bir yöntemdir.

Yapılan araştırmalara göre günümüzde internet üzerinden yapılan satışların 1/3’ü affiliate marketing ile gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte internet üzerinden yayın yapan bazı ünlü sitelerde ve sosyal medya hesaplarında gizli affiliate marketing denilen sistem kullanılır. Bu yöntemde satış ortakları açık bir şekilde yönlendirme linki kullanmaz ürünü tavsiye ederler.

affiliate marketing sistemi nasil isler

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl İşler?

Affiliate marketing sistemiyle satış yapan bir firmanın satış ortaklığı programına üye olunduğunda firma üye olan kişiye ilgili ürün ya da hizmetlere ilişkin benzersiz URL adresler verir. Bu URL adresleri, aynı ürünü satmaya odaklanan he satıcıya farklı link verilmesine karşın aynı sayfaya yönlendirme özelliğine sahiptir. Sistemde satışın hangi yönlendirme linkinden geldiği belli olduğundan dolayı ödeme o müşteriyi yönlendiren satıcının hesabına yapılmaktadır. Affiliate marketing ürüne herhangi bir yatırım yapılmaksızın para kazanma imkanı verdiğinden son derece basit ve kazançlı bir iş olarak kabul edilir.

İnsanlar internet üzerinden herhangi bir ürün alırken detaylı bir şekilde araştırma yapma imkanı bulurlar. Reelde bir mağazaya girilip alışveriş yapıldığında satış danışmanının deneyimi ve yeteneği etkili olabilse de müşteriler internet üzerinden yapılan alışverişlerde arama motorları üzerinde yaptıkları tıklamalarla rakip firmaların fiyatlarına, ürünler hakkındaki yorumlara ve kullanıcı şikayetlerine ulaşabilirler. Bu nedenle satın almayı düşündükleri ürün ile ilgili inceledikleri içeriklerin satın alma dürtülerini harekete geçirecek bir nitelikte olması önemlidir.

Herhangi bir ürün ya da hizmet satın alınmadan önce o ürünü ya da hizmeti daha önce deneyimlemiş olan kişilerin tecrübeleri değer kazanır. İnternet üzerinde satın alınması düşünülen ürünle ilgili araştırmalar yapılır. Affiliate marketing işinden para kazanmak isteyen kişiler için bu aşama çok önemlidir. Ürünle ilgili arama motoru sonuçlarında çıkabilmek için SEO açısından güçlü bir web sitesine sahip olunması gerekir. Ayrıca web sitesi yazı, video ve fotoğraf ile desteklenen ürün tanıtımları sunmalıdır. Sunulan içeriğin tümü ürünle alakalı soru işaretlerini silip kullanıcıyı satın almaya yönlendirmelidir.

Satış ortaklığı forum ya da sosyal medya üzerinden yapılıyorsa bu bir kademe daha zor olarak kabul edilir. Forumlarda ve sosyal medya platformlarında yapılan tanıtımlar ilk olarak o sitenin kullanıcıları hedeflemekte olup kullanıcıların dikkate adlığı tavsiyeler prestijli ve güven veren hesaplardan gelmelidir. Ayrıca başarılı bir satış grafiği yakalanması için satılan ürünün videosunun çekilmesi çok etkilidir. Ürünle alakalı video çekmek için affiliate marketing sistemine dahil olan kişilerin genelde ürünü tedarik etmek için bir bütçe ayırmaları gerekir. Çünkü satış ortaklığı sistemi ile çalışan firmalar tanıtım amacıyla ücretsiz ürün tedarik etmezler.

SEO, içerik ve hosting bedeli gibi diğer site giderlerinin yanı sıra gerçek takipçilere sahip olmak için yapılacak sosyal medya harcamaları ile öngörülemez birçok gider kalemi affiliate marketing sistemine dahil olmak isteyen kişiler için sermaye gereksinimi doğurabilmektedir.

Herhangi bir ürün hakkında ürün yorumu ya da buna benzer kelimelerle arama yapan kişiler genellikle arama motoru sonuçlarında ilk sayfada ve ilk sırada çıkan siteleri ziyaret etmekte, ikinci sayfaya ise nadiren geçmektedirler. İlk sayfada çıkan arama sonuçlarında ne kadar çok yer alınırsa affiliate marketing işinden o kadar çok para kazanmak mümkündür. Potansiyel müşteriler çoğunlukla ilk sayfadaki siteleri yan sekmelerde açarlar. Üstünkörü bir incelemenin ardından birinin linkiyle hedef siteye gidip satın alım işlemini gerçekleştirirler. Bu bilgiyi herhangi bir affiliate marketing sitesinden alan ve buna dayanarak satın alım kararını veren kişi bir başka sitedeki yönlendirme linkine tıklayıp ödemesini yaparsa satın alma kararını verdiren affiliate marketing sitesi herhangi bir gelir elde edemez. Bu nedenle ilgili arama sonuçlarının ilk sayfasında listelenen sitelerden birkaç tanesine sahip olan kişilerin affiliate marketing sisteminden para kazanma şansı çok daha yüksektir. 

affiliate marketing sistemi nasil isler

Affiliate Marketing İle Para Kazanılır mı?

Yeterli zaman ve bütçe ayırıldığı, doğru yöntemlerin uygulandığı ve doğru satış ortaklığı sisteminin kullanıldığı durumlarda affiliate marketing sistemi ile para kazanılabilir.

Satış ortaklığı firmalarının önerdiği net kar marjları genellikle %25-%75 arasında değişir. Hizmet sektöründe affiliate marketing sistemiyle çalışan firmaların komisyonları genellikle %50’nin üzerinde gerçekleşir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken temel konu bir affiliate marketing sitesi üzerinden giden müşterinin yaptığı alışverişten ne kadar sonra komisyon ödemesinin yapıldığıdır. İnternet üzerinde bir ürünü araştırma kullanıcılar satın alma kararını aylar sonra da verebilir. Ancak araştırmasını affiliate marketing sitesinden yapsa da satın alımı firmanın sitesinden yapabilir. Eğer satış ortaklığı sisteminin komisyon ödeme kuralında bir satış ortaklığı linkinden gelen müşterinin çerez ve IP bilgilerinin kaydedileceği, 1 hafta süresince yapacağı alışverişin komisyonunun affiliate sahibine ödeneceği gibi bir ibare bulunmuyorsa ya da bu süre daha kısaysa yapılan satıştan komisyon elde edilmesi mümkün olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.