CPC (Cost Per Click) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

cpc nedir nasıl hesaplanır
İçindekiler

Dijital pazarlama ve reklamcılık terimleri arasında yer alan CPC, tıklama başına maliyet anlamına gelmekte olup “Cost Per Click”in kısaltmasıdır. Genellikle online reklam kampanyalarında kullanılan CPC, reklamverenin ödeme yapması gereken ücreti belirlerken reklam tıklama sayısını temel alan bir yöntemdir.

CPC modelinde reklamveren, reklamlarından her biri için tıklama başına ödeme gerçekleştirir. Buna bağlı olarak reklamın yayınlandığı platformda kullanıcıların gerçekleştirdiği her tıklama sonucu bir maliyet doğar. CPC başta Google Ads gibi arama motoru reklamları ve sosyal medya reklamları olmak üzere çeşitli dijital reklam türlerinde sıklıkla kullanılır.

CPC belirlenmesi temelde reklamverenin belirlediği hedef anahtar kelimeler için teklif vermesi, reklamlarının görüntülendiği ya da tıklandığı her bir durumda ne kadar ödeme yapmayı kabul ettiğini belirlemesi ile ilgili bir süreç olarak tanımlanabilir. Reklam kampanyalarının etkinliğini değerlendirme ve bütçe yönetimi yapma aşamasında CPC en önemli ölçütlerden biridir.

CPC’nin Avantajları Nelerdir?

CPC kapsamında;

  • Müşteri bir anahtar kelimeye verilecek olan maksimum CPC teklifini sunduğundan anahtar kelime başı maliyet müşteri tarafından belirlenmiş olur.
  • Ödeme reklam gösterildiğinde değil reklama tıklanıldığı zaman yapıldığı için çok daha verimli ve karlı bir yöntem olarak ön plana çıkar.
  • Reklam stratejisinin doğru planlanması durumunda son derece etkili sonuçlar alınması mümkündür.

CPC Nasıl Hesaplanır?

CPC sisteminde reklam için harcanan toplam tutar, toplam tıklama sayısına bölünerek tıklama başına ödeme miktarı belirlenir. CPC değerinin mümkün olduğunca minimum miktarda tutulması önemlidir.

Tıklama başı maliyeti belirleyen üç önemli faktör vardır. Bunlar; maksimum teklif, kalite puanı ve reklam sıralamasıdır. Maksimum teklif müşterinin her bir anahtar kelime için tıklama başına ödeyebileceği en yüksek tutarı ifade eder. Bu sayede algoritmaya belirlenen miktarı geçmemesine dair bir komut verilir. Gün sonunda CPC maksimum teklifle aynı seviyede ya da daha düşük miktarda olacaktır.

Google Ads derecelendirme sistemi olan kalite puanı 1 ile 10 arasında değişen bir değerdir. Açılış sayfası deneyimi, reklamın kalitesi, anahtar kelimelerle ilgi düzeyi ve geçmiş tıklama oranı gibi etkenlere göre belirlenir. Ücretli reklam verildiğinde ödemesi gerçekleştirilmiş CPC en yakın rakibin reklam sıralamasından, maksimum teklifinden ve kalite puanından da etkilenmektedir. Kalite puanının fazla olduğu durumlarda daha düşük teklifler verilecek daha yüksek reklam sıralamalarına sahip olunması mümkündür. 

Maliyet = CPC (Tıklama Başına Maliyet) x Tıklama Sayısı formülü kullanılarak hesaplanabilir. CPC maliyeti artıran en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilir. Bu durum reklamdan elde edilecek karlılığı etkilediği için reklamlar açısından son derece önemli bir metrik olma özelliğine sahiptir.

CPC Nasıl Düşürülür?

Google Ads reklam verenleri, reklam tıklamaları için harcadıkları ücretleri düşük tutma yoluyla ziyaretçi trafiğini artırmayı amaçlar. Ortalama tıklama başı maliyetinin düşürülmesi için kalite skorunun artırılması etkili bir yöntemdir. Böylece daha düşük maliyetlerle reklam sıralamasının korunması ve üst sıralara çıkılması mümkündür. Kalite skorunu etkileyen faktörler şu şekildedir:

Tıklama Oranı(CTR): Reklamın, arama sonuçlarında görüldüğü zaman hangi sıklıkta tıklandığını ifade eder. 

Reklam Alaka Düzeyi: Reklam metni teklif verilen anahtar kelimeleri içerdiğinde daha yüksek tıklama oranı ve kalite puanı elde edilebilmektedir.

Landing Page: Landing page’in anahtar kelimelerle ve reklamlarla ilgili olması ziyaretçilerin aradıklarını çok daha kolay bir şekilde bulmasını ve işlemlerini yapmasını sağlar. Buna bağlı olarak kullanıcı deneyimi güçlendirilir, kalite skoru artırılarak CPC düşürülebilir. 

Kalite skorunun yükseltilebilmesi için kaliteli, çarpıcı, CTA üslubunu benimseyen ve ilgi çekici reklamlar paylaşılmalıdır. Tıklanma oranlarının artırılması Google nezdinde kaliteli reklam paylaşıldığı anlamına gelir. Kitle hedefleme doğru bir şekilde yapılmalıdır. Ürünle ilgili bir kitle hedeflenerek reklamın planlanması tıklama sayısını artırır. İyi bir anahtar kelime araştırması yapılması durumunda tüm bütçenin çok yüksek rekabet gerektiren tek bir anahtar kelimede harcanması gibi olumsuz bir durum ortadan kaldırılabilmektedir. İlgili aramaların keşfedilmesi için araştırma yapılması ve bütçenin farklı anahtar kelimelere bölüştürülmesi en doğru yöntemdir. Bu aşamada söz konusu anahtar kelimelerin CPC değerleri ve olası hacimleri de dikkate alınmalıdır. Negatif anahtar kelimeleri ve dönüş sağlamayan anahtar kelimeler planlamadan çıkarılıp daha etkili olan alternatiflere yer verilmelidir.

CPC Reklam Planlamaları İçin Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama dünyasında oluşturulan ücretli reklamların maliyeti çok önemlidir. Reklam kampanyalarının ne kadar verimli olduğu tıklama başı ödeme, reklam içeriklerinin kaç kişi tarafından tıklandığı ve tıklayan kişilerin dönüşüm oranları gibi etkenlere göre değişiklik gösterir. Reklam bütçesinin doğru ve etkili bir şekilde ayarlanabilmesi için farklı kampanyaların ortalama CPC değerleri bilinmeli ve yol haritası bu doğrultuda çizilmelidir.

CPC Teklifi İle Her Zaman Başarılı Sonuçlar Alınabilir mi?

CPC oldukça etkili bir reklam teklifi olmakla birlikte doğru zamanda ve doğru şekilde gerçekleştirilmemesi durumunda başarılı sonuçlar alınamayabilir. Bu tür istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınmaması için kampanyanın yapısının doğruluğu konusunda özenli bir çalışma yapılmalıdır. Kampanya yapısının doğruluğundan emin olunması durumunda anahtar kelimeler ve eşleşme türleri titizlikle kontrol edilmeli ve reklam metinleri incelendikten sonra; gerekli durumlarda anahtar kelime ve içerik güncellemesi yapılmalıdır. Metinlerdeki URL’ler incelenerek hedeflemenin doğru olup olmadığı gözden geçirilmelidir.

PPC ve CPC Farklı mıdır?

PPC yani Pay Per Click tıklama başına ödeme anlamına gelen bir kelime olup genellikle CPC ile birbirlerinin yerine kullanılan kavramlardır. PPC internette varlık göstermekte olan işletmelerin hedef kitlesine erişmesini sağlayan en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle dijital ortamlarda yeni varlık göstermeye başlayan işletmeler için PPC reklamları çok önemlidir. PPC reklam modelinde reklam verenlerin çeşitli mecralarda göstermekte oldukları reklamlar, tıklamalar sonucu maliyetlendirilir.

PPC kampanyaları markaların genel etkileşiminin artırılmasını ve daha büyük kitlelere erişebilmelerini sağlar. Etkinleştirilen PPC reklamları sayesinde marka, arama motoru sonuç sayfalarında potansiyel alıcıların aradığı belli anahtar kelimelere ve kelime öbeklerine göre görünür hale gelir. Reklam için yalnızca kullanıcıların reklama tıkladığı durumda ödeme yapılır. Ve arama motorlarını söz konusu reklamı en ilgili kitlelere ulaştırmaya teşvik eder.

PPC belirli bir pazarlama yaklaşımı iken CPC bir performans metriği olma özelliğine sahiptir. PPC kampanyasının performansı CPC ölçümü ve tıklamaların ne kadarının satışa dönüştüğü ile belirlenebilir.

CPC (Cost Per Click) Nasıl Optimize Edilir?

Reklam kampanyalarının daha etkili ve verimli hale getirilmesi noktasında en önemli adımlardan biri CPC maliyetlerinin optimize edilmesidir. CPC maliyetlerinin optimize edilmesi amacıyla uygulanabilecek farklı stratejiler vardır.

– CPC optimizasyonu kapsamında reklamların performansını artırmanın yollarından biri doğru anahtar kelimeleri seçmektir. Anahtar kelimeleri düzenli olarak gözden geçirmek ve performanslarına göre ayarlamalar yapmak gerekir. Bu kapsamda düşük performans gösteren anahtar kelimeler belirlenebilir ve gerekli durumlarda kaldırılabilir.

– CPC’yi optimize etmek için diğer bir yöntem, hedefleme seçeneklerini doğru belirlemektir. Coğrafi hedefleme, demografik hedefleme ve cihaz hedeflemesi gibi seçeneklerin optimize edilmesi, aynı zamanda ilgi alanları ve davranışsal hedeflemelerin gözden geçirilmesi gerekir.

– Reklam gruplarını tematik olarak düzenlemek ve her gruba yönelik özelleştirilmiş ilan metinleri oluşturmak, dikkat çekici başlıklar ve açıklamalar kullanmak tıklama oranlarının artmasını sağlayabilir.

– Ziyaretçilerin reklamlara tıkladıktan sonra gideceği landing page’lerin optimize edilmesi kullanıcı deneyiminin iyileşmesinde ve dönüşümlerin artmasında önemli bir etkendir.

– Dönüşümlerin izlenmesi ve reklam performansının değerlendirilmesi için Google Analytics ve benzeri analitik araçlardan faydalanılabilir. Dönüşüm odaklı anahtar kelimelere odaklanmak CPC’nin optimize edilmesine yardımcı olabilir.

– Sektörel rekabeti göz önünde bulundurmak ve sektörel rakiplerin stratejilerini analiz etmek rekabetçi teklif stratejileri geliştirmek ve maliyetleri kontrol altında tutmak için gereklidir.

– Günlük bütçe belirlenmeli, reklam harcamaları izlenmeli ve belirli anahtar kelimelerde aşırı harcama yapılması halinde bütçe revize edilmelidir. CPC’nin optimize edilmesi süreklilik gerektirdiğinden reklam kampanyasının performansı düzenli olarak gözden geçirilmeli ve gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır.

CPC Ne Demek?

Tıklama başına maliyet anlamına gelen CPC, dijital pazarlama ve reklamcılık alanlarında sıklıkla kullanılan bir maliyet modelidir. CPC’de reklamverenlerin ödeme yükümlülüğü, doğrudan doğruya reklamın kullanıcılar tarafından tıklanma sayısıyla bağlantılıdır. Reklamverenlere reklamlarının etkileşim düzeyini ölçerek buna göre ödeme yapma esnekliği sunan bir yöntemdir.

CPC Kaç Olmalı?

CPC reklam kampanyalarının başarısını değerlendirme ve bütçe performansını kontrol etme aşamasında önemli bir ölçüt olmakla birlikte ideal bir CPC değeri; sektöre, coğrafi konuma, hedef kitleye ve pek çok farklı faktöre göre değişebilir.

Reklamveren tarafından belirlenen hedeflere ve dönüşüm marjlarına bağlı olarak kabul edilebilir bir CPC değeri belirlenmekte olup reklamın yeterli dönüşüm getirmesi ve maliyetin karşılanması durumunda o CPC değeri uygun kabul edilebilir.

Reklam kampanyasının amacına bağlı olarak kabul edilebilir bir CPC belirlenmesi söz konusu olabilir. Marka bilinirliğinin artması için yapılan bir kampanyada tıklama sayısı ön planda tutularak daha yüksek bir CPC kabul edilebilir.

Sektörel rekabet düzeyi, belirli anahtar kelimeler için tekliflerin yüksek olmasına yol açabilir. Bu tür durumlarda reklamverenlerin belirli anahtar kelimelerde rekabet avantajını sürdürebilmesi için bu duruma ayak uydurması gerekliliği doğabilir.

CPC (Cost Per Click) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

“Cost Per Click”in kısaltması olan CPC, tıklama başına maliyet anlamına gelir. CPC değeri, reklamverenlerin belirli bir reklam kampanyası için ödedikleri her tıklama başına olan maliyeti ifade eder. Reklamverenlerin amacı reklamlarının tıklanma başına maliyetini optimize etmek olup reklam platformları bu tıklamalar için bir ücret belirlemektedir. CPC değerinin reklamın kalitesine, hedef kitlesine, rekabet durumuna ve bunlara benzer birçok faktöre bağlı olarak değişmesi mümkündür. Yüksek CPC değeri genellikle daha rekabetçi bir pazarlamayı işaret eder. Düşük CPC değeri ise uygulanan reklam stratejisinin başarılı olduğuna dair bir işaret olarak kabul edilebilir.

Reklamverenlerin belirli bir bütçeyle daha fazla tıklama alması ve bu tıklamaların maliyetinin düşürülmesi için CPC’nin optimize edilmesi gerekebilir. CPC’yi optimize etmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Bunların başında anahtar kelimelerin dikkatlice seçilmesi, daha spesifik ve anahtar kelimelerin kullanılması yoluyla daha düşük rekabete ve daha yüksek dönüşüm oranlarına erişilmesi gelir. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi, reklam metinlerinin ve başlıklarının optimize edilmesi, negatif anahtar kelimelerin kullanılması, reklam gruplarının düzenlenmesi ve A/B testleri uygulanması CPC’nin optimize edilmesine yardımcı olabilecek yöntemler arasında yer alır.

Her sektörün, hedef anahtar kelimelerin ve hedef kitlenin farklı olması nedeniyle ideal bir CPC değerinden kesin olarak bahsedilemez. İyi bir CPC değeri, reklamverenlere bütçeleriyle uyumlu olarak hedefledikleri dönüşüm ve karlılık hedeflerine ulaşma imkanı vermelidir. CPC’yi belirleyen faktörler arasında reklam bütçesi, rekabet düzeyi, hedeflenen anahtar kelimeler, dönüşüm oranları ve kar marjı sıralanabilir. Google Ads’te iyi bir CPC, reklamverenin karlılık ve dönüşüm hedeflerini karşılayacak şekilde optimize edilmiş bir maliyet olarak tanımlanabilir. En düşük CPC’yi hedeflemek yerine bütçeyle ve hedeflerle uyumlu CPC’nin hedeflenmesi önemlidir.

CPC reklamcılık aynı zamanda tıklama başına maliyet reklamcılığı olarak da bilinir. CPC reklamcılıkta reklamverenler reklamlarının görünmesi için ödeme yapmak yerine yalnızca reklama tıklama başına ücret ödemesi yaparlar. İnternet reklamcılığında yaygın olarak kullanılan reklam modellerinden biri olan CPC reklamcılıkta ücret, reklamın görüntülenmesi yerine reklamın kullanıcının ilgisini çekmesi ve gerçekten tıklanması üzerine ödenir. Ödeme reklamın etkili olduğu ve tıklama başına gerçek bir etkileşim sağlandığını gösterdiği için CPC reklamcılığın reklamverenlere daha ölçülebilir sonuçlar ve geri dönüşler sunduğunu söylemek mümkündür.

CPC farklı reklam türlerinde kullanılan bir ödeme modeli olup son derece yaygın olarak kullanıldığı bazı platformlar ve reklam türleri vardır. Bunlardan ilki arama motoru reklamlarıdır. CPC, Google Ads gibi arama motoru reklamlarında yaygın bir şekilde kullanılır. Facebook Ads, Instagram Ads, Twitter Ads gibi sosyal medya platformlarında da CPC reklamcılığı sıklıkla kullanılır. Google Display Network gibi içerik ağları, web sitelerinde veya mobil uygulamalarda görünen banner reklamlarını içerir. Bu reklamlar da genellikle CPC modeli üzerinden ücretlendirilir. Bazı e-ticaret platformları da ürünlerin belirli kelimelerle ya da kategorilerle ilişkilendirildiği reklamlar için CPC modelini kullanmayı tercih edebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.