Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

anahtar kelime araştırması
İçindekiler

Anahtar kelime araştırması, insanların Google gibi arama motorlarına yazdığı popüler arama terimlerini araştırdığınız ve içeriğinizin bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha yüksek görünmesi için bunları stratejik olarak içeriğinize dahil ettiğiniz süreçtir. Anahtar kelime araştırması, arama motoru optimizasyonunda (SEO) temel bir uygulamadır.

Anahtar kelime araştırma süreci, içeriğinizin sıralamasını istediğiniz bir dizi hedeflenmiş anahtar kelimeye odaklanan içeriğiniz için bir konu seçmeyi içerir. SEO çalışmaları kapsamında 2005’ten beri algoritmalar için anahtar kelime araştırması yapılır. Ancak bir uygulama olarak anahtar kelime araştırması o zamandan beri çok gelişmiştir. Artık arama motorları, içeriği sıralarken arama amacı ile uyumlu iyi yazılmış içeriğe öncelik vermektedir. Anahtar kelime yoğunluğu (bir anahtar kelimeyi içeriğinize ne sıklıkla yerleştirdiğiniz) artık arama motoru optimizasyonu için en önemli faktör değildir. Anahtar kelime araştırma taktikleri, sürekli değişen arama motoru algoritmalarına uyum sağlamış olup adapte olmaya devam etmektedir.

Anahtar kelime araştırması genellikle kampanyaların ilk aşamalarında yapılır ve zaman zaman gelecekteki projeler, kampanyalar veya içerikler için bir temel oluşturur. Anahtar kelime araştırmasını, yazdığınız yeni bir içerik hakkında fikir edinmenize, ürün özelliklerinizi nasıl adlandıracağınıza karar vermenize veya web sitenizi yayınladıktan sonra optimize etmenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Hedef kitlenin ve potansiyel müşterilerin satın alma yolculuğunun belirlenmesi iyi bir iş girişimidir ve yazmayı planladığınız içerik parçaları için hangi anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olabilir. Bu yalnızca pazarlama ekibiniz için değil, kuruluşunuzdaki birçok ekip için önemlidir. Satış ekibiniz, potansiyel müşterilerin hangi noktada olduklarını belirleyebilirlerse, olası bir müşteriye veya potansiyel müşteriye nasıl yaklaşacaklarına karar vermek için en doğru adımları atabilirler.

Her kullanıcının kendine özgü bir yolculuğu olduğundan demografik, amaç ve hedeflerinin ne olduğunu öğrenmek kullanım için birçok farklı anahtar kelime aralığı sağlayabilir. Bu nedenle bir içerik haritası oluşturulması çok önemlidir. 

Anahtar kelime araştırması, insanların bu verileri belirli bir amaçla, genellikle arama motoru optimizasyonu (SEO) veya genel pazarlama için kullanmak amacıyla arama motorlarına girdiği arama terimlerini bulma ve analiz etme sürecidir. Anahtar kelime araştırması, hedeflenen sorguları, bu sorguların popülerliğini, sıralama zorluklarını ve daha fazlasını ortaya çıkarabilir.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin gerçekten Google’da aradığı sorgular hakkında değerli bilgiler sağlar. Bu gerçek arama terimlerine ilişkin elde edebileceğiniz içgörü, daha büyük pazarlama stratejinizin yanı sıra içerik stratejisini bilgilendirmeye yardımcı olabilir.

İnsanlar çevrim içi araştırma yaparken çözüm bulmak için anahtar kelimeler kullanır. Bu nedenle, içeriğiniz arama yaparken hedef kitlemizin önüne geçmeyi başarırsa, daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Bu nedenle, bu aramaları hedeflemelisiniz. Ayrıca önemli olan içeriklerin, insanların keşfetmek istedikleri etrafında oluşturulmasıdır. Bunların hepsi anahtar kelime araştırması ile başlar.

Web Siteniz İçin Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur ve Seçilir?

Anahtar kelime listesinin kısaltılması için Google Keyword Planner’ın kullanılması etkili bir yöntemdir. Google Keyword Planner’da düşündüğünüz anahtar kelimeler için arama hacmi ve trafik tahminleri alabilirsiniz. Ardından, Google Keyword Planner’dan elde edilen bilgiler alınır ve bazı boşlukların doldurulması için Google Trendler kullanılır. 

Listedeki çok az (veya çok fazla) arama hacmine sahip olan tüm terimleri işaretlemek için Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanın. Ancak herhangi bir şeyi silmeden önce, Google Trendler’deki trend geçmişlerine ve projeksiyonlarına göz atın. Diyelim ki bazı düşük hacimli terimlerin gerçekten şimdi yatırım yapmanız gereken bir şey olup olmadığını belirleyebilir ve daha sonra faydasını görebilirsiniz. Google Trendler, hangi terimlerin yükseliş eğiliminde olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir ve bu nedenle daha fazla odaklanmaya değer.

Dikkat edilmesi gereken diğer nokta, web sitesinin özelliklerine göre sıralama şansı olan anahtar kelimelere öncelik verilmesidir. Büyük şirketler genellikle yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelerin peşinden gider ve bu markalar zaten iyi kurulmuş olduğundan, Google genellikle onları ödüllendirerek ön plana çıkarır. Ancak rekabetin az olduğu anahtar kelimelerin kullanılması bir avantaja dönüşebilir.

İnsanların keşfetmek istediklerini karşılayacak içerikler yazılması için seçilen anahtar kelimelerin aylık arama hacmi kontrol edilmelidir. Aylık arama hacmi, bir arama sorgusunun veya anahtar kelimenin arama motorlarına her ay girilme sayısıdır. searchvolume.io veya Google Trends gibi araçlar , ilgili anahtar kelime kümeleri üzerinden en çok aranan anahtar kelimeleri ücretsiz olarak bulmanıza yardımcı olabilir.

Anahtar kelimeler seçilirken SERP özellikleri hesaba katılmalıdır. Google’ın doğru kullanıldığında avantaj sağlayan birkaç SERP özelliği vardır. Bunları öğrenmenin en kolay yolu, seçilen anahtar kelimeyi aramak ve ilk sonucun nasıl göründüğüne bakmaktır. Görüntü ya da resim paketleri, organik bir konumda yatay bir resim satırı olarak görüntülenen arama sonuçlarıdır. Bir görüntü ya da resim paketi varsa, resim ağırlıklı bir gönderi hazırlanmalıdır. Öne çıkan snippet’ler veya paragraf snippet’leri, yaygın arama sorgularına hızlı yanıtlar için Google arama sonuçlarının en üstünde görünen kısa metin snippet’leridir. Arayan kişinin amacını anlamak ve kısa ve öz cevaplar vermek, yerleştirmeyi kazanmaya yardımcı olabilir. Listeler genellikle “Nasıl Yapılır” aramaları için bir şeyi baştan sona yapmak için gereken adımları özetleyen gönderiler için yapılmış parçacıklardır. Doğrudan, net talimatlar ve biçimlendirme içeren gönderiler yapmak, bu yerleşimi kazanmanıza yardımcı olabilir. Video snippet’leri, Google’ın bir arama sorgusu sayfasının üst kısmında metin özellikli snippet’ler yerine göstereceği kısa videolardır. Hem YouTube’da hem de web sitenizde video yayımlamak, insanların aradığı hedeflenen anahtar kelimelerde etiketlenirse bu yerleşimi kazanmanıza yardımcı olabilir.

Ana terimler, genellikle daha kısa ve daha genel olan anahtar kelime öbekleridir. Çoğu zaman bir ile üç kelime uzunluğunda olurlar. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise genellikle üç veya daha fazla kelime içeren daha uzun anahtar kelime öbekleridir. Uzun vadeli hedefler ve kısa vadeli kazançlar ile iyi dengelenmiş bir anahtar kelime stratejisi sunacağından, ana terimlerle uzun kuyruklu terimlerin bir karışımına sahip olduğunuzu kontrol etmek önemlidir. Bunun nedeni, ana terimlerin genellikle daha sık aranması ve bu terimlerin uzun kuyruk terimlerinden çok daha rekabetçi ve sıralamasını daha zor hale getirmesidir.

Rakiplerinizin bir strateji izlemesi sizin de aynı şeyi yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Aynı şey anahtar kelimeler için de geçerlidir. Bir anahtar kelimenin rakibiniz için önemli olması sizin için önemli olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralamaya çalıştığını anlamak, anahtar kelime listenize başka bir değerlendirme vermenize yardımcı olmanın harika bir yoludur. Rakibiniz de listenizdeki belirli anahtar kelimeler için sıralanıyorsa, bunlar için sıralamanızı iyileştirmeye çalışmak kesinlikle mantıklıdır. Ancak, rakiplerinizin umursadığı görünmeyenleri görmezden gelmeyin. Bu, önemli koşullarda pazar payına sahip olmanız için harika bir fırsat olabilir.

Hiçbir zaman için “En iyi” anahtar kelimelerin,  yalnızca kitleniz tarafından çokça aranan anahtar kelimelerin olmadığını unutmayın. Bu aşamalardan sonra; doğru konulara odaklanmanıza, kısa ve uzun vadeli kazançlar elde etmenize yardımcı olacak bir anahtar kelime listesine sahip olabilirsiniz. Ancak bu anahtar kelimeleri belirli periyotlarda yeniden değerlendirmeyi unutmayın.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Bir SEO projesinin, ziyaretçilerinizin nasıl arama yaptığını ve bu anahtar kelimeleri SEO projeniz için sıralama ve trafik hedefleri olarak belirlediğiniz araştırma aşamasına anahtar kelime analizi denilir. Kapsamlı ve uygulanabilir SEO stratejileri oluşturma süreci; beyin fırtınası, rakip analizi, analitik ve araç araştırmalarını içerir. Genellikle ilk ve en önemli arama motoru optimizasyonu adımıdır.

SEO Anahtar Kelime Analizine Başlarken

İlk  görev basitçe  beyin fırtınası yapmaktır . Arama motoru optimizasyonu için iyi hedefler oluşturabilecek anahtar kelimeleri seçmek için kendinize bazı temel sorular sorun, mesela;

 • Web sitenizin içeriği ne hakkında?
 • Bir arama motoruna, web sitenizin sunduğu içerikleri bulması için hangi soruları sorarsınız?
 • Sizde, arama yapan internet kullanıcılarının beklentileri nelerdir?
 • En popüler sayfalarınız/öğeleriniz ne ile ilgili?

Bu aşamada kendi web sitenizi bulmak için kullanabileceğiniz anahtar kelime listesi yapabilirsiniz. Bu adımı, diğer insanlara marka adınız olmadan ürün veya hizmetinizi aramak için hangi anahtar kelimeleri kullanacaklarını sormak ve anahtar kelime önerilerini listenize eklemek için genişletebilirsiniz. Bunu yapmak, yalnızca sizin bildiğiniz kelimelerin ötesine geçmenize yardımcı olacaktır. SEO için anahtar kelime araştırması yaparken, hedef kitlenizdeki gerçek kişilerin sitenizin sunduklarını bulmak için neleri sorgulayacağını keşfetmek istersiniz.

Web Siteniz İçin İnsanların Hali Hazırda Kullandığı Anahtar Kelimeleri Bulun

Siteniz zaten yayındaysa, keşfedilmeyi bekleyen ve gizli bir hazine olan anahtar kelimeniz olabilir.

Anahtar kelimeleri aramak için en iyi yol, dahili site araması yapmaktır. Ziyaretçilere sitenizde bir arama kutusu sunmak, arama sorgusu verilerini topladığı için kullanıcılar için iyi olduğu kadar sizin için de iyidir. Bu sorgulara bakmak, öncelikle kullanılabilirliği artırmanıza yardımcı olur. Çünkü, insanların ne görmek istediğini, hangi web sitesi içeriğinin eksik olabileceğini ve site navigasyonunuzun nerede zayıf olduğunu ortaya çıkarır. Ancak, aynı zamanda, insanların aradığı faydalı ifadeler olan değerli anahtar kelimeleri de bulabilirsiniz.

Google Search Console’u kullanarak da çok önemli verilere erişebilirsiniz. Google’ın sunduğu bu ücretsiz hizmet, web sitesi sahiplerine kendi siteleri hakkında (özellikle de Google Analytics kurulumuyla) zengin bilgiler verir. Performans raporu özellikle yararlıdır; Sorgulara göre baktığınızda, Google aramalarında web sayfalarınızı hangi anahtar arama terimlerinin getirdiğini görebilirsiniz. Google, hataları veya cezaları size bildirmek için Search Console’u da kullanır ve sitenizi sağlıklı tutmak için burada sunulan tanılama SEO araçlarına ihtiyacınız olacaktır.

Anahtar Kelime Önerileri Alın 

Ek anahtar kelimeler bulmak için ücretsiz anahtar kelime araştırma araçlarından yararlanın. Ücretli ve ücretsiz anahtar kelime araçları girdiğiniz herhangi bir başlangıç kelimeyle alakalı anahtar kelime fikirlerini gösterir. Bir seferde bir kelime veya kelime öbeği yazın. Ortaya çıkan öneriler, gerçek arama sorgusu verilerinden gelir. Bu nedenle web sitenizin içeriğiyle eşleşen anahtar kelimeleri seçin ve bunları büyüyen anahtar kelime araştırma listenize ekleyin.

Arama hacimleri, anahtar kelime araştırmanıza ışık tutar. İnsanların gerçekte ne dediklerini ortaya çıkarırlar ve benzer anahtar kelime öbeklerine öncelik vermenize yardımcı olurlar.

Arama hacmi yüksek anahtar kelimeler için çok büyük umutlara kapılmayın.  Yeterli zaman ve çabayla onlar için sıralama elde edebilirsiniz. Ancak odaklanmamış ziyaretçiler için satın almaya bile hazır olmayan büyük, yerleşik markalarla savaşıyor olacağınızı unutmayın.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı ile hem kısa hem de uzun kuyruklu anahtar kelimelerin birkaç farklı metriğini karşılaştırabilirsiniz. Veriler son on iki ayı kapsar ve diğerlerinin yanı sıra ortalama aylık arama hacmini içerir. Anahtar kelime araştırması yaparken göz önünde bulundurabileceğiniz birçok faktör vardır, ancak önemli olanlardan bazıları şunlardır:

 • Arama hacmi
 • Rekabet
 • İlgi düzeyi
 • Ticari amaç

Arama hacmi, belirli bir anahtar kelime ya da kelime öbeği için yapılan ortalama aylık aramalardır. Daha yüksek arama hacmiyle elde edebileceğiniz trafiğin iyi bir göstergesidir. Arama hacminin de bir mevsimsellik faktörü vardır. Sezon sona erdikten sonra çok az alaka düzeyine sahip olacak veya hiç alakası olmayacak, sezonlara dayalı trend anahtar kelimeler olabilir. 

Anahtar kelimeler için sıralamanızı etkileyen başka bir şey de rekabettir. Tipik olarak, rekabet ne kadar yüksek olursa, sıralama süreci o kadar zorlu olacaktır. Anahtar kelime araştırması yaparken yüksek hacimli ve rekabeti düşük olanları aramalısınız. Bir anahtar kelimenin rekabet puanı, yani “anahtar kelime zorluğu”, Google’ın anahtar kelime planlayıcısında 0 ile 100 arasında değişir. Hangi anahtar kelimenin en rekabetçi olduğunu bulmak için, potansiyel anahtar kelimelerinizi Google’da arayabilir ve arama kutusunun altındaki toplam sonuç sayısına bakabilirsiniz. 

İçeriğinizle alakalı anahtar kelimeler seçmek önemlidir. Bazı anahtar kelimeler yüksek arama hacmine sahip olmasa da web sitenize kaliteli trafik getirecektir. Örneğin, SEO konusunda yeni başlayan bir içeriğiniz varsa, ‘Dijital pazarlama nedir’ gibi yüksek arama hacmine sahip alakasız anahtar kelimelere odaklanmak yerine ‘SEO eğitimi’ veya ‘SEO nedir’ gibi alakalı anahtar kelimeler kullanmayı tercih edin. Alaka düzeyi her zaman rekabet oranını yener.

Ticari amaçlı anahtar kelimeler, bir şeyler yapmanızı sağlamak veya daha yüksek dönüşüm oranları elde etmek içindir. İnsanların bir şeyi “satın almasını”, bir şey için “kaydolmasını” vb. sağlamak için tasarlanmıştır. Bu tür anahtar kelimeler, e-Ticaret siteleri için kullanışlıdır ve satın alma işleminin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynarlar. Diğer yaygın ticari amaçlı anahtar kelimeler; indirimler, fırsatlar, kuponlar ve alışverişle ilgili olanlardır.

Birincil ve İkincil Anahtar Kelimeler

Her  web sayfasında bir birincil ve ikincil anahtar kelime veya birden çok ikincil anahtar kelime bulunmalıdır. İkincil anahtar kelimelerin birincil anahtar kelimeyle ilgili olması gerekir ve ayrıca sıralamayı iyileştirmeye yardımcı olmalıdır. Örneğin, optimal hacim/rekabet oranına sahip olmayan bir birincil anahtar kelime seçtiniz. Bu durumda içeriğinizin bağlamıyla daha alakalı, destekleyici ikincil anahtar kelimeleriniz SERP sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olmalıdır. Anahtar Kelime Planlayıcı dışında, anahtar kelime araştırması için başka yöntemler ve kaynaklar da vardır.

LSI Keywords (Gizli Semantik İndeksleme) anahtar kelimeleri, birincil anahtar kelimenize semantik olarak bağlanır. İkincil anahtar kelimeler gibi, sayfanıza daha alakalı trafik çekmeye yardımcı olurlar. SERP’in ortasında ve altında yer alan LSI anahtar kelimeler mutlaka incelenmelidir. LSI anahtar kelimeleri ayrıca arama motorlarının içeriğinizin alaka düzeyini anlamasına yardımcı olur. Ayrıca, potansiyel olarak sayfanızın öne çıkan bir snippet’te en üstte görünmesi için yeterli olan SERP konumunuzu iyileştirmeye katkıda bulunurlar.

Google Search; Google arama motorunun arama önerileri sağlayan bir özelliğidir. Google’a göre, “Otomatik tamamlama tahminleri, geçmiş kullanıcıların bir terimi ne sıklıkla aradığı da dahil olmak üzere çeşitli nesnel faktörlere dayalı olarak herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın bir algoritma tarafından otomatik olarak oluşturulur.”

Anahtar kelime araştırma araçları, en iyi anahtar kelimeleri bulmak için gereklidir. İşleri hızla halletmenize yardımcı olacak en iyi araçlardan bazıları şunlardır:

 • Google Keyword Planner
 • Semrush
 • Keyword Tool
 • Moz

Elde ettiğiniz anahtar kelime verileriyle ne yaptığınız, nasıl yorumladığınız ve bunları nasıl haritalandırıp sayfalarınıza dağıttığınız arama motoru sonuçlarını doğrudan etkileyen bir faktör olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO Teklifi Alın
Size özel hazırlayacağımız SEO çözümleri ile sektörünüzde rakiplerinizi geride bırakın, işletmenizi başka bir seviyeye taşıyın.