Google Data Studio Nedir? Nasıl Kullanılır?

google data studio nedir
İçindekiler

Google’ın kullanıcılarına en hızlı ve etkili şekilde dinamik raporlar hazırlayabilmeleri için sunduğu çözümlerden biri Google Data Studio’dur. Kullanıcılar Google Data Studio ile Google AdWords verilerinden Google Analytics verilerine hatta kendi MySQL datalarına kadar dinamik birçok veriyi son kolaylıkla okunabilir raporlar haline getirebilmektedirler. Ayrıca müşterilerine yönelik reklam performansı raporları, herhangi bir web sitesinde bulunan ürünlerin stok durumları ya da Analytics verilerine göre ürün performansı gibi farklı ihtiyaçlara yönelik birçok dashboard oluşturabilirler.

Google Data Studio, Google Analytics ve Google AdWords verileri gibi verileri rahatlıkla okuyup analiz edebilmektedir bu sayede ihtiyaç duyulan raporlar kolaylıkla oluşturulabilmektedir.

Google Data Studio Ne İşe Yarar?

Web sitelerinin müşterilerine en hızlı şekilde ulaşabilmesi ve en doğru şekilde hareket edebilmesi için metrikler çok önemlidir. Çünkü farklı analiz sonuçları değerlendirilip o yönde strateji geliştirilmelidir. Google Analytics, Ads, Search Console gibi birçok hizmet içerisinde verileri ölçme imkanı sağlamakta olup farklı platformlardaki tüm verilerin Data Studio üzerinde raporlanmasına da imkan verir. Google Data Studio ile farklı veri kaynakları bir araya getirilip görselleştirilir, raporlar oluşturulup paylaşılabilir.

Google Data Studio kullanıcılarına sağladığı sayısız fayda sayesinde dijital pazarlama dünyasının vazgeçilmez öğeleri arasında yer almaktadır. Elde edilen verilerin etkin bir şekilde okunup kullanılmasına ve ihtiyaçların belirlenip bunların en iyi şekilde karşılanmasına imkan vermektedir. 

Google Data Studio çözüm odaklı çalışmakta ve etkili veriler elde edilmesine katkıda bulunmakta olduğundan Google Data Studio’ya pek çok kanaldan veri aktarımı yapılabilmektedir. Veriler aktarıldıktan sonra en iyi şekilde yorumlanmakta ve okunmaktadır. Oluşturulan raporların müşterilerle paylaşılması da mümkündür. Tercihe göre müşterilerin data kaynaklarına ya da yalnızca rapor verilerine ulaşması söz konusu olabilmektedir.

google data studio nasil kullanilir

Google Data Studio Nasıl Kullanılır?

Google Data Studio, Google hesabı ile kullanılabilir. Bunun için datastudio.google.com adresinden hesap oluşturulur. Veri kaynakları eklendikten sonra raporlar oluşturulabilir. 

Data Studio Veri Kaynağı Ekleme

Panelin sol menüsündeki veri kaynakları sekmesinde sağ alt köşedeki artıya tıklanır. Google veri çekilebilecek kaynakları gösterir. İstenilen kaynak seçilir ve erişim izni verilir. Hesaptaki mülklerden Data Studio’ya aktarılacak olan seçilir ve sağ üstteki bağlan butonuna tıklanarak veriler Data Studio’ya aktarılır. Bağlantı gerçekleşince veri değişkenleri listelenir ve buradan sorun olup olmadığı kontrol edilebilir.

Data Studio Rapor Oluşturma

Veri kaynakları içeri aktarıldıktan sonra raporlar sekmesindeki artı butonuna basılıp yeni rapor oluşturulabilir. Rapor sayfası ilk açıldığında sağ taraftan veri kaynağı seçilir ve rapor düzenlenmeye başlanabilir. İstenilen özellikler üst menüden rapora eklenebilir. Ayrıca içeri aktarılan veri kaynağının değişkenleri de metrik menüsü altında seçenek olarak görülebilir. Oluşturulan raporlar bilgisayara indirilebildiği gibi web sitesine yerleştirilmesi ya da link olarak paylaşılması da mümkündür. Raporların tasarımı isteğe göre yapılabileceği gibi örnek şablonlar da kullanılabilir. 

One PPC Google AdWords ve Google Analytics Raporu

Google AdWords ve Google Analytics verilerini analiz eden rapor standart şekilde Google Adwords için 10, Google Analytics için 25 sayfadan meydana gelir.

Facebook Reklam Performansı İçin Supermetrics Raporu

Facebook gibi sosyal ağların Google Data Studio ile doğrudan bağlantısına izin verilmediğinden bu işlem Supermetrics üzerinden Google Sheet eklentisi kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Bu eklenti sayesinde platformdan alınan veriler Google Data Studio’ya aktarılmakta ve reklamların performansı raporlanmaktadır.

Google Data Studio Özellikleri Nelerdir?

Google Data Studio 10’dan fazla Google bağlayıcı ve 90’dan fazla iş ortağı üzerinden veri çekme işlemi yapabilir. Bu bağlayıcılar arasında işletmeler açısından son derece önemli olan Google Cloud SQL, Google E-Tablolar, Google Search Console ve Double Click başta olmak üzere birçok yaygın servis ve uygulama yer almaktadır.

Google Data Studio’da herhangi bir değişiklik ve güncelleme söz konusu olmadan veri bağlantıları üzerinden içe aktarılan ham verilerin metrik, boyut ve hesaplamalar aracılığıyla raporlamadan önce temizlenmesi ve istenilen formata dönüştürülmesi mümkündür. Bu işlemler sırasında ham verilerde değişiklik meydana gelmemekle birlikte verilerin daha anlamlı ve kullanışlı değerlere ve metriklere sahip olması sağlanır.

Google Data Studio verilerin çok daha kolay bir şekilde yorumlanabilmesi ve anlamlı bir hale getirilip okunabilmesi için birçok diyagram, grafik ve görselleştirme yelpazesi sağlar. Isı haritaları, pasta grafikler, puan kartları, coğrafi haritalar, çubuk grafikler, zaman serisi, tablolar, madde işaretli grafikler, dağılım ve alan grafikleri bu kapsamda kullanılabilmektedir. Bu sayede gerçekleştirilen her görselleştirmede verilerde dönemsel olarak meydana gelen değişikliklerin görülmesi mümkün olmaktadır.

Dashboard içerisindeki alanların çoğu başta olmak üzere raporların kullanıcı inisiyatifinde özelleştirilmesi mümkündür. Buna yönelik olarak renk, arka plan, görsel ekleme, dolgu renkleri, stil ve yazı tipi gibi düzenlemeler yapılabilir. Bu özellik raporları görüntüleyen kullanıcıların veriler ile daha kolay etkileşim kurması ve verilerin dinamik kontrollerle gerçek zamanlı bir şekilde değerlendirilmesi mümkün olmaktadır.

Raporlar tamamlandıktan sonra veri kaynakları Data Studio içinde bulunan şablonlar aracılığıyla ilişkilendirilebilir ve tasarım düzenlemeleri uygulanabilir. Ardından raporların kimler tarafından görüntülenebileceği belirlenebilir. Aynı zamanda özelleştirilmiş veriler istenilen kişilere sunulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.