Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

sosyal medya pazarlama stratejileri
İçindekiler

Markaların hedef kitlelere ulaşabilmesi ve iletişim kurabilmesi için sosyal medya çok önemli bir pazarlama aracıdır. Günümüzde her iki kişiden birinin sosyal medya hesabı olması, sosyal medya pazarlamasının önemini bize vurgulamaktadır.

Sosyal medya platformlarının popüler bir hale gelmesiyle birlikte sponsorlu reklamların sayısı artış gösteriyor. Gün içerisinde kullandığınız sosyal medya hesaplarınız üzerinden reklamlar ile karşılaşmanız mümkün. Birçok marka, sosyal medya üzerinden potansiyel hedef kitlesini oluşturmak için, bu tür reklamları kullanmaktadır. Ancak tek başına reklam kullanmak, ilgili markaları hiçbir zaman başarıya götürmez.

Sosyal medya pazarlama stratejisini doğru bir şekilde kullanmanız durumunda potansiyel müşterilerinizi arttırmanız ve size sadık olacak hedef kitleyi kazanmış olacaksınız. Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram gibi büyük sosyal medya platformlarında markalar aktif rol almalılar. Az önce de bahsettiğimiz gibi doğru kullanımda marka bilinirliğinden tutun, satış rakamlarına kadar birçok veriyi sosyal medya pazarlama stratejileri yükseltebilirsiniz.

Hedef Kite

Sosyal medya pazarlamasında hedef kitleyi tanımlamak çok önemlidir. Potansiyel hedef kitleniz en çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyor ve hangi paylaşımlara önem veriyorlar gibi verilere önem vermelisiniz. Hedef kitlenizi tanıyabilmek için öncelikle en çok hangi sosyal medya platformunu tercih ettiklerini bulmanız ve ona göre yoğunlaşmanız gerekmektedir. Bunun dışında kullandıkları sosyal medyada ne kadar zaman harcadıklarını ve ne zaman aktif olduklarını da analiz etmeniz, etkileşim açısından çok önemlidir.

Bir marka için potansiyel hedef kitleyi tanımak çok önemlidir. Hedef kitle, markaların potansiyel müşterileri niteliğindedir. Ne yaptıkları, neden hoşlandıkları ve nerede zaman geçirdikleri markalar için önemli olmalıdır. Hedef kitlenizi tanımak ve ona göre aksiyon almak sizleri başarıya ulaştıracaktır.

Strateji

Sosyal medya pazarlaması yapmak için br stratejiye sahip değilseniz, oluşturmanızın tam sırası! Bir işe başlarken strateji oluşturmak çok önemlidir. örnek olarak günlük paylaşım yapacağınız gönderi miktarı belli ölçüde tutarak, hedef kitlenizi aktif hale getirebilirsiniz. 

Sosyal medya kanalları üzerinden günde kaç paylaşım yapacağınıza, nasıl gönderiler paylaşacağınıza ve nasıl yazılar yazacağınıza işe başlamadan önce karar vermelisiniz. Bir yol haritası oluşturarak ona sadık kalmanız sizi başarıya daha kolay ulaştırır. Kısaca planlı bir şekilde iş yapmanız durumunda başarı kısa sürede size ulaşacaktır.

Sosyal medya kanallarına başlamadan önce, paylaşım yapacağınız gönderilerin zamanını, metnini ve reklamını önceden belirlemelisiniz. Haftalık takvimler halinde sosyal medya kanallarınızda bunları paylaşabilirsiniz.

rakip analizi

Rakip Analizi

Rakip analizi veya pazar araştırması diğer işlerde olduğu gibi sosyal medya kanallarında da çok önemlidir. Rakip analizi yapmak markanızı, işletmenizi ve sosyal medya hesaplarınızı geriye götürmez, tam tersine ileriye götürür. Rakip analizi ile rakiplerinizin müşterileri ile neler yaptığını çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Yaptığı paylaşımlardan kurduğu iletişime kadar birçok detayı rakip analizi ile görmeniz mümkün.

  • Rakip sosyal medya hesaplarını bütün kanallar üzerinden belirleyin.
  • Gün içerisinde ne kadar gönderi paylaşıyorlar ve ne kadar etkileşim alıyorlar analiz edin.
  • Kullanıcıları ile nasıl iletişime geçiyorlar, paylaşımlarında nasıl bir üsluba sahipler.
  • Son olarak ne zamandır aktif bir şekilde paylaşım yapıyorlar, ve ne kadar beğeniye sahipler.

Sosyal Medya Kanalları

Günümüzde 100’den fazla sosyal medya platformu var ve giderek çoğalan bir yapıya sahipler. Ancak içlerinden sadece bazları yüksek kitleye ulaşmış durumdalar. Bu durumda bizlerde yüksek kitlelere ulaşmış facebook, instagram ve twitter gibi sosyal medya kanallarını tercih etmeliyiz.

Ancak her sosyal medya kanalın belli başlı kullanıcılar vardır. Yani iş ile ilgili bir paylaşım yapmak istiyorsanız, facebook yerine LinkedIn kanalını tercih etmeniz size daha iyi geri dönüş sağlayacaktır. her sosyal medya kanalını ayrı ayrı incelemek ve ona göre paylaşımlar yapmak gerekir. İnstagram’da görsel içerikler kullanılırken, twitter’da daha çok kısa bilgi 

içerikli metinler kullanılmaktadır. Bu duruma göre paylaşımlar yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetim Aracı

Sosyal medya yönetim araçları, sosyal medya uzmanları için vazgeçilmez araçlardandır. Bu tarz araçlar sosyal medya üzerinden yaptığınız paylaşımları kolaylaştırmaktadır. Birçok sosyal medya platformunu tek sayfa üzerinden kontrol ederek, zamandan tasarruf etmektesiniz.

Doğru aracı seçerek, birçok sosyal medya hesabını aynı anda takip edebilirsiniz. Facebook, instagram, twitter, LinkedIn ve tumblr gibi sosyal medya platformları üzerinde aynı gönderiyi paylaşmak isteyen bir insana hepsine tek tek giriş yapmak durumunda kalır. Ancak sosyal medya yönetim aracı bunun yerine hepsini eş zamanlı olarak kontrol etmenizi sağlamaktadır.

Gönderi

Sosyal medya kullanımı için paylaşılan gönderiler her zaman önem arz etmiştir. Sosyal medya hesapları yönetmekteyseniz, sosyal medya trendlerini her zaman takip etmeli ve ona göre gönderiler oluşturmalısınız.

Paylaştığınız gönderiler veya içerikler sosyal medya hesaplarınızın büyümesinde büyük rol oynamaktadır. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek paylaşımlar yapmanız durumunda etkileşiminizin artması olasıdır. 

  • Sosyal medya trendlerini takip ederek gönderiler paylaşmaya çalışın.
  • Her sosyal medya hesaplarınız da bulunan hedef kitleniz için gönderiler oluşturun.
  • İlgi çekici gönderileri oluşturmaya çalışın.
sosyal medya stratejisi 18 ipucu

Sosyal Medya Stratejisi 18 İpucu

Başarılı bir sosyal medya stratejisi izlemek markanın ve işlerin büyümesini sağlayan önemli kriterlerden biridir. Sosyal medya pazarlaması doğru stratejiler izlendiği takdirde markalaşmayı sağlam temellere oturtan, kaliteli potansiyel müşterilere ulaşmayı sağlayan ve satışları artıran dinamik bir güç merkezi haline gelebilir. Bunun için stratejik olarak genel planın nasıl oluşturulacağı, uygulanacağı ve ölçümleneceği bilinmelidir. 

İşletmelerin başarılı sosyal medya pazarlaması yapabilmeleri için birçok zorluğun üstesinden gelmeleri gerekir. Yeterince zaman ayrılması, yüksek performanslı içerikler oluşturulması ve ortaya çıkan verilerin doğru şekilde ölçülmesi çok önemlidir. 

Ne Elde Etmek İstediğinizi Bilin

Bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için zaman ve enerji harcanmadan önce sosyal medya aracılığıyla ne elde edilmek istenildiği belirlenmelidir. Hedef satışların artırılması, marka bilinirliğinin oluşturulması, müşterilerle doğrudan iletişim kurulması ya da farklı bir şey olabilir. Hedefin başlangıçtan itibaren net bir şekilde ortaya koyulması oluşturulacak stratejinin çok daha güçlü olmasını sağlar.

İşinin Uzmanı Bir İçerik Yöneticisiyle Çalışın

İçerik dijital platformların en önemli unsurlarından biridir. Markaların sosyal medya platformlarında içerik olmaksızın müşterileri ile bağlantı kurmaları ve görüşme başlatmaları mümkün değildir. Markalar paylaştıkları içerikler ile öncelikle değer kazandırmalı, sunmalı ve mutlaka iyi bir dinleyici olmalıdır.

Uygulanabilirlik Konusunda Hassas ve Objektif Olun

Herhangi bir stratejiye sahip olmak başlangıç için iyi bir alternatif olsa da uygulanabilirliğe ve stratejiden uygulamaya geçiş aşamalarının anlaşılabilir olmasına özen gösterilmelidir. En iyi stratejinin uygulamalardan elde edilecek geri bildirimlere adapte olabilecek esnekliğe sahip strateji olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle stratejiler belirli aralıklarla gözden geçirilmeli, incelenmeli ve elde edilen geri bildirimler kapsamında geliştirilmelidir.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Sosyal medya birçok farklı insana ve hedeflenen kitleye ulaşmanın en etkili, kolay ve hızlı yollarından biridir. Bunun için belirli bir çaba gösterilmesi gerekir ve ulaşmak istenilen aşamalara göre süreç değişiklik gösterebilir. Bunun için en doğru adım bağlantı kurulmak istenilen hedef kitlenin tanınması ve sürekli popüler alanlarda vakit harcamaktansa hedef kitlenin aktif olduğu platformlarda vakit harcanması tercih edilmelidir.

Test Etmekten Vazgeçmeyin

Sosyal medya için etkili ve özel bir strateji oluşturmak önemlidir ancak zaman gerektirir. Farklı sosyal medya platformlarında kullanılabilecek geniş kapsamlı planlar oluşturularak işe başlanması ve hangisinin işe yaradığının değerlendirilmesi çoğu zaman doğru bir adımdır. Düzenli bir strateji oluşturmak kimi zaman aylar alsa da bunun için gereken zamanın harcanması göze alınmalıdır.

Tek Bir Hedefe Odaklanın

Sosyal medya geniş bir pazarlama kanalı olduğundan dolayı sosyal medya stratejileri de çok geniş eylem planlarından oluşmaktadır. Açık bir hedef olmadan etkileşim kurulması hedeflenmekle birlikte ölçülebilir hedefler benimsenerek işe başlanıldığında etkileşim hedefinin daha basit bir tabanda tutulması sağlanabilir. Amaç daima hedefin basit ve anlaşılabilir olmasını sağlamak olmalıdır. 

Yayılma Politikasını Benimsemeyin

Sosyal medya stratejilerinde yapılacak en büyük hataların başında aynı anda birden fazla yerde olmaya çalışmak gelir. Bu durum sistematik olarak erişim kanallarını güçlendirse de markaların işini zorlaştırır. En iyi sonucun alınabilmesi için açık hedefler belirlenmeli, etkin olunan sosyal medya kanalına odaklanılmalı ve daha fazla etki oluşturulmaya çalışılmalıdır. İlk kanaldan istenilen ivme elde edildikten sonra diğer sosyal medya kanallarına odaklanılması doğru bir adım olacaktır.

Sağlam Temele Sahip Sosyal Medya Politikaları Uygulayın

Sosyal medyanın transparan bir alan olması markalar açısından hedef kitleye yanlış mesajlar gönderme riskini oluşturur. Bu nedenle dil, hitap şekli, argo tabir kullanımı ve etkileşim tarzı bir yönerge ile ortaya koyulmalıdır. Böylece markanın imajının zedelenmesi riski ortadan kaldırılmış olur.

Her Platforma Hitap Edin

Sosyal medya platformları kullanım açısından birbirinden farklı yerlerde bulunmakta ve her bir platformda kullanıcı davranışları farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle hangi platformun markaya ne kazandıracağı bilinmeli ve gerçekçi hedefler benimsenmelidir. 

Üretken ve Amaca Yönelik Bir Tavır Benimseyin

Sosyal medya platformlarından yeni kullanıcılar ve/veya müşteriler edinmek için belirli bir çaba harcanması gerekir. Facebook’ta günde en az 2-3 paylaşımda bulunulmalıdır. Bununla birlikte paylaşılan içerikler markanın amacına yönelik olmalıdır. Bunun için ideal hedef kitle belirlenmeli, en iyi kullanıcıların karakteristik özellikleri belirlenmeli ve onların dilinden konuşulmalıdır. Paylaşılan içeriklerin bazılarında “Kayıt Ol” gibi harekete geçirici mesajlar bulunmasına özen gösterilmelidir.

Ekip Arkadaşlarınızdan Destek Alın

Kapalı koşullarda içerik üretilmeye çalışıldığında üretilen içeriğin rahatsız edici bir şekilde tek boyutlu olması riski vardır. İçerik kaynakları oluşturulurken her departmana ulaşmaya çalışılmalı ve her seviyede çalışandan fikir alınmalıdır. Bir organizasyondaki takım arkadaşları genellikle iyi fikirler üretirler. Kullanıcılardan ya da müşterilerden gelen genel sorular hakkında onlardan bilgi alın. Bu soruları sosyal medya paylaşımlarında ya da blog yazılarında yanıtlayın.

İş Birlikçi Bir Tavır Sergileyin

Ekip arkadaşlarınızla iş birliği yapmanız markaya katkı sağlama konusundaki isteklerini sosyal medyaya yansıtma imkanı bulmalarını sağlar. Markanın en büyük destekçisi konumuna gelirler ve paylaşılması gereken mesajların bulundukları ağlara yayılmasında önemli bir rol üstlenirler.

Etkileşim Yaratacak İçerikler Paylaşın

Paylaştığınız içeriklerin ilgi çekici olmasına özen gösterin. Reklam mesajlarından uzak durmaya yönelik bir strateji benimseyin. Sahip olduğunuz ürünü ya da hizmeti ön plana çıkarmak istemeniz son derece doğal olsa da bunu vurgulamak oluşturulmak istenilen etkileşimin üst seviyede olması için bir engeldir. 

Sürekli Plan Yapın

Sosyal medya yönetim platformlarını kullanırken kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapın. Belirli içeriklerin paylaşılması için zamanlayıcı kullanmak olağan dışı ve ani bir durum olduğunda kontrol sağlamak için gerekli adımların atılmasını sağlar. Planlama yapmak çok zaman alsa da günlük olarak zaman kazandırılmasında önemli rol oynar. 

Kullanıcılarınızı Tanıyın

Hedef kullanıcınızın ne olduğunu belirledikten sonra sosyal etkileşimlerini ve ilgilerini nasıl geliştirebileceğinize odaklanın. 

Basit ve Gerçekçi Olun

Kullanıcıların doğru  ve samimi olanı net bir şekilde görebildiğini unutmayın. Neşeli ve sevimli bir izlenim yaratmak için zorlayıcı bir çaba içerisine girmeyin. Bu ilerlemenizi engelleyecek bir etkendir. Basit sosyal stratejiler uygulayarak kazanımlarınızın yüksek olmasına odaklanın. Stratejilerinizin kısa, gerçekçi ve etkileşimli olmasına özen gösterin.

Yüksek Kaliteye Sahip İçerikler Paylaşın

Yüksek kaliteye sahip içerikler sunmaya odaklanın ve açılış sayfanızda bunları paylaşın. Sosyal medyanın bir dağıtım kanalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sosyal medya platformlarında takipçisi olan ancak bunları aktif kullanıcıya ya da müşteriye dönüştüremeyen markalar olduğunu unutmayın. İçerikleri takip eden kullanıcılar içeriklerden eğlenmeli, bir şeyler öğrenmelidir. Kullanıcılar içeriklerinizi başkaları ile paylaşırlarsa, paylaşılan kişiler potansiyel müşterileriniz haline gelirler.

Hedef Kitlenizi Doğru Anlayın

Başarınızın hedef kitlenizi doğru şekilde anlamaya çalışmaktan geçtiğini unutmayın. Hedef kitlenizin neleri seveceğini, takip edeceğini ve nelerle vakit harcamayı tercih edeceğini belirmeye odaklanın. Daha sonra bu doğrultuda strateji geliştirin ve onların dilinden konuşmayı hedefleyin. Söyledikleriniz ve nasıl söylediğiniz hedef pazarla örtüşmediği durumda verilmek istenilen mesaj istenilen etkiyi yaratmaz ve sosyal medya alanında istenilen sonuç alınamayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.