Keyword Cannibalization Nedir?

Keyword
İçindekiler

Web sitelerinin, kullanıcıların arama motorunu kullanarak yaptığı aramalardan daha fazla trafik alması ve dijital ortamdaki görünürlüğünü artırması için SEO çalışmalarına ihtiyaç duyulur. Pek çok farklı teknik ve stratejiden oluşan SEO hizmeti kapsamında, web sitesi ve faaliyet gösterilen sektör özelinde belirli anahtar kelimeler hedeflenir. Diğer yandan bazen birden çok sayfa aynı anahtar kelimeye yoğunlaşır ve “keyword cannibalization” (anahtar kelime yamyamlığı) olarak adlandırılan durum ortaya çıkar.

 

Keyword cannibalization, içerikler arasında anahtar kelime rekabetine neden olarak arama motoru botlarının yapılan aramaya yönelik olarak hangi sayfanın daha alakalı olduğunu anlamasını zorlaştırır. Buna bağlı olarak, web sitesinin genel SEO performansının olumsuz yönde etkilenmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. 

 

  • Keyword cannibalization, arama motoru botlarının hangi sayfanın daha alakalı olduğunu anlamasını zorlaştırması nedeniyle web sitesinin genel sıralamasında düşüşe neden olabilir. Sonuç itibarıyla, web sitesi hedeflenen anahtar kelimelere yönelik yapılan aramaların sonuçlarında daha düşük pozisyonlarda listelenebilir.
  • Keyword cannibalization aynı zamanda web sitelerinin hedeflediği anahtar kelimelerle ilgili trafik kaybı yaşamasına neden olabilir. Arama motoru botları, belirli bir anahtar kelime için hangi sayfanın daha uygun olduğunu belirlemekte zorlandığı için hedeflenen anahtar kelimelerle ilgili trafik kaybı yaşanabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra keyword cannibalization, kullanıcıların yaptıkları aramalarla ilgili olarak listelenen sonuçlarda birden çok sayfayı aynı anahtar kelimeyle bulmasına yol açabilir. Kullanıcılar bu durumda, hangi sayfanın işlerine daha çok yarayacağını belirlemekte zorlanabilir. Bu aynı zamanda kullanıcı deneyiminin olumsuz yönde etkilenmesi anlamına gelir.
  • Keyword cannibalization, kullanıcıların doğru ve alakalı sayfayı bulmasını da zorlaştırabilir. Buna bağlı olarak dönüşüm oranları düşebilir. Kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olmayan sayfalara yönlendirilmesi, satın alma ya da dönüşüm gibi hedeflenen eylemlerin gerçekleşmesi olasılığını azaltabilir.
  • Aynı zamanda keyword cannibalization web sitesinin genel itibarının olumsuz şekilde etkilenmesine yol açabilir. Kullanıcılar, bir web sitesinin birden çok sayfasını aynı anahtar kelimeyle bulduğu zaman, web sitesine olan güvenini kaybedebilir. Web sitesinin itibarını zedeleyen bu durum, uzun vadede kullanıcıların kaybedilmesi sonucunu doğurabilir.

Keyword Cannibalization Nasıl Tespit Edilir?

 

Keyword cannibalization yani anahtar kelime yamyamlığı, çeşitli yöntemler kullanılarak tespit edilebilir. Bu amaçla kullanılabilecek belli başlı yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 

İçerik Analizi

 

Web sitenizin içeriklerini incelemeniz hâlinde hangi sayfalarda hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını belirleyebilirsiniz. Web sitenizdeki tüm sayfaların başlıklarını, URL’lerini, meta etiketlerini ve içerik paragraflarını kontrol etmek, aynı anahtar kelimeye yoğunlaşan web sayfalarını tespit etmenizi sağlayabilir. 

 

SEO Araçları

 

Ahrefs ve SEMrush gibi SEO araçları, keyword cannibalization sorununu tespit etmek için işlevsel çözümler sunar. Bu araçları kullanarak web sitenizdeki tüm sayfaları tarayabilir, hangi sayfalarda hangi anahtar kelimelerin kullanıldığına ilişkin raporlara erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra web sitenize gelen organik trafik ve bu trafiği hangi anahtar kelimelerin çektiği gibi bilglere erişebilirsiniz. Bu sayede, hangi sayfaların aynı anahtar kelimeye yoğunlaştığını tespit edebilir ve keyword cannibalization sorunu yaşanmasını önleyebilirsiniz.

 

Google Analytics ve Google Search Console

 

Google Analytics ve Google Search Console gibi araçlar web sitenizin performansını izlemenize ve keyword cannibalization sorununu tespit etmenize yardımcı olabilir. Google Analytics, web sitenize gelen organik trafiği ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını takip etme imkanı sunar. Web sitenize trafik çeken anahtar kelimeleri görebilir, bu anahtar kelimeler için sıralanan web sayfalarını görüntüleyebilirsiniz. 

 

Google Search Console ise web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamalarını taki etmenizi sağlar. Ayrıca hangi anahtar kelimelerin hangi web sayfalarında göründüğünü Google Search Console sayesinde tespit edebilirsiniz.

 

SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) İncelemesi

 

Web sitenizdeki hangi sayfaların SERP’te göründüğünü kontrol etmek için hedeflediğiniz anahtar kelimeleri kullanarak arama motorunda arama yapabilirsiniz. SERP’te aynı anahtar kelimeyi hedefleyen birden fazla sayfa görünüyorsa, keyword cannibalization sorununun varlığından söz edilebilir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, SERP analizinin hangi sayfaların daha alakalı olduğunun belirlenmesi sürecinde önemli bir rol üstlendiği açıkça görülebilir.

 

Organik Trafik Analizi

 

Google Analytics ya da diğer analitik araçları kullanarak web sitenize gelen organik trafiği incelemeniz mümkün. Keyword cannibalization sorununun varlığını tespit etmek için hangi anahtar kelimelerin hangi web sayfalarına trafik çektiğini belirlemeniz gerekir. Aynı anahtar kelimeyi hedefleyen birden fazla web sayfasının organik trafik aldığını görürseniz, düzeltmeniz gereken bir keyword cannibalization sorunu var demektir.

 

Kullanıcı Deneyimi Analizi

 

Kullanıcıların web sitesi içerisindeki gezinme davranışlarını incelemek de keyword cannibalization sorununu tespit etmenize yardımcı olabilir. Kullanıcıların aynı anahtar kelimeyle birden fazla sayfa bulduklarında hangi sayfaya yönlendiğini gözlemlemek bu süreçte fayda sağlayabilir. Farklı sayfalar arasında kararsız kalan kullanıcıların hedefledikleri içeriği bulmakta zorlanması, keyword cannibalization sorununun varlığına işaret eden unsurlardan biridir.

 

Site İçi Arama Analizi

 

Web sitenizdeki site içi arama özelliğinden faydalanarak aranan anahtar kelimeleri ve hangi sayfalara yönlendirme yapıldığını öğrenebilirsiniz. Aynı anahtar kelimeyi hedefleyen farklı web sayfalarının site içi arama sonuçlarında sıklıkla görünmesi hâlinde, keyword cannibalization sorununda şüphelenebilirsiniz.

 

Keyword Cannibalization Nasıl Çözülür?

 

Keyword cannibalization sorununu tespit ettikten sonra bu sorunu gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

 

Benzersiz Anahtar Kelimeler Kullanmak

 

Keyword cannibalization sorununun önlemenin ve ortadan kaldırmanın en önemli kurallarından biri, her bir web sayfasının belirli ve benzersiz anahtar kelimeler hedeflemesidir. Bu sayede web sayfaları belirli bir konuya odaklanır ve keyword cannibalization söz konusu olmaz.

keyword-cannibalization

 

İçerikleri Birleştirmek

 

Web sitenizde aynı anahtar kelimeleri hedefleyen birden fazla web sayfası bulunuyorsa, bu sayfaları tek bir sayfada birleştirmek işinize yarayabilir. İlgili tüm bilgilerin tek bir yerde toplanması sayesinde arama motoru botları bu sayfayı daha ilgili ve yüksek kaliteli olarak değerlendirebilir.

 

Canonical Etiketlerini Kullanmak

 

Web sitenizde aynı içeriğe sahip birden fazla sayfanız olduğu durumlarda, arama motoru botlarına hangi sayfanın “webana sayfa” olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirmek için canonical etiketleri kullanılabilir. Böylece arama motoru botları hangi web sayfasını indekslemeleri gerektiğini kolayca anlar ve keyword cannibalization sorunu yaşanmaz.

 

301 Yönlendirmelerini Kullanmak

 

Aynı anahtar kelimeleri hedefleyen web sayfalarının tek bir sayfa altında birleştirilmesinin mümkün olmadığı durumlarda bir sayfayı diğerine yönlendirmeyi tercih edebilirsiniz. Kullanıcıların ve arama motoru botlarının tek bir sayfaya yönlendirilmesini sağlayan bu yöntem sayesinde keyword cannibalization sorunu çözümlenebilir.

 

Daha Dar Kapsamlı Anahtar Kelimeler Kullanmak

 

Tek bir anahtar kelime yerine daha dar kapsamlı anahtar kelimelerin tercih edilmesi de keyword cannibalization sorununu çözmeye yardımcı olabilir. Daha spesifik anahtar kelimeleri kullanmak, her sayfanın belirli bir konuya odaklanmasını ve arama motoru botlarının hangi sayfanın hangi anahtar kelime için daha alakalı olduğunu daha doğru ve kolay bir şekilde bulmasını sağlar. 

 

Keyword cannibalization, web sitelerinin SEO performasını olumsuz şekilde etkileyebilecek bir sorun olduğu için bu konuda gerekli çalışmaların yapılması ihmal edilmemelidir. Belirli aralıklarla web sitesinde keyword cannibalization sorunu olup olmadığını tespit etmeye yönelik değerlendirmeler yapılmalı, keyword cannibalization sorununun varlığı tespit edildiği takdirde çeşitli yöntemler uygulanarak sorunun çözülmesine yönelik adımlar atılmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.