İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması Strateji Rehberi
İçindekiler

İçerik pazarlaması, ilgi çekici ve bilgilendirici içerik aracılığıyla müşteriler için değer yaratarak bir işletmeye ve ürünlerine/hizmetlerine ilgi yaratmanın kanıtlanmış uygulamasıdır. Geleneksel ve dijital kanalları kapsayan bir pazarlama uygulaması olarak içerik pazarlaması, başarılı herhangi bir pazarlama organizasyonunun ayrılmaz bir bileşenidir.

İçerik, hemen hemen her tür çevrimiçi müşteri etkileşiminin temelidir. Arama ve keşiften değerlendirmeye ve dönüşüme kadar içerik, tüketicilerin karar vermesine yardımcı olur. İçerik pazarlaması, blog gönderisi, e-posta, makale, infografik, video veya başka herhangi bir formattaki her bir içerik varlığının en alıcı ve ilgili hedef kitleye ulaşmasını sağlayarak markaların içeriğe yatırım getirilerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur.

İçerik pazarlaması, şüphesiz yeni müşteriler çekmenin ve hedef kitlenizi büyütmenin en etkili yoludur. Ancak iş onu benimsemeye geldiğinde birçok markanın karşılaştığı bir zorluk var bu da bir içerik pazarlaması stratejisi belirlemek.

İçerik pazarlama stratejisi, içerik pazarlama çabalarınızın temel taşıdır. Biri olmadan, arkasında odaklanmış bir amacı olmayan boşa bir çaba ve sonuç olarak daha eski püskü bir pazarlama yatırım getirisi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

İçerik pazarlama stratejileri, bir şirketin içerik pazarlama çabalarını merkezi, hedef odaklı bir plana yerleştirir. İçerik her zaman müşteri ihtiyaçları ile uyumlu olmalı ve arama motorları için optimize edilmelidir. İçerik pazarlama stratejileri, çok kanallı olduklarında ve çeşitli içerik türlerini içerdiğinde en iyi performansı gösterir. Akıllı strateji kararları vermek için içerik pazarlamasına (endüstri, pazar, şirket ve müşteri düzeyindeki verileri içeren) veri odaklı bir yaklaşım gereklidir.

İçerik Pazarlaması Stratejisi Nedir?

İçerik pazarlaması, şirketlerin düşünce liderliğini SEO ve içerik içgörüleriyle sergilemelerinin bir yoludur. Kitlelere çeşitli şekillerde ulaşmak için farklı içerik türleri (bloglar, videolar, infografikler gibi) ve dağıtım kanalları (web siteleri, sosyal medya ve e-posta gibi) kullanılabilir.

İçerik pazarlama stratejisi; içerik varlıkları, dağıtım kanalları, veriler, teknoloji araçları, insan kaynakları ve daha fazlası gibi içerik çalışmalarının bileşenlerini merkezileştiren ayrıntılı, odaklanmış bir plandır. Bir içerik pazarlama stratejisi geliştirdiğinizde, hedeflerinizi ilerletecek ve işinizin büyümesine yardımcı olacak şekilde içerik oluşturmaya ve paylaşmaya bütünsel bir yaklaşım benimsersiniz. Marka bilinirliği oluşturmak, organik web trafiğini yönlendirmek, yeni müşteriler çekmek ve marka uzmanlığınızı oluşturmak için içeriğinizden kasıtlı olarak yararlanırsınız.

Başarılı bir içerik pazarlama stratejisi başlatmak zaman, planlama ve özveri gerektirir. Ayrıca tam yatırım getirisini görmek sabır ister. İçerik pazarlaması her zaman hızlı bir kazanç sağlamaz ve doğru türde bir strateji oluşturanlar, zaman içinde sonuç elde etmenin oyunun bir parçası olduğunu bilirler. Ancak bunu yaptığınızda, standart içerik pazarlama çabalarından çok daha büyük bir yatırım getirisi elde edersiniz.

içerik pazarlaması

Kazanan Bir İçerik Pazarlaması Stratejisinin Yapı Taşları Nelerdir?

Ayrıntılı,  iyi tanımlanmış, zamana bağlı hedefler gibi hedefler belirlemeden güçlü bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak imkansızdır. Hedefleriniz, stratejinizin geri kalanının temelini oluşturur, ona yön verir ve ekibinizi sorumlu tutar. Genel vizyonunuzla ilgili hedeflerle başlayabilir, ardından içeriğinizin başarmanıza yardımcı olabileceği daha küçük hedefler içerecek şekilde yön verebilirsiniz. Hedeflerinizin hiyerarşik olarak sıralandığından emin olun. Tüm küçük hedeflerinizin daha büyük, kapsayıcı hedeflere ulaşmaya yardımcı olmak için net bir amacı olmalıdır.

Ekibinizin yapısı, içerik pazarlama stratejinizi, bilgi, beceri ve sektörel uzmanlığınızı belirler. Bazı şirketlerin tüm pazarlama girişimlerinden sorumlu bir dahili ekibi vardır. Birçok şirket, içeriği SEO ajansı yani dış kaynakla sağlar. SEO ajansı ile çalışmak bu alanda profesyonel ve kaliteli hizmet almak noktasında oldukça büyük bir avantaj haline gelebilir. Unutulmaması gereken nokta oluşturulan içerik stratejisinin, çeşitli kanallarda dağıtılacak çeşitli yüksek değerli içerik grubunu içermeyi hedeflemesidir.

İçeriğinizi Müşteri Sorunlarına Göre Şekillendirin

Karşılaşılan sorunlar, müşterileri ve hedef müşterileri en etkili çözümleri aramaya yönlendirir. Hiçbir şey potansiyel müşterilerde, onların sorunlarını gerçekten anladığınızı gösteren bir içerikten daha fazla etki yaratamaz. Bu sayede çözümlerinizin sorunlarını gidermek için ihtiyaç duyduklarını başarılı bir şekilde sunabileceğinize dair güven oluşturabilirsiniz.

İçeriğiniz arama motoru optimizasyonu için tasarlanmalıdır. Google’da sıralama olmadan, en iyi içerik bile hedef kitlesine görünmez kalacaktır. KPI’lar, içerik pazarlama stratejinizin sonuç verip vermediğini asla bilemediğiniz kimsenin olmadığı bir yere düşmenizi engelleyen şeydir. KPI’lar, belirli bir faaliyet veya girişimle ilgili başarıyı belirler. İçerik pazarlama stratejiniz, stratejinizin farklı bileşenlerini ölçmek için kullandığınız birkaç hedef KPI’ya sahip olacaktır.

Önemli içerik pazarlama KPI’ları şunları içerir:

  • Organik trafik – organik arama sonuçlarından web sitenize gelen ziyaretçi sayısı
  • Arama sıralamaları – içeriğinizin Google sonuç sayfalarında ne kadar üst sıralarda yer aldığı
  • Dönüşümler – web sitenizde anlamlı eylemlerde bulunan (yani bir haber bültenine abone olan, bir satın alma işlemi gerçekleştiren vb.) kullanıcı sayısı
  • Olası satışlar – içeriğiniz tarafından oluşturulan sorgu sayısı veya ilgili potansiyel müşteriler
  • ROI – içerik stratejinize yaptığınız yatırımdan elde ettiğiniz parasal getiri

İçerik Pazarlaması Stratejisi Nasıl Geliştirilir ve Uygulanır?

Bir içerik denetimi gerçekleştirmek, kitaplığınızda halihazırda hangi kaynaklara sahip olduğunuz konusunda size bir fikir verir. Eski içeriği yeniden kullanmak, markaların içeriklerinde yatırım getirisini artırmanın ve trafiği artırmanın en iyi yollarından biridir.

İçeriği doğru zamanda doğru kitleye hedeflemek, içerik pazarlama stratejinizin kritik bir bileşenidir. Ancak bunu yapabilmek için öncelikle hedef kitlenizin/kitlelerinizin kim olduğunu bilmeniz gerekir.

İçeriğinizi empati ile geliştirdiğinizde , insanların ilk etapta markanızı bulmak ve düşünmek için sahip oldukları gerçek motivasyonlardan yararlanırsınız. Okuyucularınızın anlaşıldığını hissettiren ve şirketiniz için olası satış veya satışla sonuçlanma olasılığı daha yüksek olan bir bağlantı oluşturan içeriği daha iyi oluşturabilirsiniz.

Ardından hedef kitlenize tam olarak kimlerin dahil olduğunu ve benzersiz sorunlarının neler olduğunu belirlemelisiniz. Kitlenize dahil olan tek kullanıcıların alıcılar olmadığını da unutmayın. Ayrıca, yalnızca ele aldığınız konularla ilgilenen veya markanızı takip etmekten hoşlananları da göz önünde bulundurun. Bu kullanıcılar sizden doğrudan satın almayabilir (en azından hemen değil), ancak potansiyel marka savunucularıdır ve takipçilerinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Onların bakış açılarını anlamaya çalışın ve potansiyel alıcılar için yaptığınız gibi onları da içerik pazarlama stratejinize dahil edin.

İçerik pazarlama stratejinizi planlarken vereceğiniz en önemli kararlardan biri, içeriğinizin hangi konuları kapsayacağıdır. Pazarlama ekibiniz, hedef kitlenizde en çok yankı uyandıracak geniş içerik sütunlarını ve üst düzey konuları bilecek olsa da, bu konularla ilgili yaptıkları belirli aramaları incelemek için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz.

İçerik dağıtımı için her zamankinden daha fazla sayıda kanal arasından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçeneğiniz var. Kesin olan bir şey var: içerik pazarlama stratejiniz çok kanallı olmalı ve müşterilerinizin aradığı tüm yerlerde içerik paylaşmalı. İçerik dağıtım alternatifleri arasında blog, e-posta, sosyal medya, video ve podcastler de sayılabilir.

İçerik pazarlama stratejinizi belgelemek , dahil olan herkesin marka yönergelerini, hedeflerini, yapılması gereken görevleri, ne zaman yapılması gerektiğini ve kimin sorumlu olduğunu anlaması için çok önemlidir. Belgelenmiş bir içerik pazarlama çalışma planı, aynı zamanda, bileşenlerinin hedeflerinize ulaşmak için birlikte nasıl çalıştığını anlamanız için size stratejinizin üst düzey bir görünümünü verir.

İçerik takvimleri, her bir içerik parçasının ne zaman oluşturulacağını, teslim edileceğini ve yayınlanacağını özetler ve izler. İçeriğinizin zamanlamasını optimize etmenize yardımcı olurlar. İçerik pazarlama stratejinizden en fazla yatırım getirisini elde etmek için kanallar arasında haftada birden çok kez yayınlamayı planlamalısınız.

KPI’ları ölçmek, uygulama planınızın değişmez bir parçası olmalıdır. KPI’larınızı ölçtüğünüzde, boşlukları ve fırsatları erkenden tespit edebilir ve stratejinizi buna göre ayarlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.