Featured Snippets Nedir? Nasıl Yapılır?

featured snippets nedir nasil yapilir
İçindekiler

Featured Snippets, google arama sonuçlarının üzerinde görünmekte olan, kısa bilgi içerikleridir. Google arama sonuçlarında sıfırıncı sıra veya öne çıkan snippet olarak bilinir. Google üzerinden arama yapan insanların, istedikleri bilgiyi anında alabilmesi için, kutu içerisinde gösterilmektedir. İnsanlar bu küçük kutucuk sayesinde istedikleri bilgiyi kısa sürede alarak çıkmaktadırlar.

Featured Snippets Nedir?

Featured Snippet, yukarıda da bahsettiğimiz gibi öne çıkan snippet anlamına gelir. Kullanıcılar yaptıkları arama sonucunda, google arama sonuçlarında reklamların hemen altında(varsa) gösterilmektedir. Bilgi içeriğinin dışında, ilgili internet sitesinin URL ve ismi bulunmaktadır. Kullanıcılar bu bilgi metinleri sayesinde, istedikleri bilgiyi anında almaktadırlar.

Featured Snippets (Öne Çıkan Snippet) Nasıl Çalışır?

Featured Snippet, arama sayfasında kullanıcılara hızlıca bilgi vermek ve dikkatlerini çekmek amacıyla geliştirilmiştir. Sonuç sayfasında yer alan snippet’lar internet sitelerde bulunan yazıların bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölüm kullanıcıların sorduğu sorguya en iyi cevabı veren bölüm olarak bilinir.

İnternet siteler bir sorguda Featured Snippet’a çıkmak isterse kullanıcıların sorgularına en doğru ve açıklayıcı bilgiyi vermek zorundadır.  Verilen bilgi ışığında Google sitenizi öne çıkan snippet olarak göstermektedir. Tabii baştada söylediğimiz gibi en net  bilgiyi kullanıcılara veren, site burada gözükmektedir.

Site yöneticilerinin Featured Snippet’a düzeltme, müdahale etme, değiştirme ve ekleme yapma gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Featured Snippet’ta çıkan kısa metin içerikleri tamamıyla google botları tarafından belirlenmektedir.

Eğer, sitenizin öne çıkan snippet’a çıkmasını istemiyorsanız, <meta name=”googlebot” content=”nosnippet”> etiketini sitenize uygulayabilirsiniz.  Bu etiketi kullanarak, google üzerinde bulunan bütün snippetlarınızı engelleyebilirsiniz

featured snippets turleri

Featured Snippet Türleri

Featured Snippet’lerin 3 farklı türü bulunmaktadır. Bu snippet türleri aşağıda gösterilirken, hepsi bilgi verme amaçlıdır.

Paragraf Snippetler

En sık gördüğümüz snippet türüdür. Paragraf Snippetler, kullanıcıların sorgusuna en iyi cevap veren, makalenin bir bölümünü göstermektedir. Makalenin içeriğe göre resimli veya resimsiz olarak gösterilir. Bunun dışında, sitenizin bağlantısı ve başlığı snippet üzerinde gözükmektedir.

Liste Snippetler

Liste Snippetler, genellikle nasıl yapılır, tarif ve adımları gibi sorgulara cevap veren içeriklerdir. Sorgulara en doğru bilgiyi veren ve makalesinde listeleme kullanan siteler burada gözükmektedir.

Tablo Snippetler

Tablo Snippetler, sıfırıncı sırada bulunan tablo görünüme sahip snippet’lerdir. İnternet sitelerin bu tür snippet’lerde çıkabilmesi için, makalelerinde tablo <table> etiketini kullanmaları gerekir.  Oluşturulan tablo, kullanıcıların sorgularına doğru cevap vermek zorundadır. Genellikle fiyat ve oran karşılaştırma gibi verileri yansıtan tablolara snippette yer verilmektedir.

featured snippets one cikan snippetler nasil yapilir

Featured Snippets (Öne Çıkan Snippet’ler) Nasıl Yapılır?

İçeriklerinizi doğru bir şekilde optimize ederseniz, sıfırıncı sırada yer almanız mümkündür. Burada önemli olan nokta yazdığımız içeriklerin ve sorguların özgün, açıklayıcı ve bilgi verici olması gerekiyor. Sıfırıncı sırada yer alan rakiplerinizin yerine öne çıkan snippet’tini ele geçirmek istiyorsanız adımlarımızı takip edebilirsiniz.

Rakip Featured Snippets

Rakiplerimizin öne çıkan snippets’ta olduğu ve olmadığı kelimeleri bulmaya çalışacağız. Hem rakiplerimizin yaptıklarını göreceğiz hemde üzerine koyarak sıfırıncı sırayı biz ele geçireceğiz. Featured Snippets’e çıkmak, manuel olarak bulduğumuz sorgulara göre daha yüksektir. Çünkü rakiplerimiz veya diğer siteler öne çıkan snippets’te yer almışlardır. Bu işlemleri yaparken semrush aracını kullanacağız.

Semrush

Semrush aracına girdikten sonra domain bölümüne ilgili site adresini yazarak search butonuna basıyoruz. Sonrasında ülkeyi Türkiye(hangi ülkeyi hedefliyorsanız onu seçmelisiniz) olarak seçiyoruz. Son olarak sol sekmede bulunan, organic research sayfasına geçiş yapıyoruz

Positions bölümünden 1 veya top 3 seçeneklerinden birisini seçiyoruz. Ardından SERP features bölümünden de Featured Snippet seçeneğini seçiyoruz. 

Burada karşımıza gelen sayfada rakiplerimizin veya sitemizin ilk sayfada yer alan Featured Snippets içeriklerini görmekteyiz. Bu sorguları bulmamızda ki amaç, rakibimizin bizden önce yaptıklarını, ondan daha iyi yaparak onun yerine geçmektir.

Manuel

Manuel olarak Featured Snippets bulmak biraz daha zordur. Çünkü bütün her şeyi kendimiz el ile yapacağız. Manuel olarak işe koyulmadan önce hedef kitlemizin ne tarz sorgu yaptığını bulmalıyız. Bunun için birçok anahtar kelime aracı mevcut ancak biz google arama kutusuna ilgili kelimeler yazarak bulacağız. 

Google arama kutusuna sitenin kategorisi veya sektörü ile ilgili anahtar kelime yazın. Google yazdığınız anahtar kelime fikirlerini genellikle alt tarafta açılan bölümde sizlere gösterecektir. Burada bulunan soru cümlelerini alarak, makaleniz içerisinde geçirebilir veya yeni bir içerik oluşturabilirsiniz.

Açıklayıcı İçerik Oluşturmak

Yazdığınız içeriklerde rakiplerinize nazaran en iyi bilgiyi vermelisiniz. Google’ın sizi ödüllendirebilmesi için, yazdığınız içeriklerin kullanıcılara fayda sağlaması gerekiyor. Bunun dışında Featured Snippets için sadece siz içerik yazmıyorsunuz.  Yani demek istediğim, rakiplerinizin içeriklerine bakarak, onlardan daha iyi nasıl yazarım sorusuna cevap vererek yazmalısınız. 

  • Oluşturduğunuz içerikler SEO uyumlu olması gerekiyor.
  • Yazdığınız makaleler, ilgili konu hakkında açıklayıcı bilgi vermelidir.
  • Rakiplerinizden daha içerik yazmak adına, çok uzun anlaması zor içerikler üretmeyin. Daha çok bilgiyi anında verebilecek, paragraflardan oluşan makaleler oluşturmaya çalışın.
  • Sorguları en ince ayrıntısına kadar cevaplamaya çalışın.
  • İçeriklerinizde, alakalı multimedya yani resim, video kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.