Hreflang Nedir? Nasıl Kullanılır?

hreflang nedir nasıl kullanılır
İçindekiler

Hreflang herhangi bir web sayfasının dilini ve coğrafi hedeflemesini belirtmek amacına yönelik olarak kullanılan bir HTML özelliğidir. Aynı web sayfasının farklı dillerde birden fazla versiyonunun olduğu durumlarda bu varyasyonların Google gibi arama motorlarına anlatılabilmesi için Hreflang etiketi kullanılabilir. Böylece kullanıcılara doğru sürümün sunulması imkanı elde edilir.

Hreflang etiketi uluslararası platformlarda hizmet verme amacına sahip olan web siteleri için en önemli unsurlardan biridir. Uluslararası SEO kapsamında Google’ın en önem verdiği faktörlerin başında Hreflang etiketleri gelir. Web sitesinde birden fazla dil seçeneği olduğu durumlarda Hreflang etiketinin doğru kullanılması çok önemlidir. 

Hreflang etiketi; internet sitesinde olan benzer ancak farklı bölge ve dil hedeflemelerine sahip içeriklerin ayrıştırarak bunu tüm arama motorlarına bildirir. Bu etiket sayesinde belirli bir kitleyi hedefleyen içeriklerin dünyadaki her yere sunulmasında önemli bir role sahiptir. Hedeflenilen dilin ve bölgenin URL’i ile görünürlük kazanılabilmesi için Hreflang etiketi kullanılmalıdır. Bu nedenle aynı içeriği farklı dil ve bölge hedeflemeleriyle sunmak isteyen web siteleri Hreflang etiketinden yararlanmalıdır.

Diğer bir deyişle birden çok dil seçeneğine sahip olan internet siteleri için Hreflang etiketi olmazsa olmazdır. Ancak Hreflang etiketinin hatalı kullanılması ciddi sorunlara yol açabilir.

Hreflang Etiketi SEO İçin Neden Önemlidir?

İçeriklerin birden fazla dile çevrilmesi için zaman harcayan web siteleri doğal olarak arama motorlarının kullanıcılara en uygun sürümü göstermesini isterler. Google ve Yandex arama motorları bunu yapmak için Hreflang etiketlerinden yararlanırlar. 

Arama motorları kullanıcıların ana dillerine hitap etmeyi ve deneyimlerini geliştirmeyi hedeflerler. Bunun için kullanıcıların web sitelerinde kalma sürelerinin uzatılması çok önemlidir. 

Hreflang etiketinin SEO çalışmalarında önemli olmasındaki temel neden kullanıcı deneyimine büyük katkı sağlamasıdır. Web siteleri içeriklerinin çoklu dile uyumlu hale getirilmesiyle kullanıcıların web sitesini daha iyi anlamlandırmasını ve siteyle olan etkileşimlerini artırmayı amaçlar. Bu açıdan değerlendirildiğinde Hreflang etiketlerinin doğru kullanımının web sitesinin doğru kullanıcıya doğru dil üzerinden ulaşmasını sağlayacağı ve uluslararası SEO çalışmaları için çok önemli olduğu açıkça fark edilebilir. 

Hreflang etiketi site içi kopya içerik yani duplicate content sorununu engellediğinden dolayı da oldukça önemli bir unsur olarak kabul edilir. Web sitesinde İngilizce yazılmış bir içeriğin farklı ülkeler için ayrı versiyonları varsa ve Hreflang etiketi kullanılmamışsa bu içerikler Google ve diğer arama motorları tarafından kopya içerik olarak değerlendirilir. Kopya içerik sorununun çözülmesi için Hreflang etiketi ile farklı versiyonlar ait oldukları bölgeye ve dile göre ayrılarak tüm içerikler için SEO rekabet gücünün artırılması avantajı elde edilir.

Hreflang Etiketi Nasıl Oluşturulur?

Hreflang yazımı HTML işaretleme dili ile son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. ISO 639-1 Language Code listesinden içeriğin yayınlanacağı dile ve bölgeye bağlı olarak seçim yapılarak Hreflang etiketi oluşturulabilir.

Hreflang etiketi ile dil hedeflemenin yanı sıra bölge yani ülke hedeflemesi de yapılabilir. Dil kodlarında ve bölgesel işaretlemelerde ISO 3166-1 Alpha-2 formatındaki 2 harfli kodlar kullanılmaktadır. Herhangi bir bölgedeki belirli bir dili konuşan kişilerin hedeflenmesi istenildiğinde o bölgenin kodu seçilmeli ve Hreflang etiketi ile belirtilmelidir.

Hreflang Etiketi Eklemesi Nasıl Yapılır?

Hreflang etiketlerinin web sitelerinde kullanılması için 3 farklı ekleme yöntemi kullanılabilir. 

1 – HTML Etiketlerini Kullanarak Hreflang Etiketi Ekleme

Hreflang etiketlerinin web sitelerine eklenmesinin en kolay yolu HTML işaretleme dilinin kullanılmasıdır. HTML işaretleme dili ile hreflang etiketinin eklenmesi için herhangi bir ekstra işlem yapılması gerekmez. HTML ile oluşturulmuş olan kodların belirli kısımlarında istenilen düzenlemeler yapıldıktan sonra oluşturulan yeni kodlar web sitesinin <head> </head> bölümüne eklenebilir.

2 – HTTP Headers İle Hreflang Etiketi Ekleme

Hreflang etiketi HTTP Headers ile eklenmesi, HTML işaretlemesi ile Hreflang etiketi eklemesi yapılamadığı durumlarda tercih edilir. PDF ya da farklı bir formatta hazırlanan dosyalarda Hreflang etiket eklemesi yapılabilecek bir HTML kod blogu bulunmadığından bu tarz farklı formattaki dosyalarda HTTP Headers kullanılarak Hreflang etiketi ekleme işlemi yapılabilmektedir.

Birden fazla Hreflang etiketi eklemesi yapılmak istenildiğinde üstteki kodun sonuna bir virgül koyulup alt satıra geçilerek diğer kod eklenebilir.

3 – XML Sitemap ile Hreflang Etiketi Ekleme

Hreflang etiketi ekleme yöntemlerinden bir diğeri XML Site Haritası üzerinde xhtml:link özelliği kullanılarak işaretleme yapılması şeklinde uygulanabilir. Bu yöntemde tüm linkler için xhtml:link özelliği aracılığıyla Hreflang etiketi eklemesi yapılır. XML Sitemap üzerinden Hreflang etiketlerinin eklenmesi özellikle HTML ile tüm sayfalarda manuel olarak tek tek yapılacak etiket ekleme işlemine göre çok daha kolaydır. Bunun nedeni tek bir dosya olan site haritası üzerinden tüm URL adresleri için Hreflang hedeflemelerinin hızlı bir şekilde yapılabilmesidir.

Hreflang Eklemesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hreflang etiketi eklemesi son derece önemli bir unsur olup etiketleme yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

  • Hreflang etiketlemeleri yapılırken bölgeler ve diller için belirli kısa kodlar takip edilmelidir. Bu kodların hatalı olması durumunda arama motorları Hreflang etiketlerini anlamaz ve çalışma amacına ulaşmaz. Bu nedenle dil etiketlerinin ISO 639-1, bölgesel etiketlemelerde kullanılacak kısa kodların da ISO 3166-1 Alpha 2 kodlarından seçilmesine özen gösterilmelidir. Hreflang etiketlemesi sırasında en sık yapılan hatanın yanlış ülke kodu kullanımı olduğu göz ardı edilmemelidir.
  • Hreflang etiketlemesi ile bir web sayfasının bir başka dil üzerinden işaretlenmesinde işaret edilen sayfanın URL’sinin ilgili sayfanın canonical linki olmasına dikkat edilmelidir. Hreflang ile dil etiketlemesi yapılırken işaretleme yapılan sayfadan orijinal sayfanın dili ve URL adresi return olarak isimlendirilen dönüş etiketlemesi ile cevaplanması gerekmektedir. Web sitesinde 10 farklı dil ile tek bir sayfanın 10 farklı versiyonu olsa dahi bu sayfalardan teker teker Hreflang çıkışlarını yapan asıl URL’ye Hreflang ile geri işaretleme yapılmalıdır.
  • Hreflang etiketlemesi farklı bir dile işaretleme yapılması için kullanıldığında sayfada diğer dil için belirtilen sayfaya ek olarak mevcuttaki orijinal sayfa için de Hreflang bildirimi yapılmalıdır.

Hreflang Etiketi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Hreflang web sitelerinin doğru kullanıcıya doğru içeriği sunmasında oldukça önemli bir role sahiptir. Google’a aynı sayfanın farklı dil ya da ülke sürümlerinin birbiri ile ilişkili olduğunu bildirmede Hreflang etiketinden yararlanılır. Hreflang etiketi;

  • Web sitesi içeriklerinin birden çok dilde sunulması,
  • Aynı ülke içerisinde farklı dilleri konuşanların hedeflenmesi,
  • Web sitesi içeriğinin tek bir dilde sunulmak istenmesi ancak gezinme ve alt bilgi gibi şablona ilişkin öğelerin kullanıcı diline uygun olarak çevrilmesi için kullanılabilir.

Hreflang etiketlerinin kullanılması arama motorlarının, hangi kullanıcıya hangi dildeki içeriğin teslim edileceğini anlaması görevini üstlenir. Ziyaretçilere görmek istediklerinin sunulması nedeniyle arama motoru sıralamalarında ciddi bir yükselişle karşılaşılabilir. Hreflang etiketinin kullanılması arama motorlarına içeriğin yinelenmediği ve farklı kişiler için özelleştirildiği mesajının da etkili bir şekilde iletilmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.