Dijital PR

Dijital PR, herhangi bir markanın bilinirliğini online yöntemler aracılığıyla artırmak için kullanılan önemli ve etkili bir stratejidir. Pek çok yönden geleneksel PR'a benzemekle birlikte çevrimdışı yöntemlerle ulaşılamayacak, çok daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatı sunması ile geleneksel PR’dan ayrılır. Dijital PR, mümkün olan en fazla etkinin yaratılması için arama motoru optimizasyonu, içerik pazarlaması, influencer’lara erişim ve sosyal medya gibi internet tabanlı stratejilerin kullanılmasına dayanan bir yöntemdir. Dijital PR, bir markanın çevrimiçi varlığını ve görünürlüğünü artırabilecek güçlü bir stratejidir. Statik bilgiler sohbetlere dönüştürülebilir ve şirketler gece veya gündüz hemen hemen her zaman hedef kitleleriyle doğrudan konuşabilir. Hedef kitle ile bağlantı kurarak ve paylaşarak, odak noktanızı netleştiren bir diyalog başlatmak ve haberleri ve bilgileri hiç olmadığı kadar hızlı yaymak mümkündür.

Dijital PR çalışmaları kapsamında çevrimiçi röportajlar yapmak, çevrimiçi varlığı güçlendirmek, daha fazla tanınır bir hale gelme için sosyal medyanın gücünden yararlanmak mümkündür. Çevrimiçi dünyanın giderek büyümesi sonucunda dijital PR yöntemleri de oldukça fazladır. Markalar ve işletmeler bu sayede hedef kitleleriyle oldukça etkili bir çevrimiçi iletişim kurabilirler. Bu kapsamda Dijital PR firmaları içerik sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması ve diğer trendlere odaklanarak etkili sonuçlar almaya odaklanırlar. Bunun sonucunda digital PR ajansları müşterilerinin web ortamındaki varlığını geliştirme amacına yönelik olarak birçok farklı yöntemi kullanabilir. Önemli olan bu yöntemlerin marka özelinde belirlenmesidir.

seoTop

Dijital PR Nedir?

Günümüzde markaların doğru yerde tanıtılması son derece önemlidir. Artık insanlar dijital dünyayla daha fazla ilgilenmekte olup bu durum, markaların kendilerini tanıtmak için internete yönelmesinin en önemli nedenidir. Bu hamlede Dijital PR, markalar tarafından farkındalık ve katılım için derhal benimsenen en uygun stratejilerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Sadece marka katılımı ve farkındalığı değil, doğru Dijital PR stratejisi, markayı oluşturmak ve geliştirmek için bundan daha fazla sonuç üretir.

Bu günlerde işletmeler, çevrimiçi varlığı geliştirmek için bir strateji olan Dijital Halkla İlişkileri benimsemekte ve çoğu şirket bu tür çalışmaları Influencer’lar , blog yazarları ve gazetecilerle ilişkilendirmektedir. Dijital PR'ın hedefi, çevrimiçi yayınlardan ve web sitelerinden yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmektir. Ayrıca daha fazla müşteri yorumu kazanmaya odaklanır. Hedef kitleniz tarafından taranan ve sevilen web sitelerini, podcast'leri ve sosyal medya hesaplarını hedeflemeniz gerekir.

Doğru Dijital Halkla İlişkiler stratejisi, web sitelerinin daha iyi görünmesini sağlar ve bunun sonucunda web siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alır. Web sitelerinin daha fazla öne çıkması ve yerel alanlarda görünürlüğünün artırılması için yerel gazete web sitelerini, yerel incelemeleri, yerel blogları vb. gibi farklı mecralar hedeflenebilir.

Dijital PR dijital dünyada yapılır. Hem geleneksel PR hem de Dijital PR, marka itibarını artırmayı ve marka bilinirliğini artırmayı hedefler. Ancak insanlar çevrimiçi kaynaklara daha fazla yöneldikçe, Dijital Halkla İlişkiler, insanların internette çok fazla zaman harcadıkları gerçeğinden yararlanmak için anahtar kelime sıralamalarını, çevrimiçi trafiği ve marka bilinirliğini iyileştirmek için ön plana çıkmaktadır.

 • homeWhy
 • homeWhy

SEO teklifi alın!

Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!

Dijital PR Avantajları Nelerdir?

Dijital PR, yetkili üst düzey web sitelerinden ve nişle ilgili yayınlardan geniş ölçekte bağlantılar kazanmanın en etkili ve verimli yollarından biridir. Ancak başarılı bir PR kampanyasının marka için yalnızca bağlantı kazanmaktan çok daha fazlasını yapıyor olması beklenir. Dijital PR çalışmaları sayesinde markanın hedef pazardaki çok daha fazla sayıda kişi için görünür hale getirilmesi mümkün olur. Çevrimiçi medyada iyi konumlanmış olmak, hedef pazardaki marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olur ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmayı sağlar.

Dijital PR; medya, müşteriler ve etkileyiciler dahil olmak üzere diğer kişilerin haberlerini ve markanın kendi içeriğini kendi hedef kitleleriyle paylaşmasını kolaylaştırarak şirketin erişimini genişletir. Çevrimiçi medya kapsamı, sosyal medyada yüksek oranda paylaşılabilir ve diğer etkili sosyal medya hesaplarını takip etme ve bunlardan yararlanma fırsatı sağlar.

Çevrimiçi yayınlarda olumlu medya paylaşımlarını güvence altına almak ve sosyal medyada güçlü bir varlığa sahip olmak, marka güvenilirliğini artırır ve işletme için oluşturulan olası satışların hem miktarını hem de kalitesini iyileştirir.

Arama motorları, web sitelerine geri dönen yüksek kaliteli harici bağlantılara büyük değer verdiğinden, dijital PR, web sitesi Arama Motoru Optimizasyonu'nu (SEO) geliştirmenin harika bir yoludur. Dijital PR'ın SEO faydalarına ek olarak, marka çevrimiçi medya kapsamı yoluyla web sitesine yönelen trafikten de yararlanır. Makalelerdeki bağlantılar ve sosyal medyadaki paylaşımlar, insanların doğrudan markanın web sitesine ziyaret etmesini kolaylaştırır. Oradan, etkinliği izleme ve gelecekteki kampanyalarla ziyaretçileri yeniden hedefleme olanağına sahip olma imkanı vardır.

 • textContent
  DAHA FAZLA KAZANIN

  Dijital PR Firması Nasıl Seçilir?

  Dijital PR firması seçmeden önce ilk olarak şirketin ihtiyaçlarının ve hedeflerinin belirlenmesidir. Buna bağlı olarak birlikte çalışılacak dijital PR firmasından neler beklendiği de netleştirilmiş olacaktır. Markanın tam olarak istediğini bilmesi aynı zamanda dijital PR ajansının da bu konuyu anlamasını ve en etkili yöntemleri kullanmasını sağlayacaktır. Önemli olan seçilen dijital PR firmasının markanın ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak yetkinliğe, uzmanlığa ve deneyime sahip olmasıdır. Dijital PR firmasından daha önce yürütülen kampanya örnekleri ve referansları istenmeli, vadettiklerinin gerçekçiliği değerlendirilmeli ve ekibin uzmanlığı konusunda emin olunmalıdır.

 • Hala ne duruyorsunuz? Bizimle iletişim’e geçin!

  Bizi yakından tanıyın
  whySeo

  SEO teklifi alın!

  Size özel seo çalışması hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın!