App Store Optimization Nedir ve Nasıl Yapılır?

app store optimization aso nedir ve nasıl yapılır
İçindekiler

Mobil uygulamaların indirilme trafiğinin artırılması için yapılan çalışmalara ASO yani App Store Optimization adı verilir. Apple, Google ve Nokia gibi bu tarz marketlere sahip olan markaların milyonlarca kullanıcısı bulunmaktadır. Kullanıcılara sunulan mobil uygulamaların sayısı her geçen gün daha da artmakta ve bunun doğal bir sonucu olarak uygulamalar arasında çetin bir rekabet ortamı oluşmaktadır. Web sitelerini optimize etmek için yapılan işlemlerin benzeri mobil uygulamaların çok daha geniş kitlelere ulaşması için uygulama marketlerinde de yapılması gerekmekte ve bu aşamada devreye App Store Optimization girmektedir. Başarılı bir App Store Optimization stratejisi mobil uygulamaların App Store’larda daha üst sıralarda yer almasını ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlamaktadır.

App Store Optimization mobil uygulamaların, App Store ve Google Play Store gibi platformlarda daha üst sıralarda görünürlük elde etmesi ve dönüşümlerinin artırılması için gerçekleştirilen optimizasyon işlemleri olarak tanımlanabilir. SEO’da olduğu gibi Google Play Store’da ve App Store’da uygulamaların nasıl sıralandığı, bu sıralamayı hangi faktörlerin etkilediği gizlidir. 

ASO ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

ASO ve SEO anahtar kelime analizi ve dönüşüm optimizasyonu gibi birçok farklı konuda benzerlik taşımakla birlikte SEO web siteleri ASO ise mobil uygulamalar için yapılmaktadır.

SEo’da sayfa başlıkları ve site hızı gibi faktörler ASO’da ise uygulama başlığı, yorumlar ve açıklamalar sıralamada önemli faktörler arasında yer almaktadır. İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı uygulamaları bulmak ve indirmek için market içerisindeki arama butonunu kullanırlar. Özellikle yeni uygulamalar ASO ile birlikte ASO ile birlikte arama sonuçlarında yer aldığında çok daha fazla görünürlük elde edebilmektedirler. Kullanıcıların ilk olarak baktığı üst sıralarda uygulamanın ya da oyunun yer almaması durumunda potansiyel müşterilerin kaçırılması olasıdır.

App Store Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Google Play Store ve App Store mobil uygulamaları ve oyunları sıralarken bazı metrikleri kullanmaktadır. Bu faktörlerin bazıları ortak iken bazıları birbirinden farklıdır. Mobil uygulama sayısının artması Google Play Store ve App Store’un uygulamaları seçerken daha dikkatli davranmasına neden olmaktadır. 

Google Play Store ve Apple App Store’un sıralama faktörleri;

 • Uygulama ismi ve açıklaması,
 • Kategori seçimi,
 • Videolar ve resimler,
 • Favicon (uygulama simgesi),
 • Değerlendirmeler,
 • Yorumlar,
 • Güncellemeler,
 • İndirme sayısı,
 • App hızı ve donma problemleri,
 • Ve bilinmeyen farklı etkenler olarak sıralanabilir.

Uygulama İsmi

Her kullanıcının gördüğü ilk kısımlardan biri uygulamanın adıdır. Bu nedenle uygulama adı mutlaka akıllı bir şekilde seçilmeli, uygulamayla alakalı, okunması kolay ve benzersiz olmalıdır. İlgi çekici başlıkların kullanılması ve kullanıcıların bu başlığı sevmesi uygulama marketlerinde bu isimle daha çok arama yapılmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte uygulama isimleri ile ilgili Apple App Store’da 30, Google Play Store’da 50 karakter sınırı olduğu unutulmamalıdır.

Uygulama Açıklaması

Uygulamanın meta verilerinin önemli parçalarından biri uygulama açıklamasıdır. Uygulama açıklaması, kullanıcıların uygulamanın ne hakkında olduğu konusunda bilgi edinmesini saplar. Bu kısımda anahtar kelime araştırması ve farklı optimizasyonlar yapılması önemlidir.

Google Play Store ve Apple APP Store, uygulamaların sıralamasında uygulama açıklaması kısmındaki bilgileri kullanmakta ve bu alanı verimli bir şekilde kullanan mobil uygulamalar uygulama sonuçları sıralamalarında üst sıralarda yer almayı başarmaktadır. 4000 karakter sınırı olan bu kısım için içerik oluşturulurken bilgi verici, spamdan uzak ve kolay anlaşılabilir açıklamalar tercih edilmelidir. 

Uygulama Simgesi

Bu alanda uygulamayı anlatan ve kullanıcıların arama sonuçlarında gördüklerinde markayla bağdaştırabileceği simgelerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Favicon’da çok fazla öğeye ve metne yer verilmeksizin farklı A/B testleri sonucunda kullanıcıların hangi simgeyi beğendiğinin tespit edilmesi ve o simgenin uygulamada kullanılması mümkün olmaktadır.

Resimler ve Videolar

Uygulamanın içini anlatan resimler ve videolar eklendiğinde kullanıcılar daha uygulamayı indirmeden önce kendilerini nelerin beklediği konusunda fikir sahibi olabilirler. Uygulamayı en iyi şekilde anlatan resimlerin uygulama marketlerine eklenmesinin indirme sayılarını artırabilecek bir ASO faktörü olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte tablet gibi cihazlarda görüntülemeye yönelik olarak ayrı resimlerin yüklenmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

İndirme sayılarının artırılması için uygulamanın ana özelliklerinin, kullanıcıları harekete geçirebilecek olan kısımların ve uygulamanın nasıl göründüğünün net bir şekilde sergilenmesi önemlidir. 

Derecelendirmeler ve Yorumlar

ASO’nun en önemli ve ayrılmaz parçalarından biri kullanıcıların geri bildirimleridir. Google ve Apple bu verileri kullanarak kullanıcıların uygulamadan memnun kalıp kalmadığını etkili bir şekilde analiz edebilmektedir. Bunun yanı sıra kullanıcılar da genellikle mobil uygulamaları indirmeden önce uygulama yorumlarını okumaktadır.

Gelen yorumlara cevap verilmesi aynı zamanda mağazalardaki uygulamaları ziyaret eden kullanıcılara geri bildirimleri önemseyen bir marka algısı yaratması açısından da oldukça önemlidir. Bu nedenle uygulama içinden kullanıcıların puanlama yapması talep edilebilir. Ancak önemli olan nokta yönergelere uyulması ve çok fazla bildirim atılmamasıdır. Puanın yüksek olması mobil uygulamaların uygulama marketlerinde daha üst sıralarda olmasını etkileyen faktörlerdendir.

Doğru Kategori Seçimi

Mobil uygulamaların Google Play Store’da ve Apple Store’da uygun kategorilere eklenmesi kategoriye göre uygulamalara göz atan kullanıcılara ulaşmayı sağladığı gibi uygulamanın sıralamasını da olumlu yönde etkileyecektir. Aynı şekilde uygulamanın yanlış ya da ilgisiz bir kategoriye eklenmesi de sıralamayı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda uygulamanın marketlerden kaldırılması söz konusu olabilmektedir.

Diğer Faktörler

Tüm bu faktörlerin yanı sıra uygulamalara ülkelere özgü yerelleştirme çalışmaları uygulanması çok önemlidir. Görsellerde ve metinlerde hedef kitlenin diline ait bilgiler sunulması dönüşüm oranlarını artırabilmektedir. Ayrıca uygulamanın performansı belirli aralıklarla takip edilmeli, kullanıcıların yaşadığı donma ve kitlenme gibi problemler belirlenerek hızlıca aksiyon alınmalıdır. 

Markalar rakiplerinin neler yaptığını takip etmek için ASO ile rakip analizi yapabilirler.  Web sitelerine olduğu gibi uygulamalara da doğal yolla backlink edinip link sayısı artırılabilir. Kullanıcıların daha sık indirdiği, kullandığı ve sık güncellenen uygulamalar arama sonuçlarında daha fazla görünmektedir. 

ASO’da Doğru Anahtar Kelimeleri Bulmak Önemlidir

Puzzle parçaları gibi olan anahtar kelimelerin doğru kullanılmaması istenilen sonuçlara ulaşılmasını engeller. Uygulama marketlerinde bulunan ya da yeni yayınlanacak olan mobil uygulamalar ya da oyunlar için mutlaka doğru anahtar kelimeler belirlenmelidir.

Bunun için;

 • keywordtool.io kullanılarak kullanıcıların mağazada ne aradığı öğrenilebilir.
 • İngilizcede ana anahtar kelimelerin eş anlamlılarının bulunması gerekir.
 • Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı kullanılarak anahtar kelimelerin arama hacmi belirlenebilir.

Kullanıcıların sıklıkla aradığı kelimelerin seçilmesi arama hacminin genişliği ile orantılı olarak daha fazla indirme elde edilebilir. Kullanılan anahtar kelimeye odaklanan kaç rakip olduğu önemli konulardan biridir. Rekabet yüksekse anahtar kelime sayısı yüksek tutulmalı ve düşük rekabet olanların belirlenmesine özen gösterilmelidir. Bu aşamada belirlenen ve kullanılan her bir anahtar kelimenin App Store Optimization planını doğrudan etkilediği göz ardı edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.