Film Siteleri İçin SEO

film siteleri için seo
İçindekiler

SEO (Search Engine Optimisation) yani arama motoru optimizasyonu web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğünün artırılması ve daha üst sıralarda yer almasının sağlanması için yapılan çalışmaların bütünüdür. Web sitelerinin Google’da ve diğer arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer alması organik ziyaretçi sayılarının artmasını sağlamaktadır. 

Film siteleri için SEO çalışmaları; film videolarının dizine ekleneceği şekilde ve ilgili anahtar kelime aramaları için arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda sıralanacak şekilde optimize edilmesini sağlar. Film siteleri oldukça büyük miktarda trafik potansiyeline sahip olmakla birlikte arama motorlarının sık değişen algoritmalarını çözmek ve büyük miktarda veriyi pazarlamak uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu büyük potansiyelden yararlanmak için arama motoru sıralama sonuçlarında üst sıralarda yer almak çok önemlidir.

Film Siteleri İçin SEO Önerileri

Film sitelerinde yalnızca klasikler değil son zamanların gişe rekortmeni filmlerini ve sevilen dizilerini de bulmak mümkündür. Özellikle pandemi sürecinde insanların evlerinde daha fazla vakit geçirmeye başlaması daha çok film izlemelerine neden olmuş ve film izleme sitelerinin popülerliği giderek artmıştır. 

Bu noktada artan rekabet arasında öne çıkmanın yolu arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almak olup bunun için birtakım SEO uygulamalarından yararlanılması gerekmektedir.

Sitemap

Film izleme siteleri multimedya dosyaları içermekte olup mutlaka site haritasına sahip olmalıdırlar. Sitelerinde video barındırmayı seçen kişilerin, arama motorlarının videoları içeren sayfaları indekslemesinin yanı sıra videolarla ilgili bilgileri indekslemesini sağlaması da çok önemlidir. 

Site haritası arama motorlarına web sitesindeki sayfalar hakkında bilgi veren, site sayfalarının ve videoların hızlı bir şekilde taranıp dizine eklenme şanslarını artıran bir dosya olma özelliğine sahiptir. 

Site haritasında video dosyası, küçük resim, başlık ve açıklama bilgileri tanımlandığında arama motorları hem videoyu hem de videonun bulunduğu sayfayı arama sonuçları için dizine ekler. Google bir video için sağlanan bilgilerin sitedeki bilgilerle eşleştiğini doğrulayamadığı durumda videoyu dizine eklemez.

Her bir site haritası dosyası en çok 50.000 URL içerdiğinden videoların 50.000’den fazla olduğu durumlarda birden çok site haritasına ve site haritası dizin dosyasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Site Hızı, Hosting, CDN

Başarılı ve kaliteli bir film izleme platformunda performans en kritik unsurlardan biri olarak kabul edilir. Yüksek trafiği dengeleyebilen, herhangi bir cihazda video akışını sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen güçlü bir altyapı iyi bir performans sağlanması için zorunluluktur. 

Kullanıcılar genelde iki saniyeden uzun sürede yüklenen sitelerden çıktıklarından sayfaların hızlı yüklenebilmesi ve filmleri aynı anda birçok ziyaretçi izleyebildiğinden yüksek bant genişliğinin olması gerekmekte bu durum da güçlü hosting hizmetleriyle sağlanabilmektedir.

Sitedeki film videolarının her zaman erişilebilir olması içim medya dosyalarının maksimum çalışma süresi sunacak bir şekilde barındırılmasına, web sunucusunun medya akışını desteklemesine, kesinti süresi yaşanmaksızın potansiyel trafik artışlarıyla başa çıkabilecek düzeyde olmasına özen gösterilmelidir.

Başlangıçta güçlü bir SSD sunucusu kiralanarak en uygun maliyetle en yeni ve en popüler filmleri barındırma şansı elde edilebilir. Daha ucuz hosting çözümleri kullanılması durumunda başta yeterli gelse bile sitenin büyümesi sonucunda yetersiz kalması söz konusu olabilir. Bu durumda bulut sunucu alternatiflerinin tercih edilmesi gerekebilir.

Ayrıca daha hızlı yanıt süresi, daha az paket kaybı olasılığı gibi nedenlerden dolayı film izleme sitelerinin CDN – dağıtım ağı kullanmaları önerilir. Coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu ağı içeriğe yönelik büyük taleplerin karşılanmasını kolaylaştırabileceği gibi ana sunucuyu da rahatlatır.

Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı arayüzünün arama motorlarında performansı artırıp beklentileri karşılayacak şekilde tasarlanması çok önemlidir. Tasarımda içeriğin ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarının dikkate alınmaması kullanıcı arayüzü ile ilgili temel sorunlardır. Bu durumda içerik verimli bir şekilde düzenlenemediği gibi ziyaretçilerin ve arama motorlarının kafası karışır. 

İyi tasarlanan bir kullanıcı arayüzünde ziyaretçilerin ihtiyaç duyduklarını en kolay şekilde bulmalarını sağlayacak şekilde menü ve içerik düzenlenir. Kullanıcı arayüzünün etkileyici olması film severlerin sitede kalmasını sağlayıp yeniden ziyaret edilme oranlarını iyileştirebilmektedir.

Kullanıcı arayüzü tasarımında arama motorlarını kolaylıkla tarayabileceği temiz bir kod kullanılması gerekmektedir. Arama motorları web sitelerinin yapısını ve içeriğini anlamak için kodlardan yararlanırlar. Web sitesinin yapısı ve site navigasyonu temiz olduğunda site bağlantısı Google arama sonuçlarında meta açıklamanın altında listelenebilmektedir. Kod dağınık ve okunması zor olduğu durumlarda web sitesinin performansı yavaşlar, sıralama olumsuz etkilenir. 

Sosyal Medya

Pek çok web sitesine en doğru kitleyi taşıyacak olan platformlar Facebook, Twitter ve Instagram’dır. Filmlerin bağlantısının Facebook ve Twitter hesaplarında paylaşılması ve yorum yapmaya teşvik edici bir mesaj yazılması trafiği hareketlendirebilir.

Takipçilerin film bağlantılarını sosyal medya hesaplarında ve kişisel bloglarında paylaşması kolaylaştırılmalıdır. Youtube film incelemeleri ve fragmanların yayınlanması için kullanılabilir. Ayrıca sinema tutkunları için Facebook grubu oluşturulabilir.

Başlıklar ve Meta Açıklama

Meta açıklama film izleme sitesi sayfalarındaki HTML kodu içerisindeki küçük bir paragraf olup arama motoru sonuçlarında sayfa başlıklarının altında görülebilmektedir. Yaklaşık 150 karakterle sayfanın amacının açıklanmasını sağlar.

Video başlıkları ve açıklamalar optimize edilince aramada daha fazla görünürlük elde edilebilir. Film izleme sayfası arama motorlarında listelendiğinde başlık ve açıklama ilginç ve tıklanabilir metinlerle ziyaretçileri çekecek şekilde düzenlenmiş olmalı ve çok sayıda anahtar kelime içermemelidir.

Anahtar Kelimeler

İnsanları web sitelerine yönlendirme gücüne sahip olan anahtar kelimelerin web sitelerinin çeşitli öğelerinde kullanılması oldukça faydalıdır. Bu aşamada film izleme sitesi için arama yapan kullanıcıların aradığı en popüler anahtar kelime kalıplarının kullanılması yeterli değildir. Bunun yanı sıra filmler, diziler ve TV şovları için anahtar kelimelerin araştırılmasına özen gösterilmelidir. Filmlerdeki ya da dizilerdeki oyuncuların isimleri, karakterlerin isimleri ya da lakapları etkili birer anahtar kelime haline gelebilir. 

Blog

Film izleme sitesine backlink alınabilmesi için otoritenin sağlamlaştırılmasına katkıda bulunan bir blogla web sitesinin desteklenmesi popüler bir SEO tekniğidir. Son derece popüler içerik türleri olan blog yazıları güvenilirliği artırdığı gibi arama motorlarından trafik çekilmesine de yardımcı olur. Bununla birlikte niceliktense kalite ve tutarlılık önemlidir. 

Backlink

Site dışı bağlantıların kurulması, otorite oluşturulması açısından bir gerekliliktir. Arama motorları sosyal medya platformlarından ve yüksek trafikli, güvenilir sitelerden ilgili web sitesine bağlantı olup olmadığını kontrol eder. Bağlantı bulabilen, güncel ve kaliteli içerik sunabilen web sitelerini kayda değer olarak değerlendirmekte ve web sitesinin arama motoru sonuçlarında sıralamasını yükseltmektedir.

Tıklama Başına Ödeme Reklamları

Facebook, Twitter, Google AdWords, Bing ve Instagram gibi platformlardan alınan tıklama başına ödeme reklamları ücretli olmakla birlikte ziyaretçilerin film izleme sitesine çekilebilmesi için etkili bir SEO yöntemidir.

Algoritmalar sürekli değiştiğinden SEO’nun kontrol edilmesi kolay olmamaktadır. Filmlerin daha fazla tıklanma alması için bu tür reklamlara yatırım yapılması, Facebook ve Twitter gibi ağların viral yapısından faydalanılması stratejik adımlardır.

Bunların dışında;

  • İnternette dikkat süresi kısa olduğundan içerikler dikkat çeken başlıklarla sunulmalıdır. Alt başlıklar da SEO’ya uygun olmalıdır.
  • Arama motorlarının yeni ve değişen içeriklere sahip web sitelerine öncelik tanıdığı unutulmamalıdır. Yayına girmesi beklenen filmler ve diziler hakkında sayfalar oluşturma konusunda hızlı davranılmalıdır.
  • Arama motorları bilgilendirici URL yapısını sevmekte olup URL’in kısalığı önemlidir. Bu nedenle anahtar kelime dolu bir cümle halinde olmamalı ve URL’deki kelimelerin ayrılması için kısa çizgiler kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.