Logo Tasarımı

Logo; bir işletmenin adını ve amacını tasvir eden resimler, metinler, şekiller veya üçünün birleşimi olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, logo bir kimlik sembolünden daha fazlası olabilir ve olmalıdır. Eğer logo iyi tasarlanmışsa, marka mesajını hedef kitleyle duygusal bir bağ kurmaya yardımcı olacak şekilde iletmekle kalmaz aynı zamanda şirketin hikayesini de anlatır. Ortalama bir tüketicinin bir marka hakkında yargıya varması ortalama 7 saniye sürer. Bu, şirket olarak sunduğunuz her şeyi gözler önüne sermek ve rekabet ortamında ön plana çıkmak için hiç kuşkusuz kısa bir süredir. Bu sürede avantajlı hale gelme konusunda ise logonun katkısı yadsınamaz

Logo tasarımı ile şirket mesajının hedef kitleye ulaştırılmasına yardımcı olacak görsel bir iletişim aracına sahip olma imkanı vardır. Renk, şekil, metin ve resimlerden oluşan logolar insanların söz konusu markayla bağlantı kumak için kullanabilecekleri açıklayıcı bir görüntü görevini üstlenirler. Bu, hedef kitleyi bilgilendirirken aynı zamanda onlara markayı ve fikirlerini ilişkilendirebilecekleri bir dayanak sağlar.

En etkili logolar oldukça basit olma eğilimindedir. İnsanların tanıyacağı ve hatırlayacağı bir özelliğe sahiptirler. Logo insanların markayı, ürünlerini ve hizmetlerini tanımlama şekli olduğundan doğru tasarlanması çok önemlidir. Markanızı sergilerken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli detaylardan biri kalite ve özgünlüktür. Tasarım sürecinde genellikle önce işletmenin hikayesi yazılır ve bu hikayeye göre bir logo tasarlanır.

seoTop

Logo Tasarımı Nedir?

Logo, bir kullanıcının veya müşterinin markaları tanımlamasına ve şirketler arasında ayrım yapmasına yardımcı olan metin ve resimlerin birleşiminden oluşan sembollerdir. Bu sembollerin marka özelinde oluşturulması da logo tasarımı olarak adlandırılır. Logolar, grafik tasarımın en zorlu kısımlarından biridir. Yalnızca bir uzman, görsel ve grafik kurallarını göz önünde bulundurarak markanın ihtiyaçlarına uygun mükemmel bir logo yapabilir. Logo tasarımı, bir işletmeyi veya bir kişiyi benzersiz kılmak ve değerlerini yansıtmak için oluşturulmuş bir yapıdır. İşletmelerin hızla çoğaldığı günümüzde işletmeleri birbirinden ayırmak için logo çok önemli bir unsurdur. Bu nedenle logo, işletmenin veya bireyin değerlerini yansıtacak temel faktör olarak kabul edilir.

Markayı simgeleyen logo; markanın antetli kağıdı, reklam malzemesi ve işaretleri için markanın kolaylıkla tanınabileceği bir amblem olarak kullandığı ve logotype olarak da adlandırılan tasarımdır. Logotype; bir şirket adının, ticari markanın, kısaltmanın vb. grafik temsili veya sembolüdür ve genellikle markanın hemen tanınması amacıyla benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır. En popüler ve başarılı şirketler, özellikle her şeyin çok hızlı ilerlediği üstelik müşterileri etkilemek için daha az zamanın olduğu günümüzde, "daha basit daha iyidir" demeye devam ediyor. Bu nedenle; logo tasarımı çok şık bir şekilde yapılmalı, ancak muhafazakar kalmalıdır. Böylece gözün yakalaması ve beynin logo tasarımınızı ezberlemesi daha kolay olur.

 • homeWhy
 • homeWhy

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

"Marka Kimliği", markanın görsel öğeleri ile ilgili markanın renklerinden logoya ve marka öğelerinin tasarlanma biçimine kadar tüm unsurları kapsayan bir terimdir. Bu görsel öğeler, markayı müşterilerin zihninde ayırt etmek için birlikte çalışır. Logo tasarımının ilk adımı marka kimliğinin geliştirilmesidir. Yaratıcı süreci en zor kısmı genellikle başlamaktır. İlham gelmesini beklemek yerine farklı logolar incelenmesi, tasarım bloglarına göz atılması, logo trendlerinin değerlendirilmesi, rakiplerle ilgili araştırma yapılması faydalı olabilir. Daha sonra markaya en uygun logo tasarımı için beyin fırtınasına başlanmalıdır. Bu aşamada markayı tanımlayan sıfatların listelenmesi süreci kolaylaştırabilir.

Logo tasarımının diğer adımı markayı yansıtacak bütünlüklü bir stil elde etmek için logodaki öğelerin doğru kombine edilmesidir. Hangi tür logo istenildiğine karar verilmeli, marka kimliğine ve hedef kitleye en uygun tür seçilmelidir. Renk seçimi sırasında renklerin, bir kişinin görsel uyaranları algılaması için düşünülenden çok daha önemli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Logo renkleri; markanın web sitesinde, mağaza içi tabelalarda, sosyal medyada, pazarlama e-postalarında ve kullanıcı markayla etkileşime girdiği anda etkili olacağı düşünülerek belirlenir.

Logo herhangi bir metin içermese de tabela, web sitesi ve bir dizi başka markalı materyal ile bütünlük sağlamak adına kullanılacak yazı tipleri planlanır. Ögeler genel hatlarıyla belirlendikten sonra logo oluşturma aşamasına geçilir. Bu aşama hayal edilen ve marka ile en uyumlu logo elde edilene kadar devam eder.

 • textContent
  DAHA FAZLA KAZANIN

  Logo Tasarım Ajansı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Logo markaların akılda kalıcılığının sağlanması noktasında tartışmasız bir değere sahiptir. Her detayıyla kusursuz, tamamen markaya özel bir logo tasarımı yapacak; bu aşamada da markanın kurumsal kimliğini ve değerlerini en iyi şekilde yanıtacak profesyonel ve deneyimli logo tasarım ajanslarıyla çalışılmalıdır.

 • Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!

  Bizi yakından tanıyın
  whySeo

  SEO teklifi alın!

  Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!